Рішення № 73906302, 24.04.2018, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
754/7560/17
Номер документу
73906302
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер провадження 2/754/932/18

Справа №754/7560/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - ЛІСОВСЬКОЇ О.В.

за участю секретаря - Грей О.П.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до В.о. голови Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_4, третя особа: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А", про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною, мотивуючи свої вимоги тим, що він 29.03.2017 року (за супровідним листом ОСББ), реалізуючи своє право на приватизацію займаного житла, направив до органу приватизації при Деснянській РДА заяву від 16.03.2017 року з необхідним пакетом документів для оформлення передачі у приватну власність займаного ним житлового приміщення - кімнати АДРЕСА_1. Однак відповідач у своєму листі від 19.04.2017 року № 102/02/32-3331 повідомив позивачу про розгляд його заяви органом приватизації Деснянської РДА. Після чого жодних дій відповідач не вчинив, чим грубо порушив встановлене законом право на приватизацію займаного житла. На підставі викладеного позивач звертається до суду з даним позовом, в якому просить суд визнати бездіяльність в.о. голови Деснянської районної в м. Києві адміністрації ОСОБА_4, що полягає у неприйнятті рішення про передачу займаного ним жилого приміщення АДРЕСА_1 у приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність, в термін визначений п. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» - протиправною.

Під час розгляду справи стороною позивача було подано заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить визнати бездіяльність в.о. голови Деснянської районної в м. Києві адміністрації ОСОБА_4, що полягає у неприйнятті рішення про передачу займаного ним жилого приміщення АДРЕСА_1 у приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність, в термін, визначений п. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» - протиправною; зобов'язати в.о. голови Деснянської районної в м. Києві адміністрації ОСОБА_4 оформити передачу в приватну власність займаного ОСОБА_5 жилого приміщення АДРЕСА_1, у відповідності до вимог чинного законодавства, на підставі заяви № 29/2 від 28.03.2017 року та доданих до неї документів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, просив відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи - ОСББ «Самоврядна громада Жукова 53-А» - в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав суду заяву, в якій підтримав позовні вимоги позивача, просив задовольнити позов. Суд вважає можливим розглядати справу у відсутність представника третьої особи.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (гуртожиток), що підтверджується довідкою від 28.03.2017 року № 31.

Третя особа ОСББ «Самоврядна громада Жукова 53-А» за своїм супровідним листом від 29.03.2017 року № 194 направила до керівника відділу приватизації Державного житлового фонду УЖКГ Деснянської РДА заяву від 28.03.2017 року позивача ОСОБА_3 про оформлення передачі у приватну власність жилого приміщення в гуртожитку - кімнати АДРЕСА_1, на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків». Разом з заявою було направлено необхідний пакет документів для оформлення передачі у приватну власність займаного позивачем житлового приміщення.

Відповідач у своєму листі від 19.04.2017 року № 102/02/32-3331 зазначив, що заява ОСОБА_3 від 28.03.2017 року була розглянута Деснянською районною в м. Києві державною адміністрацією. Крім того, було повідомлено, що однією з адміністративних послуг, які надаються через відділи (центри) надання адміністративних послуг в м. Києві, є послуга оформлення та видачі свідоцтва про право власності на житло. Відповідно до ст. 12, 13 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єктам надання адміністративних послуг забороняється приймати заяви, видавати суб'єктам звернень оформлені результати надання адміністративних послуг, якщо такі послуги надаються через центри надання адміністративних послуг. Суб'єкт звернення для отримання адміністративної послуги в центрі звертається до адміністратора - посадової особи органу, що утворив центр, яка організовує надання адміністративних послуг шляхом взаємодії з суб'єктами надання послуг. На підставі вищевикладеного, заяву позивача з доданими до неї довідками, що надійшли до відділу приватизації державного житлового фонду та створення ОСББ Управління житлово-комунального господарства Деснянської райдержадміністрації, залишено без розгляду. Разом з тим, відповідач роз'яснив, що для отримання додаткової консультації з питань передачі квартири у власність , позивач може звернутися в Центр надання адміністративних послуг (пр.. Маяковського, 29, каб. 100).

Позивач вважає відповідну бездіяльність відповідача неправомірною, а тому звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.

За нормою статті 345 ЦК України, фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пункту 3 статті 9 ЖК України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Порядок проведення процедури приватизації регулюється Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», Законом України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитку» та наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 16.12.2009 року №396 «Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян».

Приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України (ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 кв.м загальної площі на наймача і кожного члена сім`ї та додатково 10 кв.м на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов. Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування).

Частинами 1, 2 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Перелік документів, які подаються громадянами до органу приватизації для здійснення приватизації квартир визначено пунктом 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян.

Позивач звернувся до відповідача реалізуючи своє законне право на приватизацію жилого приміщення у гуртожитку, однак його заява була залишена без розгляду на підставі норм Закону України «Про адміністративні послуги».

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1, 8 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.

Суб'єктам надання адміністративних послуг забороняється приймати заяви, видавати суб'єктам звернень оформлені результати надання адміністративних послуг (у тому числі рішень про відмову в наданні адміністративних послуг), якщо такі послуги надаються через центри надання адміністративних послуг, крім випадків подання заяв через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Частиною 1 статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено, що суб'єкт звернення для отримання адміністративної послуги в центрі надання адміністративних послуг звертається до адміністратора - посадової особи органу, що утворив центр надання адміністративних послуг, яка організовує надання адміністративних послуг шляхом взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.

Згідно з рішенням Київської міської Ради від 28.07.2016 року № 861/861 «Про визначення переліків адміністративних послуг, які надаються через центри надання адміністративних послуг в місті Києві» визначено відповідний перелік, однією з адміністративних послуг є оформлення та видача свідоцтва про право власності на житло.

Як встановлено судом, Відділ приватизації державного житлового фонду та створення ОСББ Управління житлово-комунального господарства Деснянської районної державної адміністрації є суб'єктом надання адміністративних послуг.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем були вчинені дії та надано відповідь на заяву відповідно до чинного законодавства України. В.о. голови Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_4, враховуючи положення ч. 8 ст. 12 ЗУ «Про адміністративні послуги», та те, що заяву ОСОБА_3 про оформлення передачі у приватну власність жилого приміщення в гуртожитку з необхідними додатками було направлено ОСББ «Самоврядна громада Жукова 53-А» поштою, обрав вірний спосіб реагування на заяву позивача (залишив її без розгляду), оскільки вона була подана з порушенням процедури звернення при отриманні адміністративних послуг.

Крім того, відповідач роз'яснив у листі від 19.04.2017 року № 102/02/32-3331, чому заява позивача залишена без розгляду та необхідність для отримання консультації з питання передачі квартири (кімнати) у власність звернутися до Центру надання адміністративних послуг за адресою: АДРЕСА_2, каб. 100.

Разом з тим, відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Тобто, позивач при зверненні до суду з позовною заявою обрав невірний спосіб захисту, оскільки визнання бездіяльності посадової особи органу державної влади та зобов'язання відповідної посадової особи вчинити певні дії не передбачено цивільним законодавством України.

Крім того, на даний час ОСОБА_4 є заступником голови Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації, а головою призначений ОСОБА_6, згідно розпорядження Президента України № 11/2018-рп від 15.01.2018 року.

Також слід зазначити, що за своїми повноваженнями визначеними діючим законодавством України та відповідними розпорядженнями ОСОБА_4 не може здійснити оформлення передачі у приватну власність жилого приміщення.

Аналізуючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки в межах даного спору позивачем невірно обрано спосіб захисту своїх прав та інтересів, в той же час докази, які надано ОСОБА_3 не підтверджують порушення його прав, які підлягають захисту в цивільному судочинстві.

Зважаючи на викладене вище, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач ОСОБА_3, як на підстави для задоволення позову, не знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, обрання невірного способу захисту своїх прав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 19, 81, 141, 258-260, 263-265 ЦПК України, Конституцією України, ст. 16 ЦК України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_1), до В.о. голови Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2), третя особа: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А" (місцезнаходження: м. Київ, вул. Жукова , 53-А, код ЄДРПОУ 39678489), про визнання бездіяльності протиправною - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Деснянський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Повний текст рішення був виготовлений 04 травня 2018 року.

Головуючий: