
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/529/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
представника позивача - Євсєєвої О.А.,
представника відповідача - Касумова О.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дагмар-Інвест" до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа: Горішньоплавнівська міська рада Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
16 лютого 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Дагмар-Інвест" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про зобов'язання видати витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 5310200000:50:028:0245, з коефіцієнтом функціонального використання 0,5, за 2017 рік.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що ГУ Держгеокадастру в Полтавській області розрахувало нормативну грошову оцінку орендованої позивачем земельної ділянки із застосуванням коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки 2,5 як для земельної ділянки комерційного призначення, що було оформлено у вигляді витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30 серпня 2017 року за №416/0/212-17. Однак, при поновленні строку дії Договору оренди землі позивача, пунктом 3.4 рішення Горішньоплавніської міської ради від 15 листопада 2016 року, було передбачено окремий випадок застосування коефіцієнту функціонального використання для ТОВ «Дагмар-Інвест», а саме: для розрахунку орендної плати за Договором оренди землі застосовується нормативна грошова оцінка з коефіцієнтом функціонального використання 0,5, на строк до 23 листопада 2019 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в його задоволенні. 26.03.2018 подав відзив на позов, у якому посилався на те, що коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 закріплений на законодавчому рівні і є обов'язковим для застосування до земельних ділянок для будівництва та обслуговування будівель торгівлі для всіх без виключень /а.с. 55-56/.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 17 листопада 2010 року між позивачем та Комсомольською міською радою було укладено договір оренди землі №71/10, за яким позивачу передана в користування земельна ділянка кадастровий №5310200000:50:028:0245, площею 1,25 га, для розташування торгівельно-розважального комплексу, з розміром орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки землі /а.с. 8-10/.
Рішенням Горішньоплавніської міської ради Полтавської області від 15 листопада 2016 року «Про внесення змін та поновлення дії договору оренди землі ТОВ «Дагмар-Інвест» на земельну ділянку по вул. Строни» /а.с. 15/ внесено зміни до тексту договору: назву міста «Комсомольськ» було замінено у відповідних відмінках на назву «Горішні плавні», а найменування представницького органу «Комсомольська міська рада» замінено на «Горішньоплавнівська міська рада Полтавської області»; поновлено дію Договору оренди землі ТОВ «Дагмар-Інвест» строком до 23 листопада 2019 року; зобов'язано для розрахунку орендної плати застосовувати нормативну грошову оцінку з коефіцієнтом функціонального використання у розмірі 0,5, строком до 23 листопада 2019 року.
На підставі цього рішення ТОВ «Дагмар-Інвест» та Горішньоплавнівська міська рада уклали додаткову угоду №3/16 від 23 грудня 2016 року до договору оренди землі №71/10 від 17 листопада 2010 року про поновлення строку дії договору до 23 листопада 2019 року та перейменування назви міста та міської ради /а.с. 14/.
25 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача з листом №25/07 /17вих 1 від 25 липня 2017 року про видачу витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у відповідності до рішення Горішньоплавської міської ради від 15.11.2016 року. У своєму листі Позивач вказав про необхідність застосування у нормативній грошовій оцінці земельної ділянки коефіцієнт функціонального використання 0,5 /а.с. 16/.
07 серпня 2017 року відповідач надав позивачу відповідь листом №28-16-0.10-5922/2- 17 про те, що відповідно до Розпорядження КМУ від 16 травня 2014 року за №523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» позивач може замовити витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки через електронний сервіс на сайті Держгеокадастру або через центр надання адміністративних послуг за місцем знаходження земельної ділянки /а.с. 17/.
21 серпня 2017 року позивач звернувся з листом №21/08/17вих1 до Центра надання адміністративних послуг у місті Горішні плавні Полтавської області за місцем знаходженням земельної ділянки: Полтавська область, м. Горішні плавні, вул. Строни. У своєму листі позивач також вказав про необхідність застосування у нормативній грошовій оцінці земельної ділянки коефіцієнт функціонального використання 0,5, а також додав до листа копію рішення Горішньоплавніської міської ради Полтавської області від 15 листопада 2016 року «Про внесення змін та поновлення дії договору оренди землі ТОВ «Дагмар-Інвест» на земельну ділянку по вул. Строни» /а.с. 18/.
У вересні 2017 року позивач отримав витяг від 30 серпня 2017 року за №416/0/212-17 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з коефіцієнтом функціонального використання 2,5 /а.с. 40/.
Позивач не погодився із визначеним відповідачем коефіцієнтом функціонального використання, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
Законом, який визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та є спрямованим на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, є Закон України від 11 грудня 2003 року № 1378-ІV «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378-ІV).
За приписами частини четвертої статті 5 зазначеного Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. У частині п'ятій цієї статті визначено використання нормативної грошової оцінки земельних ділянок для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
У статті 1 Закону № 1378-ІV визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до статті 12 цього Закону нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.
Згідно з частиною другою статті 12 Закону № 1378-ІV нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 13 Закону передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд.
Відповідно до статті 18 Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності
Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року N 213.
Відповідно до пункту 3 Порядку інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Згідно з додатком № 1 до наказу для земель громадської забудови, а саме: 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі застосовується коефіцієнт КФ - 2,5.
Як вбачається із матеріалів справи, 17 листопада 2010 року між позивачем та Комсомольською міською радою було укладено договір оренди землі №71/10, за яким позивачу передана в користування земельна ділянка кадастровий №5310200000:50:028:0245, площею 1,25 га, для розташування торгівельно-розважального комплексу, з розміром орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки землі /а.с. 8-10/.
ГУ Держгеокадастру в Полтавській області розрахувало нормативну грошову оцінку орендованої позивачем земельної ділянки із застосуванням коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки 2,5 як для земельної ділянки комерційного призначення, що було оформлено у вигляді витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30 серпня 2017 року за №416/0/212-17 /а.с. 40/.
Відповідно до пункту 5 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства У країни №489 від 25 листопада 2016 року, - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф ), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306.
Позивач зазначає, що перелік таких коефіцієнтів та їх розміри було встановлено окремим пунктом рішення Комсомольскої міської ради Полтавської області від 25 червня 2014 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Комсомольська».
При поновленні строку дії Договору оренди землі Позивача, пунктом 3.4. рішення Горішньоплавніської міської ради від 15 листопада 2016 року, було передбачено окремий випадок застосування коефіцієнту функціонального використання для ТОВ «Дагмар-Інвест», а саме: для розрахунку орендної плати за Договором оренди землі застосовується нормативна грошова оцінка з коефіцієнтом функціонального використання 0,5, на строк до 23 листопада 2019 року.
Разом з тим, суд зазначає, що коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 закріплений на законодавчому рівні і є обов'язковим для застосування до земельних ділянок для будівництва та обслуговування будівель торгівлі для всіх без виключень.
Позивач наполягає на тому, що розділом 03.16 додатку № 1 до Порядку передбачено коефіцієнт 0,5, і це значення застосовується для цілей підрозділів з 03.01 по 03.15, включаючи присвоєний позивачу код 03.07, тобто встановлена можливість застосування позивачем коефіцієнта 0,5.
Однак з даного приводу суд зазначає, що вказаний у розділі 03.16 додатку № 1 до Порядку коефіцієнт застосовується для земель змішаного типу, тому в даному випадку застосуванню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дагмар-Інвест" (вул. Володимира Сосюри, 6, м. Київ 90, 02090, код ЄДРПОУ 34647414) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930), третя особа: Горішньоплавнівська міська рада Полтавської області (вул. Миру, 24, м. Горішні Плавні, Полтавської області, 39800) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11 травня 2018 року.
Суддя А.Б. Головко