Рішення № 73923071, 03.05.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2018
Номер справи
813/3400/17
Номер документу
73923071
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/3400/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий суддя Грень Н.М.,

суддя Кухар Н.А.,

суддя Брильовський Р.М.,

секретар судового засідання Редкевич О.Р.,

за участі:

представник позивача Храмченко Н.В.,

представник відповідача Коваль Д.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пан Комбайн» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку, -

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Пан Комбайн» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області, з вимогою визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №226 від 28.08.2017 року, що складений Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за наслідками проведеного габаритно-вагового контролю транспортного засобу, який нлежить ТзОВ «Пан Комбайн» був складений розрахунок відповідно до якого позивач має сплатити 3393,00 євро. На думку позивача, в розрахунку плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування слід вказати відстань, яка пройдена транспортним засобом тобто 40 км, а не загальну відстань перевезення вантажу. Крім того, зазначає, що відповідачем при здійсненні зважування транспортного засобу, габаритно-вагового контролю порушено процедуру зважування, оскільки останнім не надано сертифікати на ваговимірювальний пристрій та площадку. Також, позивачу не відомо, на якій підставі та відповідно до якого графіку працював пересувний пункт габаритно-вагового контролю.

Згідно ухвали від 04.10.2017 року відкрито провадження у адміністративній справі.

Ухвалою від 09.11.2017 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Крім того, судом у підготовчому засіданні допущено заміну відповідача Управління Укртрансбезпеки у Львівській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті.

Відповідач проти позову заперечив, долучив до матеріалів справи письмові заперечення в яких вказав, що 28 серпня 2017 року на автодорозі Київ-Чоп 529км +350м державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області під час проведення заходів державного контролю встановлено факт порушення ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень водієм ОСОБА_4 транспортного засобу марки МАН д.р.н. НОМЕР_1. В ході перевірки було встановлено факт перевищення вагових параметрів, а саме: загальна маса транспортного засобу становила 44060 кг проти дозволених 40000 кг, навантаження на одиночну вісь - 16100 кг проти дозволених - 11220 кг., ширина 3,7 м. проти дозволених 2,6 м., висота 4,17 м. проти дозволених 4 м. За результатами перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0018082 від 28 серпня 2017 року та оформлено розрахунок плати за проїзд № 226 від 28 серпня 2017 року в розмірі 3393,00 Євро.

Габаритно-ваговий контроль здійснювався на автодорозі М-06 Київ-Чоп, 529 км. + 350 м. відповідно до графіку щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю у Львівській області на серпень 2017 року, а саме: державними інспекторами Літвіновим А.О. та Зіньківом В.І. згідно з направленням на перевірку №007990 від 28 серпня 2017 року

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, з мотивів, наведених у письмовому запереченні долученому до матеріалів справи.

Суд заслухав пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.

28 серпня 2017 року на автодорозі Київ-Чоп 529км +350м державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області під час проведення заходів державного контролю встановлено факт порушення ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень водієм ОСОБА_4 транспортного засобу марки МАН д.р.н. НОМЕР_1.

В ході перевірки встановлено факт перевищення вагових параметрів, а саме: загальна маса транспортного засобу стано вила 44060 кг проти дозволених 40000 кг, навантаження на одиночну вісь - 16100 кг проти дозволених - 11220 кг., ширина 3,7 м. проти дозволених 2,6 м., висота 4,17 м. проти дозволених 4 м.

За результатами перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0018082 від 28 серпня 2017 року та оформлено розрахунок плати за проїзд № 226 від 28 серпня 2017 року в розмірі 3393,00 Євро

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті.

Відповідно до п.1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства). Відповідно до п.4 вказаного Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Згідно п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до 28 Постанови № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Пунктом п.30 Постанови 879 визначено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою

П = (Рзм + Рнв + Рг) х В,

де П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

В - відстань перевезення, кілометрів.

Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Відповідно до 31 Постанови № 879 при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.

Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Згідно п. 311 зазначеної Постанови якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:

до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Судом встановлено, що ТзОВ "Пан Комбайн" не заперечує і не оспорює зафіксованих порушень у акті № 0018082 перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень від 28.08.2017

Позивач не погоджується лише з проведеними розрахунками плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, зокрема вважає, що розмір плати за проїзд слід рахувати з відстані, яка фактично пройдена транспортним засобом, а не загальної відстані перевезення вантажу.

Судом встановлено, що розрахунок № 226 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 28.08.2017 року виконано відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту п. 311 Постанови 879.

Суд не погоджується з твердженням позивача, що плату слід визначати лише за пройдену частину маршруту. Нарахування за пройдену частину маршруту здійснюється, якщо перевізник здійснив перевантаження частини вантажу на інший транспортний засіб, привів свій транспортний засіб у відповідність до нормативів та пройшов повторне зважування. Автомобіль позивача після проходження зважування продовжив рух по маршруту з таким же перевищеннями вагових параметрів та продовжив подальше руйнування доріг.

Що стосується покликання позивача на те, що відповідачем при здійсненні габаритно-вагового контролю порушено процедуру зважування та не надано сертифікат на ваговимірювальний пристрій, оскільки порядком №879 визначено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані, то судом встановлено наступне. Габаритно-ваговий контроль здійснювався на автодорозі М-06 Київ-Чоп, 529 км. + 350 м. відповідно до графіку щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю у Львівській області на серпень 2017 року, а саме: державними інспекторами Літвіновим А.О. та Зіньківом В.І. згідно з направленням на перевірку №007990 від 28 серпня 2017 року. Відповідно до сертифікату затвердження типу засобів вимірювальної техніки Серії А №003084, виданого ТзОВ НВП «Техноваги», на підставі позитивних результатів державних приймальних випробувань Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики затверджено тип засобів вимірювальної техніки «Ваги автомобільні тензометричні ТВА», який зареєстровано в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки, допущених до застосування в Україні за номером У1953-04.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд вважає, що відсутні підстави для скасування оскарженого розрахунку. Судом не встановлено порушень вимог чинного законодавства суб'єктом владних повноважень. Натомість доводи позивача спростовані відповідачем.

У задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 132, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

в и р і ш и в:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Грень Н.М.

Суддя Кухар Н.А.

Суддя Брильовський Р.М.

Повний текст рішення складено та підписано 11.05.2018 року.