Ухвала суду № 73961454, 10.05.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
813/1242/18
Номер документу
73961454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №№813/1242/18

У Х В А Л А

з питань залишення позовної заяви без розгляду

10 травня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючий суддя Кухар Н.А.

Секретар судового засідання - Шавель М.М.,

за участю:

представника позивача - Покопик І.А.

представника відповідача - Брикар О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Хутір Новий» про стягнення коштів, -

в с т а н о в и в:

Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (79000, м. Львів, пл. Маланюка, 6) звернулося до суду з позовом до Приватного підприємства «Хутір Новий» (с. Нова Кам'янка, Жовківський район, Львівська область) про стягнення коштів.

Ухвалою від 03 квітня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін.

Ухвалою від 24 квітня 2018 року справу призначено до судового розгляду.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, якому просить суд залишити позовну заяву без розгляду у відповідності до ч.3 ст. 123 КАС України.

Представник відповідача в судовому засіданні дане клопотання підтримав.

Представник позивача проти вказаного клопотання заперечив, зазначив, що про факт наявності заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій позивач дізнався з листа Головного управління Держпраці у Львівській області від 04.09.2017 року, відтак, строк звернення до суду з позовною заявою не пропущено.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної зави без розгляду, виходячи з наступного.

Нормою ст. 122 КАС України, передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Предметом позову у даній справі є стягнення заборгованості за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій за період з 16.04.2016 року по 09.11.2017 року (573 дні) складає 2383, 68 грн. Відповідачем у встановлені терміни не сплачено суми заборгованості перед позивачем за 2015 рік, що становить 12772, 68 грн., у тому числі адміністративно - господарські санкції 10389, 0 грн., пеня 2383, 68 грн.

В той же час, судом встановлено, що Головним управлінням Держпраці у Львівській області у період з 29.08.2017 року по 30.08.2017 року проведено перевірку відповідача на предмет додержання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування, про що складено акт від 30.08.2017 року. Перевіркою встановлено, що відповідачем не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2015 рік.

Разом з тим, за змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Таким чином, саме з 11 вересня 2017 року, з дня повідомлення про виявлені порушення, у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку. При цьому на дані правовідносини поширюється строк звернення до суду, встановлений ч. 3 ст. 122 КАС України.

Відтак, перебіг строку звернення до адміністративного суду у Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів почався саме з 12.09.2017 року,

В той же час, даний адміністративний позов до суду подано лише 02.04.2018 року, тобто зі спливом тримісячного строку, що визначений ст. 122 КАС України.

Перебіг строку звернення до суду починається з моменту, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення свого права.

У Справі «Пономарьов проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави.

Також практика Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» та «Круз проти Польщі» виходить з того, що реалізуючи п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Відповідно до ч.3 ст.123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Так як, позивачем не подано заяви про поновлення пропущеного строку, суд дійшов висновку про необхідність залишення без розгляду позовної заяви Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Хутір Новий», у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року за № 3674-VI, з наступними змінами та доповненнями, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

Керуючись ст.ст. 121, 123, 248, 256 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Клопотання задовольнити.

Позовну заяву Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Хутір Новий» про стягнення коштів, - залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складений і підписаний 15 травня 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.