
Справа № 712/14163/17
Провадження № 2а/712/54/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Мельник І.О.,
з участтю секретаря Хоменко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Голованого управління Пенсійного фонду України в Черкасій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області та отримує пенсію у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 82% від заробітної плати. Зазначає, що він 08 листопада 2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії у зв'язку з підвищенням з 06 вересня 2017 року посадових окладів та надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури". Листом від 13.11.2017 Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області відмовило позивачу у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії, посилаючись на те, що ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в частині перерахунку пенсії втратила чинність, а також що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються в тому числі і відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з викладеним, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також повідомлено, що Урядом не визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Крім того, зазначено, що з 01.05.2016 вступив в дію новий Закон України «Про державну службу від 10.12.2015 №889-VIII, відповідно до пп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3745-ХІІ втратив чинність. Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмов в перерахунку пенсії та зобовязати здійснити такий перерахунок.
У даній адміністративній справі ухвалою суду від 11.04.2018 замінено неналежного відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Представник відповідача у наданому суду відзиві заперечувала протиправність відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії та просила відмовити у задоволенні позову.
Позивач в судове засідання не з'явився, скерував до суду заяву, просив справу розглядати без його участі, позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, скерував до суду заяву, просив справу розглядати без його участі
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного. Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача..
Судом встановлено, що що ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області та відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 (в редакції, чинній на час призначення пенсії), у квітні 2011 року було призначено пенсію по інвалідності, виходячи з розрахунку - 82% розміру середньомісячної заробітної плати.
Станом на час звернення із вказаним позовом до суду позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року у розмірі 82% від суми місячної заробітної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, 08 листопада 2017 року Позивач звернувся до Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року, із змінами, внесеними постановою КМУ від 30.08.2017 року № 657 (набули чинності 06.09.2017р.).
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що що ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в частині перерахунку пенсії втратила чинність, а також що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються в тому числі і відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з викладеним, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також повідомлено, що Урядом не визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Крім того, зазначено, що з 01.05.2016 року вступив в дію новий Закон України «Про державну службу від 10.12.2015 року №889-VIII, відповідно до пп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3745-ХІІ втратив чинність.
Ухвалою суду від 11.04.2018 року витребувано з прокуратури Черкаської області довідку № 18-106 вих-18 від 20.04.2018 року про складові місячної (чинної) заробітної плати прокурора прокуратури Черкаської області, до якої включаються всі види оплати праці, станом на 01.10.2017 року, з урахуванням фактично отримуваних радником юстиції ОСОБА_1 виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Згідно складових заробітної плати, вказаних у наданій прокуратурою довідки, розмір місячного заробітку становить 27953,84 грн.
Статтею 46 Основного Закону України до конституційних прав віднесено право на соціальний захист та пенсійне забезпечення громадян України.
За ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 64 Основного Закону України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії Позивачеві визначався ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 р. «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на дату призначення Позивачеві пенсії.
Приписи частин дванадцятої, сімнадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.91р. №1789-XII, які були чинними на момент призначення позивачу пенсії, передбачали, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, станом на момент призначення Позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 року (в редакції, чинній до внесення змін Законом України від 28.12.2014 року №76-VIII), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Проте, згідно вищевказаної статті в редакції Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час спірних правовідносин зазначені умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України не визначено.
Між тим, з аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія, згідно із Законом України "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників.
Отже, чинним на момент звернення Позивача до уповноваженого органу (територіального органу Пенсійного фонду України) законодавством передбачена можливість перерахунку раніше призначених пенсій, а відтак, встановлене право особи, яка отримує відповідно до законодавства про прокуратуру пенсію за вислугу років, на її перерахунок за певних умов та в порядку, які на даний час Урядом України не визначені.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та ст. 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вказує, що позивач має право на перерахунок пенсії, з огляду на дію Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", оскільки у такому разі мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення Позивачу.
Згідно до викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Так, Конституційний Суд України сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі в органах прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що їх служба пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, а тому це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, яка набрала чинності 06.09.2017, внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505, якими підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури.
Суд звертає увагу на те, що норми статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-XII, які безпосередньо визначали умови перерахунку пенсії, були виключені із цього Закону, а питання визначення умов та порядку перерахунку таких пенсій віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України - з набранням чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII (набрав чинності 01 січня 2015 року).
Пунктом 16 розділу III "Прикінцеві положення" цього Закону зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
За таких обставин, на час спірних правовідносин позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до умов та в порядку, які повинні були бути визначені Кабінетом Міністрів України із січня 2015 року, однак не прийняті ані до моменту його звернення за перерахунком пенсії, ані дотепер, що призвело до оспорюванні цієї відмови у такому перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни до схем посадових окладів та надбавок за класні чини працівникам прокуратури України.
Водночас, як було зазначено вище, на час звернення Позивача із заявою до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України про здійснення вказаного перерахунку пенсії, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії.
Отже, маючи відповідне право, проте перебуваючи в стані невизначеності внаслідок тривалої бездіяльності компетентного органу, заявник не може його реалізувати.
Відтак, зміни, внесені до Закону України "Про прокуратуру" після призначення позивачу пенсії, стосуються порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду України, висловленими, зокрема, в постановах від 10 грудня 2013 року №21-348а13, від 17 грудня 2013 року №21-445а13, в постанові від 01.07.2014 по справі № 21-244а14.
Враховуючи те, що позивачу пенсія призначена до 01 січня 2016 року, то до розміру пенсії позивача не повинні застосовуватися обмеження максимального розміру пенсії, які визначені абзацом шостим частини п'ятнадцятої ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014р. (в редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 та Закону України від 02.03.2015 N 213-VIII).
Ухвалою суду від 11.04.2018 витребувано з прокуратури Черкаської області довідку № 18-106 вих-18 від 20.04.2018 про складові місячної (чинної) заробітної плати прокурора прокуратури Черкаської області, до якої включаються всі види оплати праці, станом на 01.10.2017, з урахуванням фактично отримуваних радником юстиції ОСОБА_1 виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Згідно складових заробітної плати, вказаних у наданій прокуратурою довідки, розмір місячного заробітку становить 27953,84 грн.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії), у розмірі 82% від суми 27953,84 грн. місячного заробітку, виходячи із складових заробітної плати згідно довідки прокуратури Черкаської області № 18-106 вих-18 від 20.04.2018, починаючи з 01.10.2017 без обмеження граничного розміру пенсії.
При цьому, суд зазначає, що положення п.5 Прикінцевих положень Закону від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Щодо посилань відповідача у відзиві на позов про те, що суд не може перебирати на себе функції суб'єкта владних повноважень (посадової особи суб'єкта владних повноважень) в реалізації відповідних управлінських функцій та не може зобов'язувати його приймати рішення (вчиняти дії), які не входять до його компетенції, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, визначені повноваження суду при вирішенні справи. Так, зазначеною нормою законодавства передбачено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
За приписами ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень (п.1); визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (п. 2); визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (п. 3); визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п. 4); встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень (п.5); прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю (п.6); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (п. 10).
Приписами ч. 3 зазначеної норми передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Крім того, згідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Отже, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто, спосіб захисту має враховувати суть правопорушення, допущеного суб'єктом владних повноважень - відповідачем.
Згідно приписів ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5, 6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, що діяла на дату призначення пенсії, у розмірі 82% від суми 27953,84 грн. місячного заробітку, виходячи із складових заробітної плати згідно довідки прокуратури Черкаської області № 18-106 вих-18 від 20.04.2018, починаючи з 01.10.2017 без обмеження граничного розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку пенсії і переказати її на його особистий рахунок.
Рішення суду у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст. 297 КАС України.
Головуючий І.О.Мельник