
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2018 року № 811/801/17
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Лапія С.М., суддів: Панченко Н.Д.., Щавінського В.Р., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом офіційного представника ініціативної групи по відкликанню депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича за народною ініціативою ОСОБА_3 до Кіровоградської міської територіальної виборчої комісії, третя особа: ОСОБА_4, про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
До суду надійшла позовна заява офіційного представника ініціативної групи по відкликанню депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича за народною ініціативою - ОСОБА_3, в якій останній просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Кіровоградської міської територіальної виборчої комісії Кіровоградської області від 27.04.2017 № 152 "Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича";
- зобов'язати Кіровоградську міську територіальну виборчу комісію Кіровоградської області в порядку ч. 2 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" організувати перевірку поданих 25.04.2017 до комісії підписаних листів протоколу зборів виборців від 01.04.2017 та додатків до нього із залученням органів ведення Державного реєстру виборців щодо достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписаних листах та вибіркову перевірку не менше 10% від загальної кількості їхніх підписів із залученням правоохоронних органів.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.05.2017 дану справу передано на розгляд Черкаського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 16.05.2017 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.06.2017 відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.06.2017 дану справу передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
До Київського окружного адміністративного суду справа надійшла 27.07.2017.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2017 прийнято справу до провадження та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.10.2017 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2017 витребувано докази у справі.
До судового засідання сторони не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представника позивача надійшло клопотання, в якому він просив розглядати справу за відсутності позивача, інші учасники справи про причини неявки суд не повідомили.
На підставі ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що 01 квітня 2017 року проведено збори виборців, на яких прийнято рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича за народною ініціативою; про утворення ініціативної групи для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича за народною ініціативою та затверджено її персональний склад у кількості 60 осіб, затверджено форму підписного листа для затвердження підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича за народною ініціативою, а також вирішено обрати ОСОБА_3 офіційним представником ініціативної групи по збору підписів в підтримку пропозиції про відкликання депутата Кіровоградської міської ради VІІ скликання Артюха Олександра Івановича.
Зазначені збори оформлені протоколом зборів від 01.04.2017.
Позивач 04.04.2017 року повідомив Кіровоградську міську територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів та надав витяг з протоколу зборів від 01.04.2017.
Позивачем 25 квітня 2017 року в порядку ч.1 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» подано до Кіровоградської міської виборчої комісії Кіровоградської області підписні листи та протокол зборів виборців з 4-ма додатками, що підтверджується листом Кіровоградської міської виборчої комісії від 08.11.2017 №124 та копією запису №579 в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії.
На засіданні Кіровоградської міської територіальної виборчої комісії 27 квітня 2017 року прийнято постанову №152 «Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича».
Так, у даній постанові зазначено, що в ході ознайомлення з підписними листами, протоколом зборів виборців від 01.04.2017 з додатками встановлено, що 12 із 60 поданих заяв членів ініціативної групи не містять необхідних відомостей, передбачених ч. 5 ст. 38 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», зокрема, не зазначено посаду та місце роботи.
Відповідно, внаслідок цього немає необхідної кількості заяв членів ініціативної групи (а саме п'ятдесяти), яка передбачена ч. 3 ст. 38 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
Також комісією було встановлено, що на місці прошиття та скріплення підписних листів зазначено дату 25 квітня 2017 року, що не відповідає вимогам ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
Спірні відносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 №93-IV (далі - Закон №93-IV), який відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Пунктом 1 частини першої статті 5 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку.
Статтею 37 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.
Відповідно до положень ч.ч. 1-5 ст. 38 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше:
1) 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради;
2) 100 осіб для відкликання депутата міської ради міста районного значення;
3) 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради;
4) 150 осіб для відкликання депутата районної ради;
5) 400 осіб для відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.
Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації. Представникам засобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ на збори виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
У разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата має становити:
1) сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - не менше 10 осіб;
2) районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - не менше 50 осіб;
3) обласної, Київської, Севастопольської міської ради - не менше 100 осіб.
У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів.
До протоколу зборів, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, додаються письмові заяви про згоду кожної особи, включеної до ініціативної групи, на входження до її складу, а також письмова заява про згоду визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи. Участь особи, яка пропонується до складу ініціативної групи, в зборах виборців необов'язкова, за умови подання нею власноручно написаної заяви про згоду бути членом ініціативної групи. Ця заява, а також заява про згоду особи бути офіційним представником ініціативної групи, має обов'язково містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, місце роботи, посаду, засоби зв'язку (контактний телефон). До заяви додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.
Згідно з ч. 8 ст. 38 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" забороняється проводити збори виборців щодо відкликання депутата місцевої ради в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у місцях видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги.
Статтею 39 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" встановлено, що у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа. На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в одномандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на відповідних місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат. На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.
З дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки:
1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - десять днів;
2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - двадцять днів;
3) у разі відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради - тридцять днів (ч. 2 ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").
Форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців. Підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).
Крім того, підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця (ч. 3 ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").
Член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті. Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис (ч. 4 ст. 40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").
Як слідує з матеріалів справи, у поданих до Кіровоградської міської виборчої комісії заявах членів ініціативної групи містяться всі необхідні відомості, встановлені ч.5 ст.38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Інших більш детальних вимог до відомостей, що повинні міститися у заяві, ні Законом, ні іншими нормативно-правовими актами не встановлено.
Таким чином, відомості про посаду та місце роботи мають зазначатися в обсязі, достатньому для його ідентифікації членами виборчої комісії.
Відповідач, у свою чергу, жодних доказів на спростування, встановлених судом обставин, суду не надав.
Щодо дати подачі документів до виборчої комісії, вказаної на місці прошиття та скріплення підписних листів, то у ч.1 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зазначено, що після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.
Зважаючи на це, в ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» відсутні вимоги про зазначення дати прошиття підписних листів, а зазначена дата подачі документів не є порушенням норми вищезазначеного Закону.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні будь-які інші докази, які б підтверджували неправомірність дій ініціативної групи щодо складання та подання ними документів до комісії.
Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.
На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38 - 40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки:
1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів;
2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів;
3) у разі відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради - протягом тридцяти днів з дня отримання матеріалів.
За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол. (останній абзац ч. 4 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").
Відповідачем не надано суду доказів виконання Кіровоградською міською виборчою комісією Кіровоградської області вимог ч.2-4 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" щодо організації перевірки дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильності оформлення підписних листів, кількості підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також щодо здійснення із залученням органів ведення Державного реєстру виборців перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркової перевірки їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості).
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано суду відзиву на позовну заяву, жодних доказів на підтвердження правомірності своїх дій, також не виконано ухвалу суду про витребування доказів від 20.12.2017, а тому кваліфікує це як визнання позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, враховуючи, що Кіровоградською міською територіальною виборчою комісією не дотримано вимог ст. ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Керуючись ст. 9, 14, 73-78, 90, 194, 205, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Кіровоградської міської виборчої комісії Кіровоградської області від 27 квітня 2017 року N 152 " Про припинення ініціативи щодо відкликання депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича"
Зобов'язати Кіровоградську міську виборчу комісію Кіровоградської області в порядку ч.2 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» здійснити перевірку дотримання вимог статей 38 - 40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата Кіровоградської міської ради Артюха Олександра Івановича за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) згідно поданих до комісії 25 квітня 2017 року документів.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Судді Лапій С.М.
Панченко Н.Д.
Щавінський В.Р.