Постанова № 73938362, 08.05.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
817/1625/17
Номер документу
73938362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/1625/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"08" травня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" листопада 2017 р. у справі за позовом ТОВ "Вест Бізнес Груп" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій , -

суддя в 1-й інстанції - Жуковська Л.А. ,

час ухвалення постанови - 12 год. 28 хв.

місце ухвалення постанови - м. Рівне,

дата складання повного тексту постанови не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Вест Бізнес Груп" звернулося до суду з позовом до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправними дій з тимчасового обмеження дії договору №5 від 05.09.2017 про визнання електронних документів, укладеного ТОВ "Вест Бізнес Груп" з ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області, зобов'язання відповідача припинити тимчасове обмеження дії даного договору. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним укладено договір про визнання електронних документів від 05.09.2017 №5 з ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області, як з контролюючим органом за місцем обліку платника податків. 27.09.2017 позивачем подано для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 02.09.2017 №24, яку не прийнято з тих підстав, що дію договору про визнання електронних документів від 05.09.2017 №5 тимчасово обмежено. Листом від 27.09.2017 №4768/10-03-18-08-07 Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області повідомила, що причиною обмеження стала необхідність з'ясування відсутності факту компрометації позивачем особистого ключа. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, зазначає, що підстави для неприйняття документів, поданих в електронному вигляді, були відсутні, адже чинне законодавство передбачає виключні випадки коли договір про визнання електронних документів може бути розірваний в односторонньому порядку і у спірних правовідносинах вони не мали місця.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області щодо тимчасового обмеження дії договору про визнання електронних документів від 05.09.2017 №5, укладеного Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області з Товариством з обмеженою відповідальністю "Вест Бізнес Груп".

Зобов'язано Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області припинити тимчасове обмеження дії договору про визнання електронних документів від 05.09.2017 №5, укладеного Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області з Товариством з обмеженою відповідальністю "Вест Бізнес Груп".

Присуджено на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Бізнес Груп" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір у розмірі 3200,00 (три тисячі двісті) грн.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено. В апеляційній скарзі Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області зазначає, що судом першої інстанції помилково не взято до уваги, що дію договору про визнання електронних документів від 27.09.2017 №5 тимчасово обмежено з метою з'ясування відсутності факту компрометації особистого ключа до встановлення обставин щодо перебування позивача за місцем реєстрації та причетності посадових осіб до здійснення фінансово-господарської діяльності.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Вест Бізнес Груп" має зареєстроване місцезнаходження за адресою: 33023, м. Рівне, вул. С.Крушельницької, буд. 77А, перебуває на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області (надалі - ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області) (а.с. 15).

05.09.2017 між органом державної фіскальної служби - ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області та платником податків - ТОВ "Вест Бізнес Груп" укладено договір №5, предметом якого стало визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органів державної фіскальної служби засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу (а.с. 20-22).

Згідно квитанції №2 від 05.09.2017 даний договір надіслано платником податків в електронному вигляді та прийнято органом державної фіскальної служби (а.с. 23).

27.09.2017 ТОВ "Вест Бізнес Груп" подано для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 02.09.2017 №24 на суму 23927,48 грн., ПДВ 3987,91 грн., виписану для Товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик-97" (а.с.24).

З квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.09.2017 вбачається, що документ не прийнято органом державної фіскальної служби, зазначено виявлені помилки: "Порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, що затверджена наказом ДПА України від 10.04.2008 року №233, а саме ЄДРПОУ: '40136469'. Можливо, припинено дію Договору про визнання електронних документів" (а.с.25).

Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області листом від 27.09.2017 №4768/10-03-18-08-07 повідомила позивача про те, що договір про визнання електронних документів від 05.09.2017 №5 тимчасово обмежено з метою з'ясування відсутності факту компрометації позивачем особистого ключа до з'ясування обставин щодо перебування ТОВ "Вест Бізнес Груп" за місцем реєстрації та причетності посадових осіб до здійснення фінансово-господарської діяльності товариства (а.с.17).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що виявлення уповноваженими на це особами фактичної відсутності юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням, по своїй суті, не є зміною платником податків місця реєстрації у порядку визначеному чинним законодавством та не може вважатися самостійною підставою для розірвання укладеного з ним договору про визнання електронних документів.

Розглядаючи питання про законність і обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України гарантує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України, платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. У разі припинення договору про визнання електронних документів з підстав, визначених законом, платник податків має право до складення нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений пп."а" і "б" п.49.3 цієї статті. Контролюючим органам забороняється в односторонньому порядку розривати договір про визнання електронних документів.

Приписами пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац 1). Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац 2). Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац 5). Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац 9). Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзац 10).

За приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, визначено, що постачальник (продавець) складає податкову накладну та/або розрахунок коригування у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця) (за наявності). За відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис керівника; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця) (за наявності).

Пунктом 6 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, закріплено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

У свою чергу, основні організаційно-правові засади електронного документообігу, використання електронних документів, правовий статус електронного цифрового підпису регулюються Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22.05.2003 №851-IV.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22.05.2003 №851-IV, електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу. Використання електронного документа у цивільних відносинах здійснюється згідно із загальними вимогами вчинення правочинів, встановлених цивільним законодавством.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22.05.2003 №851-IV, суб'єктами електронного документообігу є автор, підписувач, адресат та посередник, які набувають передбачених законом або договором прав і обов'язків у процесі електронного документообігу.

В той же час, правовим актом, що визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису є Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, що затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 №233, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за №320/15011 (надалі - Інструкція №233, яка була чинною станом на час існування спірних правовідносин).

Пунктами 1 - 7 розділу ІІ Інструкції №233 передбачено, що платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.

Податкові документи в електронному вигляді з обов'язковими реквізитами (у тому числі з електронним цифровим підписом платника податків (його посадових осіб)), подані відповідно до цієї Інструкції, згідно із законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися під час судового або досудового вирішення спорів.

У разі подання податкового документа в електронному вигляді платник податків має право не подавати податкові документи на паперових носіях.

Для приймання податкових документів в електронному вигляді від платника податків орган ДПС повинен мати:

програмне забезпечення приймання та обробки податкової звітності з засобами КЗІ;

чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформовані акредитованим центром сертифікації ключів для органу ДПС.

Підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є:

його відповідність затвердженому формату (стандарту);

підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов'язковими для звітів в паперовій формі за умов, встановлених в статтею 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис";

чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/ блокований).

Відповідно до пункту 5 розділу III Інструкції №233, з метою подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку платник податків, зокрема: отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи. Платник податків фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності може обмежитись одним ключем ЕЦП. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці; отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WEB-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів, безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді; ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки); надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії; після підписання договору в органі ДПС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів для засвідчення того, що платнику податків було повернуто його примірник договору.

Додатком 1 до Інструкції №233 затверджено примірний договір про визнання електронних документів, згідно п. 6.3 якого договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо Платник податків подає до органу ДПС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей Договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів; згідно з пунктом 6.4 орган ДПС має право розірвати Договір в односторонньому порядку у випадку ненадання Платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни Платником місця реєстрації. Положення аналогічного характеру закріплені у п. 4 р. 6 "Строк дії договору" договору про визнання електронних документів від 05.09.2017 №5.

Отже, виключними підставами вважати цей договір розірваним могло слугувати ненадання позивачем нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих, або зміна ним місця реєстрації.

Відповідно до пп. 2.1.2 розділу 2 Рекомендованого порядку взаємодії підрозділів ДФС при комплексному відпрацюванні податкових ризиків з ПДВ, що затверджений наказом Державної фіскальної служби України №543 від 28.07.2015, для комплексного відпрацювання суб'єктів господарювання з податковими ризиками керівник територіального органу ДФС, на обліку в якому перебувають такі суб'єкти, за результатами щоденного моніторингу інформації, отриманої на виконання пп. 2.1.1, визначає осіб, відповідальних за відпрацювання кожного суб'єкта господарювання з податковими ризиками, організовує проведення необхідних заходів у порядку та терміни, визначені відповідними нормативними актами. Оперативні підрозділи територіальних органів ДФС здійснюють щоденне опрацювання інформації про виявлені податкові ризики та провадять роботу з відпрацювання таких суб'єктів господарювання для установлення місцезнаходження платників податку, опитування їх засновників та посадових осіб щодо причетності до створення та діяльності суб'єктів господарювання, отримання пояснень або інших підтвердних матеріалів у порядку та терміни, визначені відповідними нормативними актами. Оперативні підрозділи територіальних органів ДФС здійснюють відпрацювання ризикових суб'єктів господарювання відповідно до вимог наказу ДПА України від 17.05.2010 р. № 336. Структурні підрозділи доходів і зборів з фізичних осіб територіальних органів ДФС з метою встановлення місця проживання фізичних осіб - підприємців керуються алгоритмом дій, розробленим Департаментом доходів і зборів з фізичних осіб на виконання п. 3 наказу ДФС України "Про забезпечення комплексного контролю податкових ризиків з ПДВ". За наявності напрацьована оперативними підрозділами доказова база щодо протиправного створення та діяльності суб'єктів господарювання вноситься до реєстру "Суб'єкти фіктивного підприємництва" та передається до підрозділів податкового та митного аудиту, доходів і зборів з фізичних осіб, оподаткування юридичних осіб (щодо платників ПДВ, які декларують суми ПДВ до відшкодування). Контроль за внесенням інформації до реєстру суб'єктів фіктивного підприємництва провадиться 8 числа кожного місяця. Керівник територіального органу ДФС у разі встановлення ознак фіктивності, передбачених ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єкта господарювання на наступний робочий день (від дня встановлення ознак фіктивності) приймає рішення щодо розірвання всіх чинних договорів про визнання електронних документів.

Тому, положення Рекомендованого порядку взаємодії підрозділів ДФС при комплексному відпрацюванні податкових ризиків з ПДВ, на який відповідач посилається на обґрунтування своїх заперечень, закріплюють виключно можливість розірвання договору про визнання електронних документів за наслідками виявлення ознак фіктивності підприємства, а не його тимчасове зупинення.

Згідно з ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Пунктом 10 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що виявлення уповноваженими на це особами фактичної відсутності юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням, по своїй суті, не є зміною платником податків місця реєстрації у порядку визначеному чинним законодавством та не може вважатися самостійною підставою для розірвання укладеного з ним договору про визнання електронних документів.

Крім того, на підтвердження фактичного місцезнаходження ТОВ "Вест Бізнес Груп" за адресою: м. Рівне, вул. С. Крушельницької, 77, позивачем надано договір суборенди №1 від 01.07.2017, укладений з ТОВ "Караванліс" з актом прийому-передачі приміщення та платіжні доручення щодо сплати орендної плати за користування приміщенням (а.с. 26-43).

Таким чином, колегія суддів вважає, що дії відповідача є протиправними.

Відповідно до ч.1 ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення складено "11" травня 2018 р.