
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 569/3922/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"10" травня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "30" жовтня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Тимощук О.Я. в м. Рівне, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Рівненського міського суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якому просив: визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2 відповідно до чинного законодавства та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області перерахувати пенсію державного службовця ОСОБА_2 на підставі показників про заробітну плату станом на 01.12.2015 ГУ ДФС у Рівненській області, які надано листом від 10.02.2017 №8/11/17-00-05-17, або витребувати у ГУ ДФС у Рівненській області відповідну довідку.
Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області, отримує пенсію державного службовця. На підставі постанови ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції до 01.01.2016) та Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 він подав письмову заяву до відповідача про перерахунок пенсії із проханням витребувати довідку встановленого зразка від колишнього роботодавця ОСОБА_2 Проте, відповідач не витребував від колишнього роботодавця позивача відповідну довідку для перерахунку пенсії та не здійснив такого перерахунку повідомивши, що постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 було виключено положення із постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, з урахуванням викладеного, відповідач відмовив позивачу у задоволенні його вимог у зв'язку з відсутністю правовстановлюючої норми на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії. У зв'язку з цим, ОСОБА_2 був вимушений звернутись до суду із позовом, оскільки вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобов'язати його до вчинення таких дій.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 30.10.2017 р. у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області отримує пенсію за віком, що обчислюється йому у відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі Закон №3723-ХІІ).
У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року, ОСОБА_2 14.02.2017 р. звернувся до відповідача з проханням провести йому перерахунок пенсії (а.с.4-5).
Листом від 28.02.2017 за №198/10 відповідач відмовив в задоволенні такої заяви у зв'язку з відсутністю правової норми, яка надавала би право на реалізацію таких правовідносин (а.с.6).
Вважаючи вказану відмову неправомірною позивач звернувся до суду з позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу". В свою чергу, Кабінетом Міністрів України, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, суспільні відносини у сфері перерахунку пенсій особам, яким вона призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" не врегульовано.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.
Так, Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
В силу вимог ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції до 01.05.2016) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 (в редакції до 09.12.2015, далі постанова КМУ №865) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до пункту 4 постанови КМУ №865 (в редакції до 09.12.2015) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Пунктом 5 постанови КМУ №865 (в редакції до 14.09.2016) передбачалось, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Однак, суд вірно вказав, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, до постанови КМУ №865 внесені зміни, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції.
Виходячи з аналізу вказаних норм, суд першої інстанції вірно вказав, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії (14.02.2017 р.), чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
Вказана правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 14 березня 2018 року по справі №569/13955/16-а.
Форма довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям була затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 (абз. 3 п. 1 постанови).
У зв'язку із прийняттям постанови Пенсійного фонду №15-2 від 04.07.2016 були виключені абзаци 3 та 4 пункту 1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, а саме: скасована форма довідки про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючими державними службовцями.
Судом встановлено, що інформаційна довідка, долучена позивачем до адміністративного позову, як підстава для перерахунку пенсії на думку ОСОБА_2 видана колишнім роботодавцем останнього в довільній формі, відтак не може слугувати підставою для перерахунку пенсії.
Таким чином, суд оцінює критично інформаційний лист про заробітну плату для перерахунку пенсії 10.02.2017 №8/11/17-00-05-17, що подавався ОСОБА_2 відповідачу для перерахунку пенсії, як доказ наявності підстав для перерахунку пенсії, оскільки така довідка видана на запит про публічну інформацію, а не для перерахунку пенсії.
На момент виникнення спірних правовідносин ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ, яка передбачала порядок перерахунку призначених пенсій втратила чинність на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), а як наслідок не підлягає до застосування, починаючи із 01.05.2016.
Відповідно до ст. 90 Закону №889-VIII , пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
З аналізу вказаних норм слідує, що з 01.05.2016 Законом №889-VIII, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон №1058-IV не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як збільшення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Чинність Закону в часі регламентується нормами ст. 152 Конституції України, а саме: «Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність».
Частина 1 статті 8 Конституції України передбачає, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Таким чином, до спірних правовідносин при розгляді публічно-правового спору щодо перерахунку пенсії позивача підлягає застосуванню Закон №889-VIII, який не передбачає можливості перерахунку пенсій у зв'язку з підняттям заробітної плати працюючим державним службовцям.
Безпідставним є посилання позивача у апеляційній скарзі на те, що пенсія йому повинна бути перерахована відповідно до законодавства на день призначення пенсії.
Статтею 58 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ця норма є загальновизнаним принципом права, який знайшов своє відображення в Конституції України як гарантія прав і свобод людини і громадянина, який треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99).
Колегія суддів зазначає, що суб'єктивне право пенсіонера на перерахунок пенсії виникає в момент звернення із заявою про перерахунок на підставі нормативно-правового акту, який є чинним на час подачі відповідної заяви. Відтак, пенсія не може бути перерахована на підставі норми права, яка втратила свою чинність.
У відповідності до ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. В статті ж 64 закріплено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Щодо доводів позивача про звуження змісту та обсягу його права на пенсійне забезпечення у зв'язку з прийняттям змін до Закону України "Про державну службу" та відсутність порядку проведення перерахунку, то колегія суддів зазначає, що у зв'язку з внесенням змін до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону України від 28.12.2014 року № 76-VIII) не відбулося обмеження, звуження змісту та обсягу існуючого права пенсіонера на пенсійне забезпечення. Пенсіонер не позбавлений права на перерахунок пенсії, а лише визначено, що умови та порядок такого перерахунку повинен бути визначений Кабінетом Міністрів України, що не суперечить та не порушує вимоги чинного законодавства.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У 2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
У рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.
З огляду на викладене, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України. Тому у спірних правовідносинах пенсійний орган здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України, законами України.
Відтак, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області діяло на підставі та в межах своїх повноважень, тому вимога позивача про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії є безпідставною.
Суд першої інстанції належним чином дослідив представлені докази, з'ясував обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу і задоволення позову.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "30" жовтня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч
Повне судове рішення складено "10" травня 2018 р.