Рішення № 73924474, 11.05.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
822/1177/18
Номер документу
73924474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/1177/18

РІШЕННЯ

іменем України

11 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д., розглянув адміністративну справу за позовом Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

1. Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач) звернулось в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ФОП ОСОБА_1, відповідач), в якому просить :

- стягнути з ФОП ОСОБА_1 на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 8631,00 грн;

- стягнути з ФОП ОСОБА_1 на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 1766,38 грн.

2. Свій позов позивач мотивує тим, що середньооблікова кількість штатних працівників у 2016 році у відповідача становила 11 осіб, з них: середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів - 0 осіб, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа. Оскільки у ФОП ОСОБА_1 не було створено одне робоче місце для працевлаштування інвалідів, у відповідача утворилася заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій з невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 8631,00 грн та пені за порушення строків сплати зазначеної суми санкцій розмірі 1766,38 грн. Оскільки зазначені суми заборгованості відповідачем не сплачені, позивач скористався наданим йому законом правом на звернення з даним позовом до суду про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені.

3. 23.04.2018 відповідач надіслав до суду відзив, в якому позов не визнав. Зазначив, що позовні вимоги Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам закону. Вказав, що у позивача виникло право на стягнення несплачених самостійно відповідачем сум грошового зобов'язання за 2016 рік у судовому порядку з 16 квітня 2017 року, а тому шестимісячний строк звернення до суду з даним адміністративним позовом закінчився 16 жовтня 2017 року.

Щодо не створення робочого місця для інваліда не заперечував.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

4. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суд від 28 березня 2018 року позовну заяву було залишено без руху.

5. Ухвалою суду від 11 квітня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

6. Ухвалою суду від 11 квітня 2018 року у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів - відмовлено.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

7. Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 11.04.2018, відповідач - ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець (РНОКПП - НОМЕР_1) 21 вересня 2009 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради.

8. 12 грудня 2017 року Управлінням держпраці у Хмельницькій області було проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1

9. За результатами перевірки, було складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №22-01/2159 (далі по тексту - акт перевірки).

10. Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті, що відповідач порушив норми статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а саме :

- не зареєструвався у Фонді соціального захисту інвалідів;

- не подав до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт "Про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (форма 10-ПІ, затверджена наказом Мінпраці України від 10.02.2007 року №42) за 2016 рік в строки, визначені "Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для їх працевлаштування", затвердженим Постановою КМУ №70 від 31.07.2007;

- не виконав норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Кількість інвалідів які повинні працювати на підприємстві відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 1 особа, в той же час, на підприємстві протягом 2016 року середньооблікова кількість інвалідів становила 0 осіб.

11. 18.01.2018 даний акт перевірки було направлено до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та отримано останнім 30.01.2018, що підтверджується супровідним листом від 18.01.2018 №233/18.

12. На підставі статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Мінпраці України від 15.05.2007 №223 позивачу нараховано адміністративно-господарські санкції в розмірі 8631,00 грн та пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 1766,38 грн.

13. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачені в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

14. Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначені основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантовано їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

15. Відповідно до ч. 3 ст. 18 згаданого Закону, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

16. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. (ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону).

17. Згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

18. Крім того, наказом Мінпраці України від 10.02.2007 року №42 затверджена форма №10-ПІ "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", що заповнюється за рік, поширюється на всі підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, у яких працює за основним місцем роботи, від 8 і більше осіб.

19. З матеріалів справи слідує, що відповідачем не надано до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіту форми №10-ПІ, який він зобов'язаний був подати.

20. Оскільки середньорічна заробітна плата одного штатного працівника у відповідача становить 17262,00 грн (виходячи із законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати на 2016 рік, затвердженого статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 №928-VII), то адміністративно-господарська санкція становить половину середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації, громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю та складає 8631,00 грн.

21. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

22. Згідно ч.1 ст.217 ГК України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Відповідно до ч.1 ст.218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

23. Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.

24. На день подачі позовної заяви до суду строк прострочення платежу відповідача становить 341 день (з 17.04.2017 по 23.03.2018), а отже пеня, при обліковій ставці НБУ 17% становить 1766,38 грн.

25. Стосовно твердження відповідача про закінчення шестимісячного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом 16 жовтня 2017 року, суд вважає його безпідставним і зазначає наступне.

26. Частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

27. Згідно наявної в матеріалах справи копії супровідного листа від 18.01.2018 №233/18 Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів отримало акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №22-01/2159, яким зафіксовані порушення ФОП ОСОБА_1 норми статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 30.01.2018.

28. Таким чином, позивач не пропустив встановлений законодавством строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

29. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

30. Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

31. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

32. Оскільки відповідачем самостійно не здійснено працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, самостійно не вжито всіх достатніх та належних заходів щодо недопущення господарського правопорушення, самостійно не сплачено адміністративно - господарські санкції у розмірі в строки передбачені ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Грушевського, 87, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 14149591) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 29000, РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 8631(вісім тисяч шістсот тридцять одна гривня) 00 коп.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 1766 (одна тисяча сімсот шістдесят шість гривень) 38 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя Д.Д. Гнап