Рішення № 73961287, 14.05.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
814/3378/14
Номер документу
73961287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2018 р. № 814/3378/14 м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Очаківський райагрохім", вул. Леніна, 17-А, с. Парутине, Очаківський район, Миколаївська область, 57540

до відповідача:Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Спаська, 1, м. Миколаїв, 54030 Міністерства аграрної політики та продовольства України, вул. Хрещатик, 24, м. Київ 1, 01001

треті особи:Південний офіс Держаудитслужби, вул. Спаська, 42-а, м. Миколаїв, 54001 Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, пр. Центральний, 141-В, м. Миколаїв, 54055 Управління агропромислового розвитку Очаківської РДА, вул. Соборна, 7-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500

про:визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської державної адміністрації, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Південний офіс Держаудитслужби, Управління агропромислового розвитку Очаківської районної державної адміністрації, Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про ( з урахуванням заяви про зміну позовних вимог) визнання протиправною бездіяльності Міністерства аграрної політики та продовольства України, Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації щодо невиконання дій з виплати ТОВ "Очаківський райагрохім" грошових коштів за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" в сумі 1315900,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Очаківський райагрохім" заборгованість за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" в сумі 1315900,00 грн. шляхом списання з поточних рахунків Міністерства аграрної політики України.

Ухвалою від 09.02.2015 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду у справі № 814/3579/14.

Ухвалою від 09.10.2017 року провадження у справі № 814/3378/14 поновлено.

Позивач обґрунтовує позов тим, що в органах Казначейства зареєстрована кредиторська заборгованість Держбюджету в сумі 1315900,00 грн., яка визнана Міністерством, що підтверджується Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 772 від 27.12.2013 " Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 " Державна підтримка розвитку хмелярства, закладання молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними", тому позов належить задовольнити.

Відповідач1: Мінагрополітики надало заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки позивачем не підтверджено доказами, що товариство є правонаступником прав та обов'язків Відкритого акціонерного товариства "Очаківський райагрохім". Мінагрополітики, як головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми у 2013-2014 було спрямовано бюджетні кошти на погашення кредиторської заборгованості ВАТ "Очаківський райагрохім".

Відповідач2: Департамент агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації надав на позов, просить задовольнити адміністративний позов в частині погашення кредиторської заборгованості, що виникла у 2013 році за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» у сумі 1315,9 тис грн., шляхом списання з поточних рахунків Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області надала пояснення, в яких зазначила, що оскільки позивачем не оскаржено у встановленому законодавством порядку рішення ДФІ про зупинення бюджетних асигнувань, у Департаменту відсутні підстави для перерахування коштів позивачу, тому у задоволенні позову слід відмовити.

Третя особа: Південний офіс Держаудитслужби надала пояснення, в яких вказала, що перевіркою позивача за 2010-2012 роки та завершений місяць 2013 року виявлено незаконне отримання компенсації позивачем з державного бюджету за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» на загальну суму 2186900,34 грн. За наявності вказаних порушень у відповідача, Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації, як розпорядника бюджетних коштів у відповідності до п. 13 Порядку № 587 є законні підстави для відмови у виплаті компенсації витрат позивачу.

Третя особа, Управління агропромислового розвитку Очаківської районної державної адміністрації, пояснень щодо позову не надала.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Очаківський райагрохім" є правонаступником Відкритого акціонерного товариства " Очаківський райагрохім ", та є суб'єктом господарювання, видами діяльності якого за КВЕД 01.21 є вирощування винограду, за КВЕД 01.25 є вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Станом на 01.01.2013 кредиторська заборгованість КПКВК 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" перед позивачем склала 1315,9 тис. грн. за КЕКВ 2610 "Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)".

Наказом Мінагрополітики від 16.04.2013 № 265 " Про погашення кредиторської заборгованості за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" здійснено розподіл коштів для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась станом на 01.10.2013 по Миколаївській області у сумі 8795 тис. грн.

Наказом Мінагрополітики від 27.12.2013 № 772 "Про розподіл коштів за бюджетною програмою Міністерством на виконання Наказу Мінагрополітики від 16.04.2013 № 265 " Про погашення кредиторської заборгованості за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" здійснено розподіл коштів для компенсації витрат у виноградарстві та садівництві ВАТ "Очаківський райагрохім" в сумі 1315,9 тис. грн.

Відповідач 1 у свої запереченнях зазначив, що зазначені кошти розподілом відкритих асигнувань № 1465 від 27.12.2013 з рахунку Мінагрополітики в повному обсязі були спрямовані до Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації. Проте, територіальними органами Державної казначейської служби України вказані асигнування не було перераховано одержувачам, в зв'язку з чим за бюджетною програмою виникла кредиторська заборгованість.

Станом на 26.01.2018 року залишок кредиторської заборгованості по КЕКВ 2610 на користь позивача становить 1315900,00 грн.

Наявність кредиторської заборгованості перед позивачем у розмірі 1315,9 тис. грн. за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" підтверджується актом звірки взаємних розрахунків позивача з Управлінням агропромислового розвитку Очаківської районної державної адміністрації від 26.12.2017.

Постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15 липня 2005 року затверджено Порядок справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, який визначає механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в розмірах, встановлених Податковим кодексом України, та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".

Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.

В силу пункту 5 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум ПДВ) за напрямами та в порядку, передбаченими порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

Бюджетні кошти спрямовуються також на погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства.

За нормами статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, зокрема міністерства.

Відповідний головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.

Абзацом другим частини другої статті 57 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетні зобов'язання за бюджетними програмами спеціального фонду державного бюджету, не передбаченими проектом закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданим на розгляд до Верховної Ради України, головні розпорядники бюджетних коштів зобов'язані виконати до кінця поточного бюджетного періоду в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень до спеціального Фонду бюджету, не допускаючи наявності за такими зобов'язаннями кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду.

В даному випадку, вищевказаною нормою передбачено обов'язок розпорядника бюджетних коштів не допускаючи наявності кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду, яким не передбачено фінансування відповідних програм, виплатити таку заборгованість. Але бюджетна програма не була виконана повністю в зв'язку з відсутністю фінансування.

Як вже встановлено судом, станом на 26.01.2018 року, підприємству не виплачено узгодженої кредиторської заборгованості, яка виникла у попередніх періодах, чим порушено його право на отримання відповідних коштів.

Щодо твердження третьої особи Південного офісу Держаудитслужби про незаконне отримання компенсації позивачем з державного бюджету за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» на загальну суму 2186900,34 грн., що унеможливлює виплату компенсації витрат позивачу суд зазначає, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду стягнуто з ТОВ «Очаківський райагрохім» кошти у сумі 36874,56 грн., та позивачем 10.10.2017 року на виконання вказаної постанови сплачено вказані кошти, що підтверджується платіжним дорученням № 1273 (а.с. 204). Тому посилання на незаконне отримання компенсації в сумі 2186900,34 грн. судом до уваги не приймається.

Суд вважає безпідставними посилання Міністерства про неможливість стягнути з нього суму кредиторської заборгованості на користь позивача, шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства, оскільки це призведе до невиконання Міністерством своїх обов'язків у поточному році та із затверджених бюджетних програм будуть списані кошти, в зв'язку з виконанням цього рішення суду. Недостатність фінансування не може бути підставою для відмови у задоволенні вимог щодо погашення заборгованості, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актів національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань.

У рішеннях Європейського суду з прав людини, які відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права, зокрема у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Також ця позиція визначена в рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Півень проти України" та "Лісовол проти України".

Таким чином, узгоджена кредиторська заборгованість ТОВ "Очаківський райагрохім" за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними", повинна бути погашена (сплачена) за рахунок коштів головного розпорядника бюджетних коштів цієї бюджетної програми з дотриманням вимог Бюджетного Кодексу України і Порядку № 587, тому позовні вимоги про стягнення з Міністерства на користь позивача кредиторської заборгованості в сумі 1315900,00 грн. належить задовольнити.

Позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідачів задоволенню не підлягають з оглядом на таке:

Міністерство аграрної політики є розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми, здійснює розподіл бюджетних коштів та спрямовує їх у регіон в межах виділених асигнувань. Протягом 2013-2014 років Міністерством було спрямовано бюджетні кошти на погашення кредиторської заборгованості ЗАТ "Очаківський райагрохім" та вчинялись дії щодо звернення до Міністерства фінансів з проханням передбачити кошти на вищезазначені цілі (листи від 23.01.2015, 13.02.2015, 18.05.2015, 05.06.2015, 13.01.2016, 11.02.2016), також звертались протягом 2015-2017 років з бюджетними запитами за встановленою формою.

Департамент агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації у запереченнях зазначив, що відповідно до виписки з рахунку від 30.12.2013 департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації були відкриті Головним управління Державної казначейської служби в Миколаївській області асигнування за виконанням програм спеціального фонду державного бюджету за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" 30.12.2013 в сумі 20 442 800 грн. З метою виконання Наказу міністерства аграрної політики та продовольства України № 772 від 27.12.2013 " Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" та використання бюджетних коштів департаментом агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації було забезпечено підготовку всіх фінансових документів: реєстр змін № 13 від 30.12.2013 розподілу показників зведених кошторисів на 2013, реєстр змін № 13 від 30.12.2013 розподілу показників зведених планів спеціального фонду державного бюджету, зведення показників спеціального фонду на 2013 рік, розподіл відкритих асигнувань від 30.12.2013 № 24, розподіл відкритих асигнувань від 30.12.2013 № 25 (на компенсацію витрат у садівництві та виноградарстві 2013 року) на суму 4288,1 тис. грн., з яких 1691,9 тис. грн. спрямовано Управлінню агропромислового розвитку Очаківської районної державної адміністрації, у тому числі 1315,9 тис. грн. по ВАТ «Очаківський райагрохім». В 2013 році ці кошти не були перераховані, та станом на 01.02.2018 за КПКВК 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» перед позивачем обліковується кредиторська заборгованість.

Управління агропромислового розвитку Очаківської районної державної адміністрації залишок коштів за бюджетною програмою не перерахував позивачу, в зв'язку з їх відсутністю.

Таким чином, суд дійшов висновку, що суб'єкти владних повноважень, які заперечують проти позову довели, що не вчиняли протиправної бездіяльності щодо позивача і діяли у межах вимог чинного законодавства.

Позов належить задовольнити частково.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Очаківський райагрохім" (вул. Леніна, 17-А, с. Парутине, Очаківський район, Миколаївська область, 57540, ідентифікаційний код 05490167) до Департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Спаська, 1, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 36384583) , Міністерства аграрної політики та продовольства України (вул. Хрещатик, 24, м. Київ 1, 01001, ідентифікаційний код 37471967) задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного бюджету України заборгованість за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Очаківський райагрохім" (вул. Леніна, 17А, с. Парутине, Очаківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 05490167) в розмірі 1315900,00 грн. (один мільйон триста п'ятнадцять тисяч дев'ятсот гривень) шляхом списання з поточних рахунків Міністерства аграрної політики та продовольства України.

3. В решті позову відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України (вул. Хрещатик, 24, м. Київ 1, 01001, ідентифікаційний код 37471967) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Очаківський райагрохім" (вул. Леніна, 17-А, с. Парутине, Очаківський район, Миколаївська область, 57540, ідентифікаційний код 05490167) судові витрати в розмірі грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко