
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2018 р. № 814/2404/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто", вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54007
до відповідача:ГУ ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 20.102017р. № 00035811402, №00035851402, №00036161307, №00035841402, №00035831402, №00035821402,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 20.102017р. № 00035811402, № 00035851402, № 00036161307, №0 0035841402, № 00035831402, № 00035821402
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення від 20.10.2017 року №00035811402, №00035851402, №00036161307, №00035841402, №00035831402, №00035821402 є протиправними та підлягають скасуванню, у зв'язку з неврахуванням приписів Закону України «Про автомобільний транспорт» та невірне застосування приписів Податкового кодексу України.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки при проведенні перевірки правильно визначені податкові зобов'язання та застосовано штрафні (фінансові) санкції, тому податкові повідомлення - рішення прийняті правомірно та скасуванню не підлягають.
Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
З'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідачем проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Миколаїв-Авто» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.03.2017 року, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, за період з 01.01.2014 року по 31.03.2017 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.03.2017 року.
За результатами перевірки складено акт від 07.09.2017 року №1183/14-29-14- 02/32056740.
За насідками перевірки прийнято податкові повідомлення - рішення:
- від 20.10.2017 року №00035841402, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію з податку на прибуток у сумі 170 грн.
- від 20.10.2017 року №00036161307, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію з ПДФО у сумі 510 грн.
- від 20.10.2017 року №00035851402, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію з ПДВ у сумі 510 грн.
- від 20.10.2017 року №00035811402, яким визначено податкові зобов'язання з податку на прибуток у сумі 63505,87 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 15876,47 грн.
- від 20.10.2017 року №00035831402, яким визначено податкові зобов'язання з єдиного податку у сумі 211425,63 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 52856,41 грн.
- від 20.10.2017 року №00035821402, яким визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 243542,60 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 60855,65 грн.
Актом ГУ ДФС у Миколаївській області № 1183/14-29-14-02/32056740 від 07.09.2017 року "Про результати планової виїзної перевірки ТОВ "Миколаїв-Авто" (код 32056740) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2015, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2014 по 31.03.2017, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, за період з 01.01.2014 по 31.03.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.03.2017 ", встановлено:
1) п.п.292.1 ст.292, п.293,5 ст.293 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму єдиного податку на загальну суму 211425,63 грн., в тому числі:
2015 рік 84225,82 грн.
2016 рік 127199,81 грн.
2) пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 62505,87 грн. в тому числі по періодам:
за 1 квартал 2017 року.
3) п.183.10 ст. 183, п. 187.1. ст. 187, п. 188.1 ст.18, п.198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст 198, п. 200.1,. п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 243542,60 грн. в тому числі по періодам:
за січень 2017-74476,20 грн.; за лютий 2017 - 80879,34 грн.; за березень 2017 - 88187,07 грн.
Основним порушенням, яке викладено у акті перевірки, було те що ТОВ "Миколаїв-Авто" не відображено у складі доходів суми коштів у розмірі 558423 грн за обов язкові послуги ТОВ «Південні-Автовокзали» у вигляді станційного збору який становить 15% від суми вартості за тарифом реалізованих квитків за дорученням перевізника ТОВ «Миколаїв-Авто», у зв язку з чим ТОВ «Миколаїв-Авто » занижено показники у рядку 01 податкової декларації платника єдиного податку-юридичної особи.
Так засади організації та діяльності автомобільного транспорту регламентовані нормами Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року №2344- III.
Статтею 36 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено: «Автостанції надають пасажирам послуги, пов'язані з їх проїздом автобусними маршрутами загального користування, а автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, - послуги, пов'язані з відправленням та прибуттям автобусів згідно з розкладом руху.
До обов'язкових послуг, що повинні надаватися автостанціями пасажирам, належать:
продаж квитків;
користування приміщеннями для чекання поїздки, облаштованими місцями для сидіння;
можливість користування громадськими вбиральнями;
інформування щодо розкладу руху автобусів та вартості поїздки.
За надання обов'язкових послуг автостанцій з осіб, які придбавають проїзні квитки, стягують автостанційний збір, що входить до вартості квитка.
Послуги автостанцій, крім послуг кімнати матері і дитини, пасажирам надаються за плату.
Власники автостанцій несуть відповідальність за якість та безпеку послуг, що надаються автостанціями пасажирам та автомобільним перевізникам, технічний та санітарно-гігієнічний стан будівель, споруд, обладнання та території автостанції. »
Згідно з Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 (далі - Правила) вартість квитка - це сума, що складається з вартості проїзду автобусом, автостанційного збору, плати за послуги з попереднього продажу квитків (за наявності такої), а вартість проїзду - це сума, за якою автомобільний перевізник, автомобільний самозайнятий перевізник здійснює перевезення, що включає вартість за тарифом, страховий платіж та податок на додану вартість.
За таких підстав до вартості квитка входить дві складові його утворення: вартість проїзду автобусом (дохід перевірзника); автостанційний збір (дохід автостанції).
Згідно п. 2 ст. 292.1.Податкового кодексу України - доходом платника єдиного податку є: для юридичної особи - будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. Таким чином у розумінні ст.292.1 Податкового кодексу України 15 % від суми вартості за тарифом реалізованих квитків не вважається доходом платника єдиного податку ТОВ «МИКОЛАЇВ-АВТО».
Також ТОВ "Миколаїв-Авто" частково погодилось з порушеннями щодо визначення зобов'язань з єдиного податку.
Так до каси підприємства надійшло виручки на суму 626720 грн., а в декларації єдиного податку відображену суму 606720 грн., різниця складає 20000 грн.
Так ТОВ «МИКОЛАІВ-АВТО» відображено частково суму доходу за 18.05.2017 року, а саме 1050 грн. (фіскальний номер звіту 3000125761), 10000 грн. не відображено у декларації платника єдиного податку у зв'язку з технічною помилкою.
Позивачем частково відображено суму доходу за 06.06.2017 року, а саме 6184 грн. (фіскальний номер звіту 3000125761),10000 грн.не відображено у декларації платника єдиного податку у зв'язку з тим що відповідно до приписів п.292.2 ст. 292 Податкового кодексу України «При продажу основних засобів юридичними особами - платниками єдиного податку дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.
Якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.»
06.06.2017 року ТОВ "Миколаїв-Авто" було реалізовано транспортний засіб ТОYОТА SALVADOR CAETANO) 1996 року за 10000 грн.
Вказаний транспортний засіб використовувався, як основний засіб ТОВ "Миколаїв-Авто" з 11.10.2014 року, тобто більше 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, балансова вартість вказаного транспортного засобу на день продажу становила 38743,18 грн., а різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів (10000 грн.), та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу (38743,18 грн.) становила -28743,18 грн., а тому кошти оприбутковані у касі ТОВ "Миколаїв-Авто" від продажу транспортного засобу ТОYОТА SALVADOR CAETANO) не включені до декларації платника єдиного податку за II квартал 2016 року правомірно.
Актом перевірки визначено (сторінка 10), що позивачем за IV квартал 2016 року в бухгалтерському обліку відображено виручку, яка надійшла в касу підприємства у сумі 605554,84 грн., а відповідно наданим до контролюючого органу звітам РРО за IV квартал 2016 року виручка, яка надійшла в касу підприємства становить 614697,34 грн. Тобто в бухгалтерському обліку ТОВ "Миколаїв-Авто" не відображено за 2016 року виручку, яка надійшла у касу підприємства у сумі 29142,5 грн., в тому числі за ІУ квартал 2016 року виручку, яка надійшла у касу підприємства у сумі 9142,5 грн.
ТОВ "Миколаїв-Авто" погодилось з тим, що з технічних причин не включило за IV квартал 2016 року виручку, яка надійшла у касу підприємства у сумі 9142,5 грн. (за 01.12.2016 року у сумі 780 грн., за 06.12.2016 року у сумі 2730 грн., за 08.12.2016 року у сумі 2730 грн., за 22.12.2016 року у сумі 2220 грн. та за 23.12.2016 року у сумі 682,5 грн.) до складу єдиного податку.
Таким чином ТОВ "Миколаїв-Авто" погодилось з визначеними зобов'язаннями з єдиного податку у сумі:
10000 грн.+9142,50 грн. = 19142,50 грн.
19142,50 грн. * 5% = 957,13 грн. (основний платіж)
957,13 грн. * 25% = 239,28 грн. (штрафна (фінансова) санкція)
Всього 1196,41 грн.
Підставою для нарахування податку на прибуток на загальних засадах та податку на додану вартість відповідно до акту ТУ ДФС у Миколаївській області №1183/14-29-14- 02/32056740 від 07.09.2017 було те, що ТОВ "Миколаїв-Авто" було перевищено ліміт отриманого доходу для відповідної груди єдиного податку 3 групи, ?який відповідно до чинного законодавства становить 5,0 млн. грн.
Оскільки встановлено, що ТОВ "Миколаїв-Авто" не перевищило відповідний ліміт у 5 млн. грн. правомірно рахується у 3 групі сплати єдиного податку для юридичних осіб. У свою чергу порушення які виявлені під час складання акту ТУ ДФС у Миколаївській області №1183/14-29-14-02/32056740 від 07.09.2017 у частині заниження доходів для обліку єдиного податку у сумах: 411154,44 грн. (15% від вартості квитків) та 3117731,54 грн. (суми різниці у оборотно-сальдових відомостях), - документально не підтверджується, згідно з п. 5 глави II Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами затв. Наказом Міністерства Фінансів України від 20.08.2015 № 727 та зареєстровано в МЮУ 26 жовтня 2015 року № 1300/27745, - факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податковогшо, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістрит податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб єктів господарювання, органів державної влади, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.
Отже, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення - рішення відносно заниження податку на прибуток та податку на додану вартість та застосування штрафних санкцій підлягають скасуванню.
Актом перевірки зазначено (стор. 34): «Перевіркою дотримання юридичною особою встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності, повноти відображення в ньому відповідних відомостей встановлено:
ТОВ "Миколаїв-Авто" до наданих до ДПІ податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф.І-ДФ) за період з 01.01.2015 по 31.03.2015 не включило виплачені суми доходів фізичним особам - підприємцям за придбаний товар, чим порушило пп.51.1 ст.51 гш.176.2.«б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-УІ із змінами і Доповненнями та п.3.2 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року №4.»
Застосування відповідно до п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України штрафу в сумі 510 грн. передбачено лише за подання з недостовірними відомостями податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку. Однак, не включення до податкового розрахунку суми доходу, виплаченого на користь фізичних осіб - підприємців, не призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань ТОВ "Миколаїв-Авто", тому застосування штрафу в розмірі 510,00 грн. є неправомірним.
Відповідно до абз. Б) пункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов язані : подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Згідно пп. 14.1.180п.14.1ст.14 ПК України встановлено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб-юридична особа , само зайнята особа, представництво нерезидента-юридичної особи, інвестор за угодою про розподіл продукції, які незалежно організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування доходу зобов язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом 4 цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку,передбаченому статтею 18 та розділом 4 цього Кодексу.Враховуючи викладене ТОВ "Миколаїв-Авто" не є податковим агентом. Принаймі актом перевірки, як це передбачено п. 5 глави II Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами затв. Наказом Міністерства Фінансів України від 20.08.2015 № 727 та зареєстровано в МЮУ 26 жовтня 2015 року № 1300/27745 не доведено, що ТОВ "Миколаїв-Авто" є податковим агентом, має утримувати з такого доходу податок, а відтак і його відображати в податковому розрахунку за формою 1-ДФ суми сплаченого доходу.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ТОВ "Миколаїв-Авто".
Згідно статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто" (вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54007, код ЄДРПОУ 32056740) до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 20.10.2017 року № 00035841402, від 23.10.2017 року № 00036161307, від 20.10.2017 року № 00035851402, від 20.10.2017 року № 00035811402, від 20.10.2017 року № 00035821402.
3.Податкове повідомлення-рішення від 20.10.2017 року №00035831402 скасувати частково - на суму 210468,85 грн. основного зобов'язання та 52617,13 грн. штрафних санкцій.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто" (вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54007, код ЄДРПОУ 32056740) судові витрати в розмірі 9739,24 грн. (дев'ять тисяч сімсот тридцять дев'ять гривень 24 коп.), сплачені платіжним дорученням № 459 від 14.11.2017р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов