
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 141/1029/17
Головуючий у 1-й інстанції: Слісарчук О.М.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
08 травня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Загороднюка А.Г. Курка О. П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Оратівського районного суду Вінницької області від 14 грудня 2017 року (повний текст якої складено в смт. Оратів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання незаконним рішення у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Оратівського районного суду Вінницької області з позовом до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання незаконним рішення у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Оратівського районного суду Вінницької області від 14 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
На апеляційну скаргу відповідача надійшов відзив позивача, зареєстрований Вінницьким апеляційним адміністративним судом 24.04.2018 року за вх. № 4720/18.
У поданому відзиві позивач наголошує, що судом першої інстанції правильно встановлено та досліджено усі обставини справи, в результаті чого прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 від 02.01.1987 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.01.1984 року прийнята в члени колгоспу "Зірка" с. Сологубівка. Згідно запису в трудовій книжці з 01.01.1984 року прийнята на посаду дояркою, з 01.07.1987 року переведена в колгосп "Здобуток" на посаду доярки та 19.12.1990 року звільнена. З 25.12.1990 року прийнята на посаду підмінної доярки на МТХ-2 колгоспу "Асканійський" та 12.11.2002 року звільнена. З 01.04.2008 року переведена підмінною дояркою підрозділу "Молоко-2" державному підприємстві дослідницькому господарстві "Асканійське", з 10.06.2014 року - звільнена з роботи.
09.04.2017 року, після досягнення віку 51 рік та наявності, більше 23 років загального трудового стажу, з яких більш ніж 20 років пільгового стажу доярки, позивач звернулась до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області з заявою про призначення пільгової пенсії.
Згідно листа Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №174/02-41/02 від 29.08.2017 року (витягу з протоколу №263 від 02.06.2017 року) позивачці було відмовлено у призначенні пільгової пенсії в зв'язку з тим, що пільгова пенсія доярки призначається після досягнення 55 річного віку та при наявності 20 років стажу роботи доярки. На момент звернення для призначення пенсії стаж доярки становить 6 років 11 місяців 19 днів. До пільгового стажу не зараховані періоди роботи з грудня 1990 року по листопад 2002 року за з квітня 2008 року по червень 2011 року підмінною дояркою в ДП "ДГ "Асканійське", оскільки відсутні документи, що підтверджують переведення на постійне місце роботи дояркою та закріплення групи корів на виконання норм обслуговування тварин.
Відповідно до довідки №86 від 13.02.2017 року виданої ДП "ДГ "Асканійське" ОСОБА_2 працювала в ДПДГ "Асканійське" дояркою:з 25.12.1990 року згідно наказу №3-к від 03.01.1991 року по 12.11.2002 року згідно наказу №164-к від 13.11.2002 року; з 01.04.2008 року згідно наказу №51-к від 01.04.2008 року по 10.06.2011 року згідно наказу №112-к від 10.06.2011 року. Працювала повний робочий день згідно встановлених норм обслуговування тварин. Зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно п. "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до довідки №86/1 від 13.02.2017 року виданої ДП "ДГ "Асканійське" радгосп "Асканійський" Каховського району Херсонської області з 01.10.1991 року перейменовано в дослідне господарство "Асканійське" Каховського району Херсонської області.
Відповідно до довідки №86/2 від 13.02.2017 року виданої ДП "ДГ "Асканійське" дослідне господарство "Асканійське" Каховського району Херсонської області з 10.03.2004 року перейменовано в державне підприємство дослідне господарство "Асканійське" Каховського району Херсонської області.
Відповідно до довідки №139 від 16.03.2017 року виданої ДП "ДГ "Асканійське" ОСОБА_2 працювала в ДПДГ "Асканійське" дояркою: з 25.12.1990 року згідно наказу №3-к від 03.01.1991 року по 12.11.2002 року згідно наказу №164-к від 13.11.2002 року; з 01.04.2008 року згідно наказу №51-к від 01.04.2008 року по 10.06.2011 року згідно наказу №112-к від 10.06.2011 року. Працювала повний робочий день згідно встановлених норм обслуговування тварин. Встановлені норми 1990 р. - 25, обслуговувала щомісячно - 25, встановлені норми 1991 р. - 25, обслуговувала щомісячно - 25, встановлені норми 1992 р. - 25, обслуговувала щомісячно - 25, встановлені норми 1993 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 1994 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 1995 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 1996 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 1997 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 1998 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 1999 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 2000 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 2001 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 2002 р. - 50, обслуговувала щомісячно - 50, встановлені норми 2008 р. - 116, обслуговувала щомісячно - 116, встановлені норми 2009 р. - 116, обслуговувала щомісячно - 116, встановлені норми 2010 р. - 116, обслуговувала щомісячно - 116, встановлені норми 2011 р. - 116, обслуговувала щомісячно - 116.Зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно п. "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до довідки №3 від 03.02.2017 року виданої СВК "Мрія" ОСОБА_2 працювала в з 01.01.1984 року по 19.12.1990 року дояркою і повністю виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно п. "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до довідки №2 від 03.02.2017 року виданої СВК "Мрія" СВК "Мрія" є правонаступником колгоспу "Зірка" с. Сологубівка. Колгосп "Зірка" с. Сологубівка роз'єднався на 2 господарства (колгосп "Зірка" с. Сологубівка і колгосп "Здобуток Жовтня" с. Лопатинка перейменовано на КСП "Мрія" с. Лопатинка (протокол №1 від 19.11.1992 р.). В 2000 році КСП "Мрія" с. Лопатинка реорганізовано в СВК "Мрія" с. Лопатинка (протокол 1 від 09.02.2000 року).
Як встановлено судом першої інстанції з пенсійної справи ОСОБА_2 , що згідно довідки щодо підтвердження факту роботи від 30.06.2017 року №10/02-13 видана ГУ ПФУ в Херсонській області згідно якої в ході звірки виявлено, що згідно наказу від 03.01.1991 року №3-к ОСОБА_2 прийнято підмінною дояркою МТФ-2 з 25.12.90 року та звільнено наказом від 13.11.2002 року №164-к з 12.11.2002 року за власним бажанням, а також згідно наказу від 13.11.2002 року №51-к ОСОБА_2 з 01.04.2008 року переведено підмінною дояркою підрозділу "Молоко-2" з відрядно-преміальною оплатою та звільнено наказом від 10.06.2011 року №112-к з 10.06.2011 року за власним бажанням. В особових рахунках по нарахуванню заробітної плати значиться записи "підмінна доярка". Інформація про постійне місце роботи відсутня, а також відсутні документи щодо закріплення за ОСОБА_2 групи корів, що мала обслуговуватись протягом робочого дня.
Як вбачається з розрахунково-платіжних відомостей державного підприємства дослідницьке господарство "Асканійське" Асканійської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту зрошувального землеробства Національної Академії Аграрних Наук України с. Тавричанка Каховського району Херсонської області посада ОСОБА_2 зазначена доярка.
Відповідно до письмових свідчень ОСОБА_4 від 06.12.2017 року, справжність підпису якої засвідчено секретарем виконавчого комітету Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області ОСОБА_5 та зареєстрованих в реєстрі за №97 вбачається, що з 1990 року по 2002 рік, та з 2008 по 2011 рік вона дояркою в ДП "ДГ "Асканійське" разом із ОСОБА_2, яка працювала повний робочий день та за якою була закріплена група корів. В трудовій книжці ОСОБА_2 зроблено помилково запис про роботу її в цей період підмінною дояркою, оскільки вона весь час працювала дояркою та виконувала встановленні норми обслуговування тварин.
Відповідно до письмових свідчень ОСОБА_4 від 06.12.2017 року, справжність підпису якої засвідчено секретарем виконавчого комітету Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області ОСОБА_5 та зареєстрованих в реєстрі за №102 вбачається, що вона працює інспектором відділу кадрів ДП "ДГ "Асканійське" з 01.12.2004 року. Трудову книжку ОСОБА_2 вона не заповнювала, однак із первинних розрахунково-платіжних відомостей ДП "ДГ "Асканійське" їй відомо, що ОСОБА_2 з 1990 року по 2002 рік, та з 2008 по 2011 рік вона дояркою в ДП "ДГ "Асканійське" працювала дояркою, працювала повний робочий день, виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Але при видачі їй трудової книжки попередній працівник відділу кадрів допустила помилку при зазначенні посади ОСОБА_2, вказавши замість доярки роботу підмінної доярки. Довідки щодо підтвердження факту роботи від 30.06.2017 року №10/02-13 в якій стоїть її підпис, складено без врахування первинних документів, зокрема розрахунково-платіжних відомостей в яких зазначено, що ОСОБА_2 працювала дояркою та виконували встановлені норми обслуговування тварин. Просить брати до уваги довідки, які видані на основі первинних документів, на підставі яких ОСОБА_2 має право на пільгову пенсію згідно п. "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до письмових свідчень ОСОБА_6 від 06.12.2017 року, справжність підпису якої засвідчено секретарем виконавчого комітету Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області ОСОБА_5 та зареєстрованих в реєстрі за №98 вбачається, що він працював зоотехніком ДП "ДГ "Асканійське". Працював разом з ОСОБА_2 з 1990 року по 2002 рік, та з 2008 по 2011 рік та підтверджує той факт, що у вказані періоди ОСОБА_2 працювала дояркою, працювала повний робочий день, виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Підтверджує факт, що ОСОБА_2 має право на пільгову пенсію згідно п. "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до письмових свідчень ОСОБА_7 від 06.12.2017 року, справжність підпису якої засвідчено секретарем виконавчого комітету Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області ОСОБА_5 та зареєстрованих в реєстрі за №101 вбачається, що вона працювала зоотехніком ДП "ДГ "Асканійське". Працювала разом з ОСОБА_2 з 1990 року по 2002 рік, та з 2008 по 2011 рік та підтверджує той факт, що у вказані періоди ОСОБА_2 працювала дояркою, працювала повний робочий день, виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Підтверджує факт, що ОСОБА_2 має право на пільгову пенсію згідно п. "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до письмових свідчень ОСОБА_8 від 06.12.2017 року, справжність підпису якої засвідчено секретарем виконавчого комітету Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області ОСОБА_5 та зареєстрованих в реєстрі за №99 вбачається, що з 1990 року по 2002 рік, та з 2008 по 2011 рік вона дояркою в ДП "ДГ "Асканійське" разом із ОСОБА_2, яка працювала повний робочий день та за якою була закріплена група корів.
Відповідно до письмових свідчень ОСОБА_9 від 06.12.2017 року, справжність підпису якої засвідчено секретарем виконавчого комітету Тавричанської сільської ради Каховського району Херсонської області ОСОБА_5та зареєстрованих в реєстрі за №100 вбачається, що вона працювала бригадиром ДП "ДГ "Асканійське". Працювала разом з ОСОБА_2 з 1990 року по 2002 рік, та з 2008 по 2011 рік та підтверджує той факт, що у вказані періоди ОСОБА_2 працювала дояркою, працювала повний робочий день, виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Підтверджує факт, що ОСОБА_2 має право на пільгову пенсію згідно п. "д" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.
Згідно з вимогами частин 1 і 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право на повагу своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
З огляду на положення, які зазначені Європейським судом з прав людини по справі «Кечко проти України», поняття «власності», яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу N 1, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як «майнові права» і, таким чином, як «власність» в цілях вказаного положення. Питання, що потребує визначення, полягає в тому, чи мав відповідно до обставин справи, взятих в цілому, заявник право на матеріальний інтерес, захищений статтею 1 Протоколу N 1.
За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, на позивача розповсюджується дія норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку подання та оформлення документів для призначення їй пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок).
За приписами п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 1).
Вказаним додатком встановлено форму заяви, з якою має звертатися особа, яка просить про призначення їй пенсії.
Згідно п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший.
Таким чином, в органу Пенсійного фонду виникає обов'язок прийняти рішення за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що відповідно до раніше діючого законодавства давали право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремими законодавчими актами через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсійне забезпечення цих осіб здійснюється за нормами вказаного Закону у разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Право на призначення пенсії на пільгових умовах та в пільгових розмірах визначено ст.ст. 13, 14, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХП, постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (у редакції від 01.01.2017, яка діяла на час спірних правовідносин) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів,- за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України
Згідно із п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (у редакції від 01.01.2017, яка діяла на час спірних правовідносин) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.
Згідно абзацу до п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (у редакції від 01.01.2017, яка діяла на час спірних правовідносин) до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, який і затвердив постановою від 12.08.1993 № 637 Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Згідно із пунктом 20 Порядку № 637, постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, затверджений Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок).
Порядком визначено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (п. 3).
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» при вирішенні питання про підвідомчість справи суди мають право враховувати норми законодавчих актів, якими передбачено не судовий порядок встановлення певних фактів або визначено факти, які в даних правовідносинах можуть підтверджуватися рішенням суду. Зокрема: відповідно до Порядку № 637, якщо документи не збереглися, підтвердження трудового стажу провадиться районними (міськими) відділами соціального захисту населення на підставі показань свідків; у інших випадках наявність певного стажу роботи визначається у порядку, передбаченому законодавством, що регулює правовідносини, з якими пов'язана необхідність встановлення цього стажу.
Отже, наявність певного стажу роботи може встановлюватися шляхом звернення до комісій з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що створюються при Головних управліннях Пенсійного фонду, та/або безпосередньо судом.
Згідно п.2 розділу ХV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 здійснюється у відповідності з раніше діючим законодавством, тобто за Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 06.12.1991 р.
Пунктом 3 "Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії пільгових умовах або за вислугу років", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1 передбачено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головних управліннях ПФУ в АРК, областях, містах Києві і Севастополі.
Відповідно до п. 11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає до органу ПФУ за місцем свого проживання ряд документів, перелік яких визначений цим пунктом, в тому числі: заяву про підтвердження стажу роботи, довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, або інші документи, що підтверджують факт припинення юридичної особи (в тому числі архівні); трудову книжку; документи, видані архівними установами (довідку про заробітну плату, копії документів для проведення атестації робочих місць, копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати). У разі необхідності, заявник може подавати і інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 р., передбачено, що у випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, які визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій.
Згідно пункту 1 цього Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Також, п.2 даного порядку гласить, у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного Фонду на підставі показів свідків.
Відповідно до п. 3 даного Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначена пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за відсутності трудової книжки, також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідченні характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Згідно з п. 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за відсутності документів про наявний трудовий стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Тобто, вказаним "Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються в трудовий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років", визначено механізм підтвердження періодів роботи, які зараховуються в трудовий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлений для окремих категорій працівників у випадку ліквідації підприємства, установи і організації без визначення правонаступника.
Колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років рішення про відмову у підтвердженні періодів роботи позивачу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років не приймалось, що також є порушенням Порядку №637.
Таким чином загальний стаж позивача ОСОБА_2 становить більше 23 років, з яких понад 20 років пільгового стажу доярки, що є підставою для призначення її пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», однак органи Пенсійного фонду України розглядаючи заяву позивача про призначення їй пенсії на пільгових умовах, діяли не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання принципу рівності перед законом, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям на досягнення яких спрямоване це рішення, оскільки позивачем були подані усі необхідні документи.
За таких обставин відмова Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про призначення ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах є безпідставною, оскільки стаж роботи дояркою та вимоги необхідні для призначення пенсії ОСОБА_2 згідно п. «д» ч. 1 ст. Закону України «Про пенсійне забезпечення» доведено у встановленому законодавством порядку
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Відповідно до ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області залишити без задоволення, а постанову Оратівського районного суду Вінницької області від 14 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Совгира Д. І. Судді Загороднюк А.Г. Курко О. П.