
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1159/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09 січня 2018 року у справі №345/4284/17 (рішення ухвалено в м. Калуш, у складі головуючого - судді Юрчака Л.Б.,) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 14.12.2017 звернувся в суд із адміністративним позовом до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, щодо не виготовлення, ненадання йому і не направлення до ГУ ПФУ в Івано- Франківській області, довідки про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформаціє для подальшого перерахунку пенсії та зобов'язати голову ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області виготовити, надати йому та направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову «довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1.» з повною та реальною інформацією, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах, а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн.; підвищення посадового окладу (100 відсотків) - 3100,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання -2200 грн.; надбавка за стаж служби (40 відсотків) - 3360,00 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 2170,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції ( 100 відсотків) - 12760 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 930,00 грн.; надбавка за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (500 відсотків) - 1550,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50 відсотка) - 3577,50 грн.; премія (54 відсотки) - 3863,70 грн., для нарахування, перерахунку і виплати ОСОБА_1, пенсії, щомісячно, починаючи з 01 січня 2016 року та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09 січня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення та не надання ОСОБА_1 та не направлення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_1 та направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 -VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 № 988. наказу МВС від 06.04.2016 №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3100 грн.;підвищення посадового окладу (100 відсотків)-3100,00 грн.; оклад за військове (спеціальне) звання - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби ( 40 відсотків) - 3360,00 грн.; доплата за службу в нічний час (35 відсотків) - 2170,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100 відсотків) - 12760,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) -930,00 грн.; надбавка за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50 відсотків)-1550,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50 відсотків) - 3577,50 грн.; премія (54 відсотки) - 3863,70 грн. для нарахування , перерахунку і виплати позивачу пенсії, щомісячно, починаючи з 01 січня 2016 року. Відповідно до статті 382 КАС України встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі, шляхом зобов'язання голови ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області подати у десятиденний строк з моменту, набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», нормами якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вказує, що ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області направлено до управління довідку від 23.06.2017 про розмір грошового забезпечення позивача. Згідно наданої довідки від 23.06.2017 до розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 включено: посадовий оклад - 3100 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200 грн.; надбавка за стаж служби (35%) - 1855 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465 грн.; премія (3,95%) - 300,99 грн. Інші види грошового забезпечення, що позивач згадує в позові, до даної довідки не включені. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області категорично не погоджується із надбавками та розміром премії, визначеними собі позивачем.
Позивач на апеляційну скаргу подав відзив, у якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. У судовому засіданні позивач та його представник заперечили вимоги наведені в апеляційній скарзі.
Інші учасники судового розгляду в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України, вважає за можливе розглядати справу за їх відсутності.
Заслухавши суддю - доповідача, позивача та його представника, здійснивши перевірку підстав для апеляційного перегляду відповідно до доводів апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що позивач працював в органах МВС України та був звільнений у запас 19.07.2011 при званні підполковник міліції. Вислуга років в органах МВС в пільговому обчисленні становить 21 рік 10 місяців 22 днів, вислуга в календарному обчисленні -17 років 02 місяців,22 дні, що підтверджується витягом з наказу УМВС в Івано-Франківській області від 19.07.2011 року №81 о/с про звільнення позивача ( а.с.27).
З 19.07.2011 позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
30.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із заявою щодо видачі нової довідки, із зазначенням розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення та відсоткових надбавок, встановлених відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 -VIII від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, наказу МВС від 06.04.2016 №260, для обрахунку і визначення розміру пенсійного забезпечення, пенсіонера МВС ОСОБА_1 (а.с. 30-31).
Листом від 06.12.2017 №К-63зі/108/05/8-17 Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області надало позивачу відповідь про те, що вони вже направили до ГУ ПФУ Івано-Франківської області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, згідно додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням інших нормативних актів.
Не погоджуючись із такими діями відповідача та вважаючи, що у довідці зазначена неповна інформація про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням певних складових грошового забезпечення, а також на отримання нової довідки з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Судом встановлено, що ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області довідка №2785/108/05/8-17 від 23.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Зазначена довідка видана на виконання ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою начальник відділу УБОЗ УМВС в області прирівняною до посади начальник відділу апарату ГУНП у загальній сумі 7920,99 грн. з яких: посадовий оклад -3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (35%)- 1855 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465 грн., премія (3,95%) - 300,99 грн.(а.с. 33).
Інші види грошового забезпечення, що позивач згадує в позові, до даної довідки не включені.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з даними довідки від 23.06.2017, виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції жодному поліцейському не здійснювалась, а тому у ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області були відсутні правові підстави встановлення позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби.
Щодо доплати за службу у нічний час, надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, то постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та в постанові КМУ від 11.11.2015 № 988 дані надбавки відсутні, а отже і вимога позивача щодо включення у довідку для перерахунку пенсії доплати за службу у нічний час та надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю є безпідставною.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, колегія суддів зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Щодо доводів позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 3,95% замість 54%, то суд апеляційної інстанції не погоджується з такими з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за посадою начальника відділу апарату ГУНП становить 3,95%.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 3,95% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 54%, як отримував позивач, немає.
Отже висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення вимог позивача є помилковими, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 317 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови, якою слід відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального та процесуального права, суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору помилково встановив фактичні обставини справи та надав їм не належну правову оцінку, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити з наведених вище підстав.
Керуючись статтями 243, 308, 310, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити.
Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09 січня 2018 року у справі №345/4284/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Д. М. Старунський судді В. М. Багрій А. І. Рибачук Повне судове рішення складено 14.05.2018