Ухвала суду № 73925870, 08.05.2018, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
496/491/17
Номер документу
73925870
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 496/491/17

Провадження № 2/496/338/18

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Дранікова С.М.,

при секретарі - Камочкіної А.Ю.

розглянувши клопотання представника Нерубайської сільської Ради Біляївського району про закриття провадження в цивільній справи за позовом ОСОБА_1 до Нерубайської сільської Ради Біляївського району про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на посаді, поновлення дії контракту та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить суд ухвалити рішення яким: визнати незаконним та скасувати рішення Нерубайської сільської Біляївського району Одеської області № 274- VII від 09.02.2017 року про припинення трудового договору з заступником Нерубайського сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради; поновити ОСОБА_1 на посаді заступника голови Нерубайської сільської ради з питань діяльності виконавчих органів ради; поновити дію контракту від 04.11.2015 року, укладеного між Нерубайською сільською радою Біляївського району Одеської області та ОСОБА_1 з 09.02.2017 року; стягнути з Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.

07.05.2018 року представник відповідача надав до суду клопотання в якому він просить суд закрити провадження по справі, у зв’язку з тим, що справа щодо звільнення ОСОБА_1 з посади заступника сільського голови, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, так як позивач перебував на публічній службі і являвся посадовою особою органу місцевого самоврядування.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про закриття провадження по справі та просив його задовольнити.

Позивач та його представник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання про закриття провадження та пояснили, що ОСОБА_2 перебував на посаді заступника Нерубайського сільського голови, але не був державним службовцем, так як йому не присвоювався ранг державної служби, а тому не перебував на публічній службі.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно п. 2, 10 ч. 1 ст. 19 КАСУ, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб.

Відповідно до ст. 20 КАСУ, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАСУ, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1, 2 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування – це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади. Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до ст. 14 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», посада заступника сільського голови відноситься до п’ятої категорії. Згідно ст. 15 цього ж Закону, особам які перебувають на даній посаді присвоюється 11, 10 чи 9 ранг.

Відповідно до ст. 10, 11 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою. На час відсутності (відпустки) посадових осіб органів місцевого самоврядування (крім виборних посад) для виконання їх повноважень можуть прийматися на службу особи за строковим трудовим договором (контрактом).

Згідно ч.ч. 1,2,3 ст. 51 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

Таким чином, посада заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів сільської ради віднесена до посад публічної служби. На посаду ОСОБА_1 був затверджений рішенням сільської ради № 04-VІІ від 03.11.2015 року до укладення контракту, отримував зарплатню за рахунок місцевого бюджету, виконував організаційно-розпорядчі функції щодо підготовки розпоряджень про призначення, звільнення з посад, присвоєння категорій, рангів службовим особам сільської ради, ведення трудових книжок, був матеріально-відповідальною особою, відповідальним за кадрові питання, що підтверджується довідкою Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 02-17-532 від 07.05.2018 року та не заперечувалося самим позивачем. Як службовець він подавав декларацію про доходи за 2015 рік, яка міститься в матеріалах особової справи № 41-ОС та електронну декларацію за 2016 рік

Посилання позивача на те, що він не являється державним службовцем та на час перебування на посаді йому не присвоювалися категорія та ранг службовця є необґрунтованим, так як він перебував на посаді в органах місцевого самоврядування, тобто на публічній службі.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ні статтями 27-40, 52 (повноваження виконавчих комітетів сільських рад), ні ст. 42 (повноваження сільського голови) Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено право виконавчого комітету чи сільського голови укладати контракти з заступником сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Суд приходить до висновку, що проходження публічної служби - це процес діяльності особи на посадах, які вона обіймає, починаючи від моменту призначення на відповідну посаду та завершуючи припиненням публічної служби, із сукупністю усіх обставин і фактів, які супроводжують таку діяльність. Оскільки така професійна діяльність нерозривно пов'язана з отриманням оплати (винагороди) за роботу, яку особа виконує на відповідній посаді, то правовідносини, пов'язані з нарахуваннями, виплатами, утриманнями, компенсаціями, перерахунками забортної плати, компенсацій, грошової допомоги під час виконання такою особою своїх посадових обов'язків, є одним з елементів проходження публічної служби. Оскільки публічна служба є різновидом трудової діяльності, відносини публічної служби як окремий різновид трудових відносин існують на стику двох галузей права - трудового та адміністративного, тому правовідносини, пов'язані з прийняттям на публічну службу, її проходженням та припиненням, регламентуються нормами як трудового, так і адміністративного законодавства, а спори, які виникають з таких правовідносин, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, цивільна справа щодо звільнення ОСОБА_1 з посади заступника сільського голови та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. ОСОБА_1 перебував на публічній служби і являвся посадовою особою органу місцевого самоврядування. Даний спір повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства в Одеському окружному адміністративному суді, а тому провадження по справі підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст.19, 255 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Закрити провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Нерубайської сільської Ради Біляївського району про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на посаді, поновлення дії контракту та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Ухвала може бути оскаржена протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 14 травня 2018 року.

Суддя Біляївського районного суду

Одеської області ОСОБА_3