
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2568/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В. М.,
суддів Гінди О. М., Рибачука А. І.,
з участю секретаря судового засідання Болюк Н. В.,
представника відповідача Перхач С. М.,
представника третьої особи - ДП ДП «Украерорух» Лагутіна Б. Г.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Галицького районного суду м. Львова від 31 січня 2018 року (рішення ухвалене у м. Львові судом у складі головуючого судді Стрельбицького В.В.) у справі № 461/8409/17 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи - Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Позивач просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити йому перерахунок пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» №20 від 20.01.2017 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», №228 від 30.06.2017 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити її виплату з врахуванням фактично проведених виплат з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01.01.2017 по 01.06.2017 відповідно.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 31 січня 2018 року позивачу в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_3, який в апеляційній скарзі просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що перерахунок пенсії повинен здійснюватись автоматично, без будь-якої його участі чи подання документів та довідок. Крім того, довідки про новий розмір грошового забезпечення повинні видаватись не особі, а надсилатись до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Вислухавши суддю-доповідача, представника відповідача, яка просить апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, представника третьої особи, який у вирішенні апеляційної скарги покладається на суд, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
У справі встановлено, що ОСОБА_3 проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні позивач вийшов на пенсію з посади провідного інженера з управління використанням повітряного простору Львівського РСП.
Позивачу була призначена та виплачувалась пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до наказів ДП «Украерорух» №20 від 20.01.2017 та №228 від 30.06.2017 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України відбулось підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.
Державним підприємством обслуговування повітряного руху України на запит позивача від 06.07.2017 про надання довідки, листом від 27.07.2017 №1-24-2819 повідомлено, що на даний час списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (форма та порядок надання встановлені постановою №45) до Украероруху від Пенсійного фонду України чи військових комісаріатів не надходили.
Відповідно до вказаного запиту позивачу була надана довідка про розмір грошового забезпечення для самостійного подання до органів Пенсійного фонду України документів на перерахунок пенсії.
Як видно з матеріалів справи, позивачу були видані довідки №2.2.1-39-106 та №2.2.1-39-243 від 17.08.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 02.10.2017 №1-32.1-3921 повідомлено, що відповідно до колективного звернення колишніх військовослужбовців Львівського РСП від 10.07.2017, Украерорухом були оформлені та направлені до Львівського військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) відповідно до наказу Украероруху від 30.06.2017 №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху». У зв'язку з поверненням Львівським військовим комісаріатом зазначених довідок як нереалізованих, останні були направлені військовослужбовцям на їх адресу для самостійного подання до органів Пенсійного фонду України документів на перерахунок пенсії.
30.10.2017 позивач звернувся із запитом на інформацію до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, у відповідь на який листом від 08.11.2017 йому було повідомлено, що повідомлень з Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій на підставі наказів в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило. Крім того, чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 2262, у зв'язку з виданням будь-яким міністерством розпоряджень чи відомчих наказів.
Як встановлено судом, позивач безпосередньо в 2017 році не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії, а також не надавав довідок про розмір грошового забезпечення.
Тільки після розгляду справи в суді першої інстанції, 18.02.2018 ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та відповідною довідкою про розмір грошового забезпечення.
Відмовляючи позивачу в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії та не надав довідки про розмір грошового забезпечення, а відповідь на запит про надання інформації отримав у встановленому Законом порядку, тому відповідачем не було порушено жодних прав позивача.
Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку вказаним відносинам, враховує наступне.
Згідно п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій".
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій" від 7 лютого 2001 року № 104 військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.
Згідно п. 43 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001, № 1053/2001 особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) Збройних Сил України за їх згодою можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, інших цивільних установ із залишенням на військовій службі.
Підпунктами 23, 24 постанови Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Чинним законодавством встановлена певна послідовність дій для проведення перерахунку пенсії. З аналізу матеріалів справи видно, що необхідна процедура не дотримана та Львівським ОВК не надано суду доказів, які б підтверджували направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу та відмову останнього у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки.
Не подання органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення позивача не свідчить про неправомірність дій відповідача та обґрунтованість заявленого позову.
Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ч.3 ст. 243, ст. 308, ст. 310, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Рішення Галицького районного суду м. Львова від 31 січня 2018 року у справі № 461/8409/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. М. Багрій судді О. М. Гінда А. І. Рибачук Повний текст постанови виготовлений 11.05.2018.