Рішення № 73934672, 11.05.2018, Київський районний суд м. Полтави

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
552/1709/18
Номер документу
73934672
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Київський районний суд м. Полтави

Справа № 552/1709/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2018 року Київський районний суд м.Полтави в складі головуючого - судді Самсонової О.А., при секретарі Горошко О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» про визнання акту та рішення недійсними, зобов’язання провести перерахунок, відшкодування моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача ПАТ «Полтавагаз» про визнання акту та рішення недійсними, зобов’язання провести перерахунок, відшкодування моральної шкоди.

В позовній заяві зазначила, що 03 жовтня 2017 року вона підписала колективну заяву від мешканців будинку №12 по вул. Кучеренка у м.Полтаві, у якій мешканці відмовились від встановлення загальнобудинкового лічильника газу та просили встановити квартирні лічильники. На підставі лише цієї заяви ПАТ «Полтавагаз» без її участі склало на неї акт про порушення №530/л/в від 01 листопада 2017 року та змінило режим нарахування об’ємів природного газу. Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач просила суд визнати акт про порушення №530/л/в від 01 листопада 2017 року та п.3 протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення №41/17 від 14 листопада 2017 року по будинку №12 по вул.Кучеренка у м.Полтаві недійсними. Також просила суд зобов’язати відповідача провести перерахунок нарахованих платежів за споживання газу з 14 листопада 2018 року відповідно до постанови КМУ №609 від 18 червня 2017 року для всіх споживачі будинку, яким змінено режим нарахування природного газу.

Крім того, просила суд стягнути з відповідача на її корить 1000 грн. на відшкодування завданої їй моральної шкоди.

Ухвалою суду від 02 квітня 2018 року відкрито провадження у справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Заперечення від позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до суду не надходили.

Відповідач з клопотанням про розгляд справи з повідомленням сторін до суду не звертався, надав відзив на позов, у якому в задоволенні позову просив відмовити. При цьому посилався на відсутність підстав для визнання недійсним акту про порушення та протоколу засідання комісії ПАТ «Полтавагаз», які прийняті у відповідності до Кодексу ГРМ.

Також до початку розгляду справи по суті відповідач надав суду заяву, у якій просив суд закрити провадження у справі №552/1709/18, оскільки оскаржуваний акт щодо позивача ОСОБА_1 скасовано, відносини щодо нарахування об’ємів природного газу із споживачем ОСОБА_1 приведені у відповідність до чинного законодавства.

Ухвалою суду від 11 травня 2018 року в задоволенні даного клопотання відмовлено.

Будь-яких інших клопотань сторони суду не подавали.

Дослідивши докази у справі, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг, які надаються ПАТ «Полтавагаз» та які вона отримує за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до п.1 глави 5 розділу ІХ Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП ) № 2494 від 30 вересня 2015 року «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» за ініціативи балансоутримувача (управителя) або оператора ГРМ та їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Відповідачем прийнято рішення про встановлення у будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 загальнобудинкового приладу обліку споживання природного газу.

Не погоджуючись з встановленням у будинку загальнобудинкового приладу обліку споживання природного газу, мешканці будинку по вул.Кучеренка, 12 у м.Полтаві, в тому числі і позивач ОСОБА_1, звернулись 03 жовтня 2017 року до голови правління ПАТ «Полтавагаз» з заявою, у якій зазначили, що вони категорично відмовляються від встановлення загальнобудинкового лічильника. Просять встановити квартирні лічильники газу окремо на квартиру (а.с.4).

Заявою від 16 листопада 2017 року мешканці будинку по вул.Кучеренка, 12 у м.Полтаві просили викреслити у їх заяві від 03 жовтня 2017 року слова «категорично відмовляємось від встановлення загальнобудинкового лічильника» (а.с.5).

01 листопада 2017 року працівниками ПАТ «Полтавагаз» складено акт про порушення №530/л/в відносно ОСОБА_1

Згідно зданого акту встановлено порушення ОСОБА_1 Кодексу газорозподільних систем, а саме відмова споживача, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим) від встановлення загальнобудинкового лічильника газу за рахунок та за ініціативою оператора ГРМ у будинку №12 по вул.Кучеренка у м.Полтаві.

Цим же актом споживач попереджений, що у разі його відмови від встановлення за рахунок і за ініціативою оператора ГРМ загальнобудинкового вузла обліку оператор ГРМ у відповідності до пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних мереж має право змінити режим нарахування об’ємів природного газу побутовим споживачам, що проживають у такому будинку і не забезпечені приладами обліку газу з визначенням фактичного об’єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по відповідному побутовому споживачу за граничними об’ємами споживання природного газу населенням, визначеним у додатку 15 до Кодексу ГРМ. Змінений режим нарахування об’ємів природного газу може діяти до моменту надання згоди для встановлення загальнобудинкового вузла обліку.

Даний акт було складено за відсутності ОСОБА_1, що підтверджується відсутністю її підпису у такому акті.

Також, як вбачається з витягу з протоколу №41/17 від 14 листопада 2017 року засідання комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ПАТ «Полтавагаз», акт про порушення від 01 листопада 2017 року побутових споживачів, що проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, в тому числі щодо ОСОБА_1 задоволено. Службі обліку та розрахунків за газ споживачами м.Полтава та Полтавського району надано розпорядження у відповідності до вимог пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ вказаним побутовим споживачам з 14 листопад 2017 року змінити режим нарахування об’ємів природного газу та повідомити споживачів у встановленому порядку.

Наказом голови правління ПАТ «Полтавагаз» від 24 квітня 2018 року №135 «Про скасування актів про порушення» скасовані акти про порушення від 01 листопада 2017 року побутових споживачів згідно додатку №1.

Цим же наказом доручено заступнику голови правління з обліку та економіки, голові комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу та зміни режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ОСОБА_2 привести відносини із побутовими споживачами зазначеними в додатку 1, у відповідність до норм діючого законодавства в термін до 18 травня 2018 року.

Порядок та підстави забезпечення населення приладами обліку природного газу врегульований Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 року №259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладного) обліку природного газу», Главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року №620(далі - Тимчасове положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2500.

Частина 3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 р. визначає, що постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року; 2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з врахуванням змін, внесених Постановою КМУ від 18 серпня 2017 року №609, встановлено норматив використання природного газу 3,3 куб. м на одну людину у місяць для домогосподарств, де газ використовується тільки для приготування їжі.

Таким чином, населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі, у разі відсутності приладів обліку природного газу до 1 січня 2018 року споживає природний газ за нормами 3,3 м3.

Згідно ч.1ст. 6 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані, зокрема, забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.

Статтею 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством.

Наведеними спеціальними законами у сфері регулювання ринку газу обов’язок із встановлення лічильників газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) покладений на суб’єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. При цьому, Законом також чітко визначені джерела фінансування робіт з оснащення лічильниками газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) населення: кошти суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, кошти відповідного бюджету, інші джерела, не заборонені законодавством.

Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.

Абзацом 7 пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем передбачено: якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 15 до цього Кодексу.

Додаток 15 до Кодексу газорозподільних систем встановлює граничні норми споживання природного газу населенням: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання 9,8 м3 на людину в місяць.

Таким чином, для застосування такої санкції як визначення фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням має бути встановлений факт правопорушення - відмова споживача, який не забезпечений лічильником природного газу, від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ.

Згідно підпункту 5 пункту 2 глави 2 розділу ХI Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об’ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать: відмова в доступі до об'єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.

Відповідно до п. 6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС у разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.

Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.

При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу. У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується..

Аналіз змісту положень Кодексу ГРС у їх системному зв’язку із Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» дає підстави обґрунтовано стверджувати, що законодавець під відмовою від встановлення лічильника розуміє відмову від встановлення будь-якого лічильника газу - квартирного чи загальнобудинкового, оскільки метою регулювання ринку газу є саме забезпечення обліку спожитого газу населенням.

Окрім того, як встановлено Кодексом ГРС правопорушення у виді відмови від встановлення лічильника має бути зафіксоване оператором ГРМ згідно визначеної процедури з оформленням відповідного документа певної форми і змісту.

Відповідно до глави 5 "Порядок оформлення акта про порушення" розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Як визначає п.2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:

або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;

або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Як вбачається з даних акту про порушення №530/л/в від 01 листопада 2017 року, складеного відносно ОСОБА_1 вказані вище вимоги додержані не були, підпис споживача або іншої незаінтересованої особи відсутній, акт не містить відмітки про відмову споживача від підпису, відсутня пропозиція надати згоду на встановлення лічильника, тощо.

Але враховуючи, що даний акт скасований наказом голови правління ПАТ «Полтавагаз» від 24 квітня 2018 року №135 «Про скасування актів про порушення», суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання його недійсним.

В той же час, хоча акти про порушення скасовані, відсутні будь-які даний, що аналогічне рішення прийнято і по рішенню комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ПАТ «Полтавагаз», оформленому протоколом №41/17 від 14 листопада 2017 року.

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1, зважаючи на вказане вище та на скасування акта про порушення №530/л/в віл 01 листопада 2017 року, суд приходить до висновку, що належним способом захисту права позивача є скасування рішення комісії, викладеного в п.3 протоколу №41/17 від 14 листопада 2017 року.

Судом не встановлено невідповідності оскаржуваного рішення вимогам ч.ч.1-3, 5, 6 ст.203 ЦПК України, у зв’язку з чим підстави для визнання рішення недійсним відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Тому позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов’язання відповідача провести перерахунок нарахованих платежів за споживання газу з 14 листопада 2017 року для всіх споживачів будинку підлягають задоволенню частково, а саме в частині захисту прав позивача.

Вказаним вище наказом голови правління ПАТ «Полтавагаз» від 24 квітня 2018 року №135 «Про скасування актів про порушення» наказано заступнику голови правління з обліку та економіки, голові комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу та зміни режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ОСОБА_2 привести відносини із побутовими споживачами зазначеними в додатку 1, у відповідність до норм діючого законодавства в термін до 18 травня 2018 року.

Проте, в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що право позивача відновлено, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок плати за споживання газу відповідно до Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з врахуванням змін, внесених Постановою КМУ від 18 серпня 2017 року №609. Тому суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача здійснити такий перерахунок.

Вирішуючи позовні вимоги про відшкодування позивачу моральної шкоди у розмірі 1000 грн., суд встановив, що докази завдання позивачу такої шкоди, в чому вона полягає та чим обумовлений її розмір в матеріалах справи відсутні.

Тому дана вимога про відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягає.

У зв’язку з частковим задоволенням позову з відповідача на користь держави підлягає до стягнення судовий збір пропорційно до задоволених відносно нього позовних вимог у розмірі 3524 грн. (2 вимоги немайнового характеру х 1762 грн. за кожну).

Керуючись ст. ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (проживаючої: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» (місцезнаходження: м.Полтава. вул.Козака, 2а, код ЄДРПОУ 03351912) про визнання акту та рішення недійсними, зобов’язання провести перерахунок, відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.

Скасувати рішення комісії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), щодо ОСОБА_1, оформлене пунктом 3 протоколу №41/17 від 14 листопада 2017 року.

Зобов’язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» провести перерахунок нарахованих ОСОБА_1 платежів за споживання газу за період з 14 листопада 2017 року відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з врахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року №609.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» на користь держави судовий збір у розмірі 3524 грн. (три тисячі п’ятсот двадцять чотири гривні).

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний термін з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий О.А.Самсонова

11.05.2018