Рішення № 73903684, 07.05.2018, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
07.05.2018
Номер справи
287/46/17-а
Номер документу
73903684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/46/17-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 травня 2018 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді Стратовича О.В.

при секретарі Корнєйчук О.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місце знаходження: м.Олевськ, вул.Свято-Миколаївська, 31, Житомирської області, на бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку основної пенсії за віком та додаткової пенсії як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суду з позовом до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації на бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку основної пенсії за віком та додаткової пенсії як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Просить дії відповідача щодо нарахування та виплати йому пенсії за віком у розмірі нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визнати неправомірними та такими, що порушують конституційне право позивача на отримання пенсії в розмірі не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати йому пенсію за віком відповідно до статті 46 Конституції України та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на час виплати пенсії та провести перерахунок і виплату основної та додаткової пенсії позивачу раніше призначеної пенсії за віком та додаткової пенсії як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи з січня місяця 2017 року по червень місяць 2017 року в розмірі не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на час виплатити пенсії.

У позовній заяві зазначено, що позивач перебуває на обліку в Ємільчинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний стаж позивача складає 23 роки 8 місяців 5 днів.

У відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявами про перерахунок йому пенсії з урахуванням вимог діючого законодавства.

Згідно відповіді №5/І-8 від 19.05.2017 року Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу роз'яснено, щ0о отримувана ним пенсія в розмірі 999,00 грн. призначена і виплачується відповідно до чинного законодавства станом на 01.05.2017 року, а з 01.01.2017 року взагалі не перераховувалася.

З розміром нарахованої до виплати пенсії за віком та додаткової пенсії як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи Ємільчинським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 не згодний з наступних підстав.

За змістом ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Пенсіонер є непрацездатною особою. Для осіб, які втратили працездатність прожитковий мінімум з 1 січня 2017 року становить 1247 гривень, а з 1 травня 2017 року - 1312 гривень.

Конституція України закріплює, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму. Тобто не нижче 1312,00 гривень. На даний час розмір отримуваної позивачем пенсії є нижчим від прожиткового мінімуму встановленого законом, а це є порушенням гарантованих Конституцією України її прав.

Враховуючи вищевикладене, а також посилаючись на Конституцію України, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 ОСОБА_1 просить задовольнити заявлені ним позовні вимоги.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримами в повному обсязі.

Представник відповідача - Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання не з'явився, надавши до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю направити представника, так як представника визнали явку обов'язковою в судовому засіданні Господарського суду Житомирської області по справі №906/1161/17. В матеріалах справи наявне заперечення в якому просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. Суд, заслухавши думку позивача та його представника, прийшов до висновку, про розгляд справи у відсутності представника відповідача, оскільки в матеріалах справи наявне заперечення проти позову та не надано підтверджуючих документів про те, що представник зайнятий в іншому судовому засіданні.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи у зв'язку з виробничою зайнятістю.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 31.07.2008 та перебуває на обліку в Ємільчинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду в Житомирської області та отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), як особа, яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС.

У відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявами про перерахунок йому пенсії з урахуванням вимог діючого законодавства.

Згідно листа Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5/І-8 від 19.05.2017 року, розмір пенсії позивача - 999,00 грн., в тому числі: основної пенсії за віком - 887,16 грн.; додаткової пенсії потерпілого внаслідок ЧК 4 кат. - 56,94 грн.; доплата з 01.05.2012 р. - 50,00 грн.; держ.адр.доп. 01.04.2008 - 4,90 грн. згідно з абзацом першим ч.1 ст.28 Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який згідно зі ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» з 01.05.2017 р. становить 1312,00 грн. За наявності в чоловіка страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком призначається в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком (ч.2 ст.38 Закону). Так як тривалість позивача страхового стажу лише 23 роки, 8 місяців, 5 днів, що менше як 35 років, то розмір пенсії за віком з 01.05.2017 року йому визначено відповідно до ч.2 ст.38 Закону - пропорційно набутому страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком 1312,00 грн. (1312 грн. : 420 місяців (35 років необхідного стажу) х 284 місяці (23 роки, 8 місяців набутого страхового стажу) = 887,16 грн.).

Відповідно до листа відповідача 11/І-8 від 06.06.2017 року , здійснити перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1, як потерпілому 4 категорії не можливо, оскільки відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до 2,3,4 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Станом на 01.06.2017 року розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю становить 56,94 грн., яка в повному обсязі входить до загального розміру пенсії позивача.

У відповідності до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 року №1801-У111, встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2017 року у розмірі 1247 грн., а з 01.05.2017 року у розмірі 1312 грн.

Ч.3 ст.46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом, позивачу ж виплачують основну пенсію в розмірі 887,16 грн.

Таким чином, сума невиплаченої позивачу основної пенсії, передбаченої ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» та ч.3 ст.46 Конституції України, починаючи з 01.01.2017 року по 01.07.2017 року за мінусом отриманих коштів відповідно до повідомлень має становити:

-січень 2017 р. 1247-887,16 = 359,84 грн.;

-лютий 2017 р. 1247-887,16 = 359,84 грн.;

-березень 2017 р. 1247-887,16 = 359,84 грн.;

-квітень 2017 р. 1247-887,16 = 359,84 грн.;

-травень 2017 р. 1312-887,16 = 424,84 грн.;

-червень 2017 р. 1312-887,16 = 424,84 грн.;

разом недоплата становить 2289,04 грн.

Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам віднесеним до категорії 4, встановлюється у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. розмірі пенсії зазначеним особам визначені статтями 50,51 зазначеного Закону.

Статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, віднесеним до категорії 4, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю , у розмірах: 15% мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст.22 Конституції України, яка передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В порушення ст.50,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.22 Конституції України, виплата позивачу була здійснена не в повному обсязі.

Відповідно до положень ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно до ч.3 ст.7 КАСУ у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсії позивачу, підлягають застосуванню ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Відповідно до цього розмір додаткової пенсії позивача з 01.05.2017 року повинен бути 15% мінімальної пенсії за віком, що складає 196,80 грн. разом розмір пенсії має бути 1312+196,80 = 1508,80 грн.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. у справі 10-рп/2008 за конституційним поданням Верховного суду України визнано таким, що не відповідають Конституції України, зокрема зміни до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які були внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Контитуційним судом України.

Таким чином, сум невиплаченої пенсії позивачу, передбаченої ст.49,50,54 Закону України «Про статус і і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2017 року по 01.07.2017 року за мінусом отриманих коштів відповідно до повідомлень має становити:

-січень 2017р. 187,05-56,94 = 130,11 грн.;

-лютий 2017р. 187,05-56,94 = 130,11 грн.;

-березень 2017р. 187,05-56,94 = 130,11 грн.;

-квітень 2017р. 187,05-56,94 = 130,11 грн.;

-травень 2017р. 196,80-56,94 = 139,86 грн.;

-червень 2017р. 196,80-56,94 = 139,86 грн.

разом недоплата становить 800,16 грн.

Згідно п.2 Порядку, затвердженого постановою КМУ№936 від 20.09.2005 р. розпорядником коштів нижчого рівня є Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації.

Відповідно до положень ч.2 ст.77 КАСУ, яким встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 посилається на положення ст. 46 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналізуючи положення ст. 46 Конституції України суд звертає увагу на те, що основною умовою приведення пенсії до рівня прожиткового мінімуму, встановленого законом, являється те, що пенсія є основним і єдиним джерелом існування особи.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 виходячи з положень ст. 46 Конституції України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 22,92 Конституції України, рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. №10-рп-2008, ст.ст.49,50,54 Закону України «Про статус і і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 6, 241-246, 255,295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місце знаходження: м.Олевськ, вул.Свято-Миколаївська, 31, Житомирської області, на бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку основної пенсії за віком та додаткової пенсії як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - задовольнити.

Визнати дії відповідача - Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 у повному розмірі основної та додаткової пенсії, передбаченої ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ - протиправними.

Стягнути з відповідача - Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 недоплачену основну пенсію за 2017 рік починаючи з січня місяця 2017 року по червень 2017 року, як різницю недоплаченої пенсії в розмірі 2289,04 грн.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної Державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену додаткову пенсію за 2017 рік починаючи з січня місяця 2017 року по червень місяць 2017 року, як різницю недоплаченої пенсії в розмірі 800,16 грн.

Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області проводити в подальшому нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог закону виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

У відповідності до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (стаття 297 Кодексу адміністративного судочинства України).

При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Сторони: позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 11001, АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_3 ІПН - НОМЕР_1.

Відповідачі:

Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, адреса місцезнаходження: 11001, м.Олевськ, вул.Свято-Миколаївська, 31, Житомирської області, код ЄДРПОУ: 41246527.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, адреса місцезнаходження: 11002, м.Олевськ, вул.Привокзальна, 5, Житомирської області, код ЄДРПОУ : 03192610

Суддя: О. В. Стратович