Рішення № 73924320, 11.05.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
824/198/18-а
Номер документу
73924320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/198/18-а

Cуддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною відмову,-

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправною відмову відповідача про затвердження документації із землеустрою від 25.01.2018 р. за №Х-49/0-238/0/95-18.

В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що 04.01.2018 р. він звернувся до відповідача зі зверненням щодо затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 орієнтовною площею 2.00 га безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади). Однак, 25.01.2018 р. Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовлено у затвердженні проекту землеустрою позивача, мотивуючи тим, що дана земельна ділянка розташована в межах санітарно-захисної зони кладовища та частина запроектованої земельної ділянки знаходиться в межах населеного пункту (землі комунальної власності). Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки відомості про обмеження вказаної земельної ділянки, внесені відділом Держгеокадастру Кам'янець-Подільського району Хмельницької області від 13.02.2017 р., містять зазначення, що санітарно-захисна зона навколо спірної земельної ділянки відсутня. Крім того, відповідачем проводилась експертиза поданого проекту землеустрою, однак жодних обмежень, обтяжень не виявлено, оцінено позитивно та погоджено. Таким чином, позивач вважає, що жодних обмежень щодо затвердження проекту землеустрою на необхідну земельну ділянку не має, а тому відмову відповідача про затвердження документації із землеустрою від 25.01.2018 р. за №Х-49/0-238/0/95-18 позивач вважає протиправною.

22.03.2018 р. до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з наступних підстав. Так, відповідач зазначає, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності за межами населеного пункту, встановлено на підставі планово-картографічних матеріалів із документації із землеустрою, що запитувана позивачем земельна ділянка розташована в межах санітарно-захисної зони кладовища. Крім того, відповідно до викопіювання з індексної кадастрової карти з відображенням місця розташування необхідної позивачу земельної ділянки, частина вказаної земельної ділянки накладається на землі, що входять в межі населеного пункту с. Острівчани та входить до складу Колибаївської об'єднаної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області. Відповідач також посилається на розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. №60-р, яким визначено порядок передачі у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за погодженням з об'єднаними територіальними громадами, шляхом прийняття відповідною радою рішення. У зв'язку із чим, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В додаткових письмових поясненнях відповідача від 20.04.2018 р. Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області зазначає, що відповідно до додатку до коректурного аркушу державної експертизи землевпорядної документації від 28.08.2017 р. №355, а саме плану-схеми земельної ділянки, відстань від спірної земельної ділянки до місцевого кладовища становить 303 метри. Однак, відповідач звертає увагу на відсутність вказаного плану-схеми у проекті із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства позивача.

12.03.2018 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження по справі та призначено судове засідання по справі.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов, з підстав вказаних в позовній заяві та відповіді на відзив, та просив його задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, з підстав, вказаних у відзиві на позовну заяву, та просив суд відмовити у задоволені позову.

В судовому засіданні також було викликано спеціаліста ОСОБА_2 - інженера - землевпорядника ТзОВ «Кайлас-К», який розробляв проект землеустрою земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, який надав пояснення щодо встановленої відстані від спірної земельної ділянки до кладовища.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

13.07.2017 р. ТзОВ «Кайлас-К» на замовлення ОСОБА_1 розробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, якому присвоєно 26.09.2017 р. кадастровий номер НОМЕР_1, орієнтовною площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади). (а.с. 10-53).

Відповідно до висновку державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області землевпорядної документації від 30.05.2017 р. №471 вказано, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 орієнтовною площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади) в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується за умови врахування зауважень, викладених у п. 10 даного висновку. Пунктом 10 вказаного висновку експертизи зазначено про: необхідність уточнити наявні обмеження у використанні земельної ділянки; уточнити наявні основні характеристики запроектованої земельної ділянки; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки привести у відповідність до вимог п. 3.3.2 наказу Держкомзему України від 03.12.2004 р. №391; до проекту землеустрою долучити викопіювання з проекту організації території земельних часток (паїв) на території Ходоровецької сільської ради, погоджене у встановленому порядку. (а.с. 46).

Згідно з коректурним аркушом (додаток до листа від 28.08.2017 р. №355) зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації Державного агентства земельних ресурсів України від 30.05.2017 р. №471 додано план схему земельної ділянки за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1, де вказано відстань до кладовища 303 метри. (а.с. 131-133).

09.01.2018 р. до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надійшла заява ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.00 га безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. (а.с. 9).

25.01.2018 р. відповідачем відмовлено у задоволені заяви від 09.01.2018 р. у зв'язку із тим, що відповідно до планово-картографічних матеріалів земельна ділянка розташована в межах санітарно-захисної зони кладовища. Крім того, вказано, що частина запроектованої земельної ділянки розташована в межах с. Острівчани (землі комунальної власності). (а.с. 8).

Відповідачем надано до матеріалів справи викопіювання з індексної кадастрової карти з відображенням місця розташування земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1. На вказаних викопіюваннях заштриховано частину вказаної земельної ділянки, яка накладається на землі, що входять в межі населеного пункту - Острівчани Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. (а.с. 69-73, 79-81).

До матеріалів справи відповідачем також додано викопіювання з індексної кадастрової карти з відображенням місця розташування земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 із проведеним заміром орієнтовної відстані від вказаної земельної ділянки до кладовища, довжина якої вказана 212 метрів. (а.с. 104).

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 та ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 6 ст.118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Приписами ч. 7 ст.118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.01.2017 р. №22-292-СГ надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 орієнтовною площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. При цьому, суд звертає увагу, що підстави визначені ч. 7 ст.118 Земельного кодексу України відповідачем під час прийняття наказу від 05.01.2017 р. №22-292-СГ не були встановлені. (а.с. 18).

Відповідно до ч. 5 ст. 111 Земельного кодексу України відомості про обмеження у використанні земель зазначаються у схемах землеустрою і техніко-економічних обґрунтуваннях використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектах землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, проектах землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відомості про такі обмеження вносяться до Державного земельного кадастру.

Судом встановлено, що згідно з витягом з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки номер НОМЕР_1 від 26.09.2017 р. та переліком обмежень у використані вказаної земельної ділянки від 13.02.2017 р. відсутні відомості щодо санітарно-захисної зони навколо вказаного об'єкта нерухомого майна. (а.с. 33, 34, 49, 50).

Відповідно до ч. 9 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Водночас суд звертає увагу на необґрунтованість відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 орієнтовною площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Суд вважає безпідставними висновки Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо встановленої відстані 212 метрів від межі земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 до кладовища на підставі інформації індексної кадастрової карти, з наступних підстав.

Згідно з п. 3.5 Державних санітарних правил та норм "Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України" ДСанПіН 2.2.2.028-99, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 1 липня 1999 р. N 28, кладовища повинні бути розміщені в приміській зоні міських поселень і поблизу місць розташування сіл. Санітарно-захисна зона від території кладовища традиційного поховання і крематорію до житлових і громадських будівель, зон відпочинку, а також колективних садів та городів повинна бути не меншою 300 м (Державні санітарні правила N 379/1404), а від території кладовища для поховання урн після кремації до житлових і громадських будівель та об'єктів, що прирівнені до них, має бути не меншою 100 м.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 орієнтовною площею 2.00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17.06.2004 р. N 1808-IV, підлягав державній експертизі.

Судом встановлено, що за результатами державної експертизи землевпорядної документації складено висновок експертизи №471 від 30.05.2017 р., який не містить обмежень щодо використання вказаної земельної ділянки. Згідно з планом схемою земельної ділянки за межами населених пунктів Ходоровецької сільської ради (Колибаївської об'єднаної територіальної громади) Кам'янець-Подільського району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1, який надано суду, як додаток до листа від 28.08.2017 р. №355 зауважень, викладених у висновку державної експертизи землевпорядної документації Державного агентства земельних ресурсів України від 30.05.2017 р. №471, встановлено відстань до кладовища - 303 метри.

В судове засідання було викликано спеціаліста ОСОБА_2 інженера - землевпорядника ТзОВ «Кайлас-К», який розробляв проект землеустрою земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 та який зазанчив, що під час замірів відстані від вказаної земельної ділянки до кладовища встановлено орієнтовну відстань 313 метрів. Інженер - землевпорядник вказав, що встановити точно вказану відстань не складає можливим, оскільки між вказаною земельною ділянкою та кладовищем знаходиться урвище, яке перешкоджає точним замірам. Крім того, спеціаліст зазначив, що встановлювати відстань між вказаною земельною ділянкою та кладовищем по кадастровій карті не доцільно, оскільки кадастрова карта не враховує різні геологічні похибки.

Таким чином, висновки Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо невідповідності розробленого позивачем проекту землеустрою державним санітарним правилам та нормам спростовані матеріалами справи, результатами проведеної експертизи землевпорядної документації та роз'ясненнями спеціаліста інженера - землевпорядника ТзОВ «Кайлас-К».

Крім того, суд вважає безпідставними обгрунтування Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо накладення частини вказаної земельної ділянки на землі, що входять в межі населеного пункту с. Острівчани та входить до складу Колибаївської об'єднаної територіальної громади Кам`янець-Подільського району Хмельницької області. Суд звертає увагу, що проект землеустрою та висновки державної експертизи проведеної Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області землевпорядної документації від 30.05.2017 р. №471 не містять зауважень щодо накладення частини вказаної земельної ділянки на землі комунальної власності.

Щодо посилань відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 р. №60-р, яким визначено порядок передачі у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за погодженням з об'єднаними територіальними громадами, шляхом прийняття відповідною радою рішення, суд звертає увагу, що на момент розгляду справи, вказана обставина не була предметом спірних правовідносин та не поставлена в основу прийняття відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про затвердження документації із землеустрою від 25.01.2018 р. за №Х-49/0-238/0/95-18.

На підстав вказаного суд дійшов висновку про протиправність та необґрунтованість відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про затвердження документації із землеустрою від 25.01.2018 р. за №Х-49/0-238/0/95-18.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірність дій та законність прийнятої відмови щодо затвердження проекту землеустрою земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд приймає рішення про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 262 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про затвердження документації із землеустрою від 25.01.2018 р. за №Х-49/0-238/0/95-18 щодо відведення земельної ділянки у власність.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 705 грн згідно платіжної квитанції №0.0.971034759.1 від 21.02.2018 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Суддя Т.М. Брезіна