Рішення № 73953903, 02.05.2018, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
908/83/18
Номер документу
73953903
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 4/1/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.05.2018 Справа № 908/83/18

м. Запоріжжя

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7)

до відповідача Фізичної особи - підприємця Нікогосян Андраніка Альбертовича (АДРЕСА_1)

про стягнення 776 010,73 грн.

суддя Зінченко Н.Г.

секретар судового засідання Малайдах К.С.

За участю представників сторін:

від позивача - Бурдак О.В., довіреність № Др-100-1217 від 20.12.2017;

від відповідача - ОСОБА_8., договір про надання правової допомоги від 04.02.2018 (адвокат).

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.01.2018 відкрито провадження у справі № 908/83/18, присвоєно номер провадження 4/1/18, підготовче судове засідання призначено на 06.02.2018, позивачу встановлений строк для подачі всіх додаткових доказів на підтвердження своєї правової позиції у справі, а відповідачу встановлений строк для подачі відгуку на позовну заяву.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 06.02.2018 продовжено, за ініціативою суду, процесуальний строк для подання відгуку відповідачу до 26.02.2018, відкладено підготовче засідання до 28.02.2018.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.02.2018 продовжено строк підготовчого провадження до 16.04.2018, судове засідання відкладено до 27.03.2018.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 27.03.2018 закрито підготовче провадження у справі № 908/83/18, призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 02.04.2018.

В ході судового розгляду справи оголошувались перерви до 26.04.2018 та до 02.05.2018.

Представник позивача в судовому засіданні 02.05.2018 підтримав заявлені позовні вимоги з підстав зазначених в позовній заяві. 18.01.2016 ПАТ «Запоріжгаз» та Фізична особа-підприємець Нікогосян Андранік Альбертович був укладений типовий договір розподілу природного газу, шляхом підписання та подання заяви-приєднання № 09426NОМ96АР016. Згідно додатку до заяви-приєднання на об'єкті Споживача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92б встановлений лічильник газу Агmo Саz, типорозміру G 10 з величиною приєднаної потужності 16,79 м3/год. (далі - ЗВТ). 04.07.2017 представником Оператора ГРМ було здійснено обстеження об'єкту споживача та встановлено несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку, за результатами чого було складено акт про порушення № 15 від 04.07.2017, а також додаток до вказаного акту у вигляді схематичного відображення несанкціонованого підключення газових приладів. З матеріалів, зібраних під час обстеження об'єкту споживача, а також повідомлення Нікогосяна А.А. від 18.07.2017 вбачається перевищення діапазону обчислення вузла обліку встановленого на об'єкті споживача, оскільки величина приєднаної потужності лічильника газу Агmo Саz, типорозміру G 10 складає 16,79 м3/год., тоді як сукупна номінальна витрата природного газу складає 20,35 м3/год. (Котел «Fеrrоli F2N2S-102» -11,8 м3/год., ПГ - 6 «Ріmак» - 3,35 м3/год., Котел «Рrotherm 50» - 5,2 м3/год.). В подальшому, у відповідності до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, який разом із рахунком на оплату було надіслано на адресу Споживача та згідно поштового повідомлення отримані останнім 08.08.2017. Загальна вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу склала 776 010,73 грн. Позивач керувався умовами договору, ст.ст. 525, 526, 599 ЦК України, ст.ст. 1, 2, 42, 123, 162, 163, 171, 232 ГПК України, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем.

Представник відповідача в судовому засіданні 26.04.2018 заперечив проти заявлених позовних вимог з підстав зазначених в відзиві на позовну заяву. До позовної заяви додано документ під назвою «Додаток до акту про порушення № 15 м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92-Б», який являє собою схематичне позначення несанкціонованого газопроводу та місця приєднання до діючого газопроводу. Між тим вказаний документ не зазначений як додаток в самому акті про порушення та взагалі до позовної заяви не додано документів, які зазначені в якості додатків до акту про порушення. Також в акті відсутній опис того, яким саме чином здійснене підключення до діючого газопроводу. На підставі викладеного, вказаний акт не відповідає вимогам глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем щодо вимог до оформлення актів про порушення. До позовної заяви позивачем додано повідомлення (заяву) ФОП Нікогосян А.А., де він нібито просить голову Комісії по розгляду актів про порушення залучити копію паспорта котла Протерм потужністю 50 кВт, який був ним «встановлений» в червні 2016 р. без погодження із ПАТ «Запоріжгаз». Як вбачається із матеріалів позовної заяви, дана заява використана ПАТ «Запоріжгаз» в якості фактичного підтвердження правопорушення, а відомості про номінальну потужність котла Протерм 50 кВт (5,2 м3/год) були покладені в основу Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості від 31.07.2017 р. (наданий позивачем). Вказаний котел Протерм, хоча і був фізично розміщений на об'єкті відповідача, але не був підключений до мережі постачання природного газу (газорозподільної системи), оскільки був запланований до використання не на природному, а на скрапленому (балонному) газі. Після ознайомлення із матеріалами справи, на об'єкт відповідача було залучено фахівця ПП «Проект-Сервіс» ОСОБА_6, який є сертифікованим та атестованим спеціалістом з неруйнівного контролю за виробничими секторами (серед іншого): Зварювання та наплавки; Труби. За результатом дослідження: 1) складено Акт № 1 візуального та вимірювального контролю, згідно якого «зовнішня поверхня трубопроводу пофарбована і перебуває в задовільному стані. На зовнішній поверхні дефектів типу тріщин, розшарування, задирів, вм'ятин не виявлено»; «По результатах візуального контролю недопустимих дефектів не виявлено. В передбачуваному місці врізки дефектів і слідів врізки не виявлено». Крім того, 1 січня 2016 р. між ФОП Нікогосян А.А. та ТОВ «Запоріжгаз Збут» як постачальником природного газу укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 11416NОМ96АР016. Пунктом 1.2. цього договору був визначений річний плановий обсяг постачання газу - до 4 700 куб.м. та визначені планові обсяги постачання газу по місяцях на 2016 рік (п.1.3 цього договору).Споживання в 2016, 2017 було в межах річного планового обсягу постачання газу. На підставі викладеного, відповідач просить в задоволенні позову відмовити повністю.

У судовому засіданні 02.05.2018 справу розглянуто, прийнято та оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

З наданих сторонами та досліджених судом письмових пояснень та доказів судом встановлено наступне.

18.01.2016 між Публічним акціонерним товариством «Запоріжгаз» (Оператор ГРМ) та ФОП Нікогосян Андранік Альбертовичем (споживач) було укладено типовий договір (затверджений постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2498 від 30.09.2015) розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання до його умов № 09426NOM96AP016.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Згідно додатку до заяви-приєднання адреса точки комерційного обліку суб'єкту: м.Запоріжжя, вул.Перемоги, 92б. На даному об'єкті встановлений лічильник газу Armo Gaz, типорозміру G 10 з величиною приєднаної потужності 16,79 м3/год.

В додатку до заяви-приєднання до типового договору зазначено, що у споживача встановлено наступне обладнання: 1) Котел «Ferroli F2N2S-102» - 1 шт., номінальною витратою природного газу на одиницю ГСО - 11,8 м3/год, режим роботи ГСО - 24 год/добу; 2) ПГ-6 «Pimak» - 1 шт., номінальною витратою природного газу на одиницю ГСО-3,35 м3/год, режим роботи ГСО - 24 год/добу.

У п. 1.1 даного договору вказано, що договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

За умовами п. 1.2 договору його умови однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРМ, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).

Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку у встановленому порядку оператор ГРМ направляє споживач інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3 договору).

За договором розподілу Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1 договору).

У п. 2.3 договору зазначено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 5.1 договору).

04.07.2017 представниками позивача було здійснено обстеження об'єкту споживача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92б, в результаті чого було складено Акт про порушення № 15 від 04.07.2017, в якому встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку та додаток до вказаного акту у вигляді схематичного відображення несанкціонованого підключення газових приладів.

В даному Акті про порушення зазначено, що споживач від підпису відмовився.

В матеріалах справи міститься лист позивача № ZP 02.1-СП-12365-0717 від 05.07.2017, яким ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» підтверджує направлення Акту про порушення № 15 від 04.07.2017 на 1 аркуш. на адресу ФОП Нікогосян А.А.: АДРЕСА_2. Доказом направлення є фіскальний чек від 06.07.2017 (а.с. 117).

Крім того, позивачем надано лист № 18/09-1 від 18.09.2017 додатком до якого зазначено - копію Акту про порушення від 04.07.2017 № 13 на 1 арк., який було направлено на адресу ФОП Нікогосян А.А.: АДРЕСА_1. Доказом направлення є опис вкладення в цінний лист (а.с. 77).

Позивачем, до матеріалів розгляду акту подано письмове пояснення Нікогосян А.А. від 18.07.2017, в якому він повідомив, що встановив котел Протерм потужністю 50 квт. та надав паспорт до нього (а.с.15).

18.07.2017 комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення прийнято рішення за наслідками виявленого порушення, яким було задоволено повністю Акт про порушення № 15 від 04.07.2017. В даному рішенні комісії зазначено, що відповідач відмовився від підпису.

На підставі акту про порушення від 04.07.2017 № 15 представником ПАТ «Запоріжгаз» було складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості від 31.07.2017, в якому зазначено, що остаточний об'єм нарахування складає 84267 м3, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу складає 776010,73 грн. (а.с. 19). Даний акт-розрахунок було отримано споживачем 08.08.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 21).

У зв'язку з виявленим порушенням позивачем на підставі КГС здійснено перерахунок обсягу спожитого відповідачем газу за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин його роботи, за період з 04.01.2017 по 01.07.2017 - котел «Ferroli» потужністю 11,8 м3, ПГ-6 «Pimak» потужність 3,35 м3, котел «Proterm» потужністю 5,2 м3.

Відповідно до технічного розрахунку, проведеного позивачем, обсяг спожитого газу складає на суму 776010,73 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача, як збитки.

Предметом спору в даній справі є матеріально-правові вимоги до Фізичної особи - підприємця Нікогосян Андраніка Альбертовича про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 776 010,73 грн., що є збитками позивача, на підставі Акту про порушення № 15 від 04.07.2017.

Проаналізувавши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 614 ЦК України передбачено, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права та законні інтереси якого порушено.

Згідно з ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є зокрема втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Як визначено статтею 225 ГК України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються зокрема додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов'язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.

З аналізу статей 224,225 Господарського кодексу України та статті 614 ЦК України випливає, що особа, яка порушила зобов'язання, несе цивільно-правову відповідальність, зокрема, у вигляді відшкодування збитків. Для застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків необхідна наявність всіх чотирьох загальних умов відповідальності, а саме: протиправна поведінка боржника, яка полягає у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов'язання; наявність шкоди (збитки - це грошове вираження шкоди); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданою шкодою; вина боржника. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає (вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 25.02.2015 у справі № 17/192 від 07.10.2015 у справі № 916/3371/14).

Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».

Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» ПАТ «Запоріжгаз», як Оператор ГРМ, здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу.

30.09.2015 постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних мереж ( надалі - Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.

Відповідно до п.1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та Споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність).

Згідно із п.2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.

Згідно п.4 Глави 9 Розділу X Кодексу ГРМ Оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право: оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності); перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку ЗВТ (відміток про повірку в паспортах ЗВТ), що входять до складу комерційного ВОГ.

Згідно пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу). Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI Кодексу.

Згідно Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення: 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п.1 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Відповідно до п. 1 Глави 4 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців. Кодекс газорозподільних систем визначає, що несанкціонованим втручанням в робот;. ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкоджених чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмуванні чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газ комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліки природного газу. Прихованими заходами є несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Згідно п. 8 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Отже, для вирішення спору в межах даної справи вирішальне значення має встановлення наявності або відсутності у діях відповідача вищевказаних елементів складу правопорушення та, відповідно, підстав для застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків.

Тобто, для застосування відповідальності у вигляді стягнення збитків, позивач повинен довести наявність у нього шкоди у заявленому розмірі, протиправних винних дій відповідача у завданні збитків, та причинного зв'язку між збитками позивача та діями відповідача.

З аналізу наведеного слідує, що вимога про відшкодування збитків може пред'являтися виключно у разі, якщо шкода є результатом порушення права і виключно до особи, яка це право порушила.

Так, позов обґрунтовано тим, що 04.07.2017 під час обстеження об'єкту споживача представниками оператора ГРМ встановлено несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку, за результатами чого було складено Акт про порушення № 15 від 04.07.2017.

На підтвердження зазначених у позові обставин позивач надає Акт про порушення № 15 від 04.07.2017, протокол засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 18.07.2017 та Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості.

В Акті про порушення № 15 від 04.07.2017 та протоколі засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 18.07.2017 зазначено, що споживач відмовився від підпису.

Суд дослідивши матеріали справи, встановив, що в п. 7 Акту про порушення № 15 від 04.07.2017 зазначено, що до Акту про порушення додається фото несанкціонованого встановленого опального приладу котел «prathen», однак позивачем даний додаток не додано до позовних матеріалів та не залучено в ході підготовчого провадження, є лише схематичне зображення порушень встановлених при перевірці представниками оператора ГРМ за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 92 б, складене на окремому аркуші (а.с. 14). На даному схематичному зображенні зазначено, що воно здійснено старшим майстром СКзВ 04.07.2017 ОСОБА_7. Однак, в самому Акті про порушення жодним чином не зафіксовано, що дана особа брала участь у перевірці та була присутня при складанні Акту про порушення № 15 від 04.07.2017, службового наказу про проведення перевірки на день складання Акту в складі якої був би ОСОБА_7 чи будь-яких інших доказів позивачем не надано, а також взагалі не відображено відомостей про те, що до акту про порушення додається схематичне зображення порушення, тому суд вважаэ, що наявними у справі доказами не підтверджується , що дане схематичне зображення достовірне та було здійснено в день проведення перевірки, в результаті якої складено Акт про порушення.

Крім того, в порушення вимог гл.5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, в самому Акті про порушення в розділі 2, де необхідно зазначати детально вид, обставини і суть порушення, не вказано ні місце несанкціонованої врізки, ні спосіб врізки, ні яке саме обладнання незаконно підключено, його потужність, та не зазначено обставин, що підтверджують перевищення діапазону обчислення вузла обліку.

Як вже було встановлено судом, листом № ZP 02.1-СП-12365-0717 від 05.07.2017 позивач підтверджує направлення Акту про порушення № 15 від 04.07.2017 на 1 аркуші на адресу ФОП Нікогосян А.А.: АДРЕСА_2. Доказом направлення є фіскальний чек від 06.07.2017. Однак, відповідно до витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місце проживання Нікогосян А.А. є: АДРЕСА_1.

Отже, враховуючи що відповідач від підпису акту відмовився позивач не направив йому у спосіб передбачений п.4 гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення на належну адресу та у передбачений спосіб рекомендованим листом. Також не надав позивач і доказів направлення відповідачу схематичного зображення несанкціонованого підключення, що є додатком до акту.

Лише листом № 18/09-1 від 18.09.2017 було направлено на адресу ФОП Нікогосян А.А.: АДРЕСА_1 акт про порушення.(на 1 арк.) Доказом направлення є опис вкладення в цінний лист (а.с. 77).

Посвідчення відмови відповідача від підпису акту про порушення № 15 від 04.07.2017, крім підписів представників оператора ГРМ, здійснено головним спеціалістом відділу ЖКГ РА ЗМР по Вознесенівському району ОСОБА_9 - посвідчення № 25 від 16.09.2016. Проте, доказів в підтвердження повноважень та особи незаінтересованої особи ОСОБА_9 до Акту про порушення № 15 від 04.07.2017 та суду не надано.

Зазначений в Акті про порушення додаток у вигляді фото несанкціоновано встановленого опального приладу котел «prathen» позивачем не надано, згідно пояснень представників позивача, наданих під час розгляду справи, матеріали фотозйомки проведеної під час перевірки виявились недійсними.

Частиною 1 ст. 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76 ГПК України).

Стаття 79 ГПК України передбачає, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи вищезазначене суд вважає, що складений акт про порушення №15від 04.07.2017 не відповідає вимогам глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, а тому не приймається судом як належний та допустимий доказ вчиненого відповідачем порушення у вигляді несанкціонованого підключення газового приладу.

Суд також критично оцінює як доказ, подані позивачем письмові пояснення Нікогосян А.А. від 18.07.2017, якими він повідомляє Комісії з розгляду актів про порушення про встановлення ним котла Протерм за адресою де проводилась перевірка, з додаванням копії паспорту цього котла, на підставі якого позивачем і здійснений розрахунок не облікованого об'єму природного газу. Вказані пояснення суперечать іншим матеріалам перевірки, а саме акту №15 від 04.04.17 та протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 18.07.2017, в яких відповідач не погоджувався навіть з їх підписанням та ні де не фіксував про згоду з виявленим порушенням.

Крім того, представник відповідача в ході судового розгляду справи заперечив, що вказана заява є визнанням факту порушення, та вважає, що вона не може бути підставою для доведення вини відповідача у несанкціонованому підключенні газового обладнання.

В цій частині суд визнає доводи відповідача обґрунтованими.

Відповідач до відзиву на позовну заяву, в підтвердження заперечень на позов, надає Акт № 1 візуального та вимірювального контролю від 13.02.2018, згідно якого «зовнішня поверхня трубопроводу пофарбована і перебуває в задовільному стані. На зовнішній поверхні дефектів типу тріщин, розшарування, задирів, вм'ятин не виявлено»; «По результатах візуального контролю недопустимих дефектів не виявлено. В передбачувальному місці врізки дефектів і слідів врізки не виявлено» та Висновок № 1 МПД про результати магнітопорошкового контролю металу газопроводу, згідно якого в передбачувальній ділянці врізки тріщин не виявлено». Дані документи було видано ПП «Проект-Сервіс» ОСОБА_6, який є сертифікованим та атестованим спеціалістом з неруйнівного контролю за виробничими секторами (серед іншого): Зварювання та наплавки; Труби (а.с. 78, 80, 82, ).

Суд не бере до уваги дані докази відповідача, оскільки вказані дії були здійснені через суттєвий період часу, після складання Акту про порушення № 15 від 04.07.2017, тому дані докази не підтверджують факт відсутності несанкціонованого підключення газових приладів на день складення Акту про порушення № 15 від 04.07.2017.

Як вбачається з позову позивач, звертаючись з вимогою про стягнення з відповідача збитків, вказував, що під час обстеження об'єкту споживача встановлено несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку, оскільки величина приєднаної потужності лічильника газу Агmo Саz, типорозміру G 10 складає 16,79 м3/год., тоді як сукупна номінальна витрата природного газу складає 20,35 м3/год. (Котел «Fеrrоli F2N2S-102» -11,8 м3/год., ПГ - 6 «Ріmак» - 3,35 м3/год., Котел «Рrotherm 50» - 5,2 м3/год.).

Проте, позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження надмірної потужності обладнання, зазначеного в акті про порушення, а також не обґрунтовано, яким чином він встановив невідповідність виявленої потужності газового обладнання з потужністю згідно з встановленими нормативами, на які ПАТ по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» посилалося в обґрунтування своїх вимог.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для покладення на відповідача відповідальності у вигляді стягнення збитків, оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами протиправності дій відповідача у вигляді несанкціонованого підключення газового обладнання внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку, наявності збитків у вигляді необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у заявленому розмірі та причинного зв'язку між діями та завданими збитками.

В задоволенні позову відмовляється повністю.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз", м. Запоріжжя до Фізичної особи - підприємця Нікогосян Андраніка Альбертовича, м. Запоріжжя відмовити повністю.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України "11" травня 2018 р.

Суддя Н. Г. Зінченко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.