
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/15221/17 Суддя (судді) першої інстанції: Шевченко Н.М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2018 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
за участю секретаря Борейка Д.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 лютого 2018 року (прийняте в порядку письмового провадження, у м.Києві, дата складання повного тексту - відсутня) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві, Дарницького районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві (далі - Відповідач 1), Дарницького районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві (далі - Відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення Дарницького районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві від 05.08.2017 року про припинення провадження за заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням; визнання протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві про повернення до Дарницького районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві матеріалів справи за заявою від 13.01.2017 року у зв'язку з відсутністю в них документального підтвердження факту постійного проживання ОСОБА_3 на території України до 24.08.1991 року; зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві розглянути заяву від 13.01.2017 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до вимог чинного законодавства та прийняти рішення про оформлення набуття позивачем громадянства України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач 1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зокрема, апелянт зазначає, що Позивачем при поданні заяви не подано документ, визначений пп. «а» п.29 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215, який підтверджує факт постійного проживання ОСОБА_3 на зазначених територіях. Таким чином, апелянт вважає, що правомірно повернуто до Дарницького районного відділу Головного управління ДМС України в м.Києві матеріали особової справи Позивача, а відтак правомірно припинено провадження за її заявою.
Відповідачами відзив на апеляційну скаргу не подавався, однак вказане не перешкоджає апеляційному перегляду рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, заперечення представника Відповідачів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 13.01.2017 року ОСОБА_2, громадянка Російської Федерації, звернулась до Дарницького районного відділу Головного управління ДМС України в м.Києві з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України», оскільки її бабуся ОСОБА_3 постійно проживала на території України з 31.07.1979 року у м.Трускавець Львівської області.
31.05.2017 року матеріали справи за заявою Позивача про оформлення набуття громадянства повернуті Головним управлінням ДМС України в м.Києві до Дарницького районного відділу Головного управління ДМС України в м.Києві для опрацювання, оскільки до матеріалів справи необхідно додати документ, який підтверджує факт постійного проживання особи або родичів на території України до 24.08.1991 року.
Після надходження матеріалів справи до територіального підрозділу 03.06.2017 року на адресу Позивача 08.06.2017 року та 18.07.2017 року надіслані повідомлення про необхідність надання копії картки прописки ОСОБА_3, завірену печаткою житлового органу.
05.08.2017 року Дарницьким РВ ГУ ДМС України у місті Києві прийнято рішення про припинення провадження за заявою ОСОБА_2 про оформлення набуття громадянства України відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» у зв'язку з тим, що заявниця у визначений законодавством термін (протягом 2 місяців) не надала повторно документів про підтвердження факту проживання її бабусі на території України до 24.08.1991 року.
Так, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року №2235-ІІІ (далі - Закон №2235-ІІІ) особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Указом Президента України «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» від 27.03.2001 року №215/2001 затверджено «Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України (далі - Порядок №215).
За приписами пункту 29 Порядку №215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, дід чи баба якої постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами «а» - «в» пункту 24 цього Порядку, а також: а) документ, що підтверджує факт постійного проживання діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту; б) документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які постійно проживали на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Відповідно до п.24 Порядку №215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один із таких документів: декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні; заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Відповідачем 2 суду першої інстанції надано копію особової справи №8.1-55/2017 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням громадянки Російської Федерації ОСОБА_2, з якої вбачається, що Позивачем до заяви додано такі документи: оригінал зобов'язання припинити іноземне громадянство; копія паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, виданий Трускавецьким МВ УМВС України у Львівській області, відповідно до якого ОСОБА_3 зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 в період з 31.07.1979 року по 21.09.2000 року; належним чином засвідчену копію, виданої ТОВ «ТКО «Комфорт-Сервіс», квартирної картки Форми №17, яка містить відомості про реєстрацію ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 в період з 31.07.1979 року по 21.09.2000 року; копію паспорта громадянина Російської Федерації на ім'я ОСОБА_2 з перекладом; копії документів, що підтверджують родинні стосунки: свідоцтва про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_6; свідоцтва про народження ОСОБА_6; свідоцтва про шлюб ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (мати ОСОБА_2); свідоцтва про народження ОСОБА_8 (мати ОСОБА_2), відповідно до якого її батьками є ОСОБА_9 та ОСОБА_3 (баба ОСОБА_2).
Таким чином, Позивачем були надані Головному управлінню ДМС України в м.Києві всі необхідні документи, передбачені п.29 Порядку №215.
Згідно з п.4 ч.1 ст.24 Закону №2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4 - 10 статті 6 цього Закону.
Пунктом 89 Порядку №215 передбачено, що управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
За приписами п.93 Порядку №215 управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Відповідно до п.94 Порядку №215 Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого документи були подані заявником. Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків.
При цьому, пунктом 44 Порядку №215 передбачено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Також, у матеріалах справи наявні копія поквартирної картки №Ф-17 та лист Трускавецького МС ГУ ДМС України у Львівській області від 15.12.2016 року № 1198 з засвідченою копією картки форми №1, лист ТОВ «ТКО «Комфорт-Сервіс» від 15.03. 2017 року №17031503, адресований на ім»я начальника Дарницького районного відділу в місті Києві Лазаренко І.В., що підтверджують факт постійного проживання ОСОБА_3 (баба ОСОБА_2) на території України з 31.07.1979 року по 21.03.2000 року.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення Дарницького районного відділу Головного управління ДМС України в місті Києві від 05.08.2017 року та протиправність дій Головного управління ДМС України в м.Києві щодо повернення до Дарницького районного відділу Головного управління ДМС України в м.Києві матеріалів справи за заявою ОСОБА_2 від 13.01.2017 року, у зв'язку з відсутністю в них документального підтвердження факту постійного проживання ОСОБА_3 на території України до 24.08.1991 року.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, оскаржуване судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 лютого 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Постанова складена в повному обсязі 10 травня 2018 року.