Рішення № 73960314, 11.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
522/587/18     
Номер документу
73960314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/587/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бойко О.Я. розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_3) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65023, м. Одеса, вул. Л.Толстого,7) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2017 р.,-

СУТЬ СПОРУ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивач просив:

1. Визнати бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2017 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - протиправною.

2. Стягнути з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на користь ОСОБА_2 разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2017 рік відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум - 5360 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є учасником бойових дій, та має право на пільги, встановлені ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у зв'язку з чим має щорічно до 05 травня отримувати разову грошову допомогу в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Проте, відповідачем було сплачено лише 1200грн.

Позивач під час особистого відвідування Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у вересні 2017 року звернувся з усним запитом щодо можливості отримання щорічної разової грошової допомоги у 2017 р. у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком у сумі 6560 грн. Однак відповідач відмовив у перерахунку та виплаті щорічної допомоги у розмірі 6560 грн.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Ухвалою суду від 15.03.2018р. відкрито провадження в адміністративній справі №522/587/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 11.04.2018 р. призначено справу до слухання в судовому засіданні на 10.05.2018 р.

12.04.2018 р. через канцелярію суду від відповідача надійшло заперечення на адміністративний позов якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування заперечення відповідач зазначив, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2017 р. ОСОБА_2, як учаснику бойових дій, була здійснена відповідно до Постанови КМУ від 05.04.2017 р. № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги передбаченої Законами України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» у розмірі 1200,00 грн.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

03.05.2018 р. через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог, заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що адміністративний позов не належить до задоволення з наступних підстав. Суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с.14), та має право на пільги встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради виплатив позивачу разову грошову допомогу до 05 травня 2017 року у розмірі 1200,00 грн.

Суд встановив, що виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у 2017р. позивачу, як учаснику бойових дій, здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2017р. №223 "Деякі питання виплати у 2017році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та Законом України "Про жертви нацистських переслідувань", у розмірі 1200грн.

Правовий статус ветеранів війни, визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993року №3551-XII (зі змінами та доповненнями), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Згідно з ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пункту 26 розділу VІ "Прикінцеві і перехідні положення" Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014року №79-VІІІ) норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017року №223 "Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що у 2017 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад, у таких розмірах: учасникам бойових дій - 1200 гривень.

Вказані положення є чинними та не визнані Конституційним судом України неконституційними.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011року №20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-11/2012 від 25.01.2012року у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин 1, 2, 3 статті 95, частини 2 статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини 2 статті 124, частини 1 статті 129 Конституції України, пункту 5 частини 1 статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини 1 статті 9 КАС України, в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік, та інших законів України.

Отже, беручи до уваги вищевикладене, суд встановив, що питання щодо виплати разової грошової допомоги до 05 травня врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017року №223 "Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", розміри виплати у якій встановлено в конкретному розмірі і є незмінними, а відтак, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, у спірних правовідносинах, діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією, Закономи, та підзаконними нормативно-правовими актами України.

У рішенні Конституційного суду України по справі №18/183-97 від 03 жовтня 1997року зазначено, що загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується акт, який діяв у часі раніше.

Вищевикладене спростовує твердження позивача, викладені у позовній заяві, та додаткових письмових поясненнях.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Згідно з п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_2 не належать до задоволення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити .

2. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

3. Позивач- ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідач - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради адреса: 65023, м. Одеса, вул. Л. Толстого,7 код ЄДРПОУ 36290160.

Суддя О.Я. Бойко

.