
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2018 р. № 820/2742/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, просить суд:
- скасувати рішення Красноградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області №4 від 16.02.2018 року про відмову в призначенні пенсії за вислугою років в зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих стан пільгової роботи та загального стажу роботи;
- зобов'язати Красноградське об'єднане управління пенсійного фонду України в Харківській області врахувати в загальний трудовий стаж який дає право виходу на пенсію ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 періоди роботи з 08.10.1991 - по 30.08.1996 Усть-Чернянський СК об'єднання Закарпат ліс Турбатський лісопункт лісоруб, який складає 4 років 2 місяців 22 днів;
- зобов'язати Красноградське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області врахувати в стаж за вислугою років періоди роботи 15.09.1982р. - 27.04.1983 звальщик лісу обрубників сучків 7 місяців 13 днів, 08.10.1991 - 30.08.1996 лісоруб 4 роки 2 місяці 22 дні.
- призначити і виплатити пенсію за вислугою років ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з моменту звернення 13.02.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Красноградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області №4 від 16.02.2018 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 13.02.2018 року звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
На підтвердження наявності трудового стажу позивачем було надано копію трудової книжки, довідку № 57 від 19.04.2017 року, видану Комунальною установою Дубівський районний трудовий архів Тячівської районної ради про підтвердження факту роботи на відповідних підприємствах та інформацію щодо суми нарахованої заробітної плати та розміру утриманих страхових внесків до пенсійного фонду за відповідні роки, видану Приватно-сільськогосподарським підприємством ім. Фрунзе.
Рішенням Красноградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області №4 від 16.02.2018 року у призначенні пенсії позивачу відмовлено та рекомендовано для визначення права призначення пенсії за вислугою років надати довідку, що підтверджує виконання робіт, яка дає право на призначення такого виду пенсії.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Згідно з преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення" цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Відповідно до ст. 1 Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 2 Закону за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до статті 7 Закону звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають: робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, - за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.
Так, відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок.
Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що право на пенсію за вислугу років мають: робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі, та за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок.
Зі змісту довідки Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, наявної в матеріалах справи, судом встановлено, що відповідачем розраховано загальний стаж роботи позивача 25 років 3 місяці 16 днів.
Судом встановлено, що позивач в період з 12.11.1979 року працював на Ість-Чернянському лісокомбінаті об'єднання Закарпаття до 21.4.1980 року на посаді підсобний робітник, з 15.09.1982 року по 27.04.1983 року на Пярнуському лісокомбінаті на посаді вальщик лісу, з 13.06.1983 року по 16.02.1988 року на Усть-Чернянському лісокомбінаті Турбатського лісопункту на посаді лісоруба, з 17.02.1988 року по 28.03.1988 року на Тячівському лісгоспі Дубівського лісництва на посаді лісоруба, з 04.05.1988 року по 11.11.1990 року на Усть-Чернянському СК об'єднання Закарпатліс Турбатський лісопункт на посаді лісоруба.
Вище перелічений період роботи на відповідних роботах включено у довідку Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.
Згідно копії трудової книжки позивач з 08.10.1991 року по 30.08.1996 року працював на Усть-Чернянському СК об'єднання Закарпатліс Турбатський лісопункт на посаді лісоруба, однак вказаний період роботи не включено у довідку Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, відповідачем протиправно не включено до стажу роботи період роботи позивача з 08.10.1991 року по 30.08.1996 року на Усть-Чернянському СК об'єднання Закарпатліс Турбатський лісопункт на посаді лісоруба.
Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що загальний стаж роботи позивача складає 29 років 5 місяців 21 день, з яких 13 років 2 місяці 2 дні - на відповідній роботі, а тому, беручи до уваги положення п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач має право на призначення пенсії за вислугу років, у зв'язку із чим рішення Красноградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області №4 від 16.02.2018 року про відмову в призначенні пенсії за вислугою років в зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих стан пільгової роботи та загального стажу роботи підлягає скасуванню як протиправне.
Також, беручи до уваги вищенаведене суд вважає за необхідне зобов'язати Красноградське об'єднане управління пенсійного фонду України в Харківській області врахувати в загальний трудовий стаж який дає право виходу на пенсію ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, періоди роботи з 08.10.1991 - по 30.08.1996 Усть-Чернянський СК об'єднання Закарпат ліс Турбатський лісопункт лісоруб, який складає 4 роки 2 місяці 22 дні та призначити і виплатити пенсію за вислугою років ОСОБА_1 з моменту звернення 13.02.2018 року.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання Красноградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області врахувати в стаж за вислугою років періоди роботи 15.09.1982р. - 27.04.1983 звальщик лісу обрубників сучків 7 місяців 13 днів, суд зазначає, що згідно довідки Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області вказаний період роботи включено до розрахунку стажу для обчислення пенсії позивачу, у зв'язку із чим суд не вбачає підстав для задоволення зазначеної позовної вимоги.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Красноградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області № 4 від 16.02.2018 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугу років в зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих стан пільгової роботи та загального стажу роботи.
Зобов'язати Красноградське об'єднане управління пенсійного фонду України в Харківській області врахувати в загальний трудовий стаж який дає право виходу на пенсію ОСОБА_1 періоди роботи з 08.10.1991 року - по 30.08.1996 року на Усть-Чернянському СК об'єднання Закарпат ліс Турбатський лісопункт на посаді лісоруба, який складає 4 роки 2 місяці 22 дні.
Призначити і виплатити пенсію за вислугою років ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з моменту звернення - 13.02.2018 року.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) сплачену суму судового збору у розмірі 2114,40 грн. (дві тисячі сто чотирнадцять гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 40381122, адреса: вул. Бєльовська, 90, м. Красноград, Харківська область, 63304).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.