
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/126/18 Суддя (судді) першої інстанції: Клопот С.Л.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2018 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
за участю секретаря Борейка Д.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року (прийняте у відкритому судовому засіданні, у м.Чернігові, дата складання повного тексту - відсутня) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірною відмови та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Відповідач) про визнання неправомірними дій щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії Позивачу, які оформлені відмовою від 05.12.2017 року №4086/03/б-12; зобов'язання Відповідача провести перерахунок пенсії Позивачу за його заявою від 22.11.2017 року; обчислення пенсії проводити виходячи з 74% грошового забезпечення за час мобілізації та з урахуванням всіх його видів (з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), які зазначені в довідці військової частини А 0959 від 22.11.2016 року №850/201/4939/пс, починаючи з 22.11.2016 року.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково: визнано неправомірною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 за його заявою від 22.11.2017 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог і ухвалити судове рішення у цій частині, яким зобов'язати Відповідача провести перерахунок пенсії Позивачу за його заявою від 22.11.2017 року та обчислення пенсії проводити виходячи з 74% грошового забезпечення за час мобілізації та з урахуванням всіх його видів (з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), які зазначені в довідці військової частини А 0959 від 22.11.2016 року №850/201/4939/пс, починаючи з 22.11.2016 року та виплачувати пенсію щомісяця загальною сумою.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зокрема, апелянт зазначає, що чинне законодавство України надає можливість особам, звільненим з військової служби, звертатись до органів, що призначають пенсії, з вимогами про перерахунок раніше призначених пенсій. Довідка військової частини А0959 про грошове забезпечення, яку Позивач надав Відповідачу при зверненні з проханням провести перерахунок пенсії, є належним документом, який дає право на проведення такого перерахунку. Крім того, апелянт звертає увагу на те, що жоден інший документ, виданий іншим органом не може містити достовірні дані, які впливають на розмір пенсії при перерахунку.
Відповідачем відзив на апеляційну скаргу не подавався, однак вказане не перешкоджає апеляційному перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п.13 ст.10 КАС України, суд під час розгляду справи в судовому засіданні здійснює повне фіксування його перебігу за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу, крім випадків, визначених цим Кодексом. Порядок такого фіксування встановлюється цим Кодексом.
Згідно з частиною 2 статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось відповідно до частини 4 статті 229 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 74% грошового забезпечення (вислуга років складала 28 років 8 місяців).
У зв'язку з мобілізацією Позивача на військову службу та подальше звільнення з військової служби, у нього змінились дані щодо вислуги років та вислуга вже складає 30 років 4 місяці 13 днів.
22.11.2016 року Позивач отримав від ВЧ А0959, де він проходив військову службу у період мобілізації, довідку про грошове забезпечення №850/201/4939/пс (а.с.35).
22.11.2017 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії та надав разом з заявою вказану довідку військової частини.
Листом від 05.12.2017 року №4086/03/б-12 Позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що розмір грошового забезпечення, на момент його звільнення зі служби після мобілізації, з врахуванням всіх видів постійного грошового забезпечення, не дає підстав для перерахунку раніше призначеного розміру пенсії.
Так, право Позивача на призначення, отримання та перерахунок раніше призначеної пенсії визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Призначення та перерахунок раніше призначеної пенсії особі, звільненій з військової служби, визначено постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393)
Відповідно до п.2 Порядку №393 при наявності підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії, державний орган, на протязі 5 днів повідомляє про такі обставини Пенсійний фонд України.
Відповідно до вимог вказаного Порядку, перерахунок пенсій здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих уповноваженими органами. Проте, Військова частина А0959 до таких органів не належить.
Таким чином, у Відповідача не було правових підстав для перерахунку пенсії Позивача.
Зі змісту листа від 05.12.2017 року №4086/03/б-12 вбачається, що відмова Відповідачем вмотивована не тим, що довідка видана не уповноваженим органом, а тим, що розмір грошового забезпечення Позивача, не дає підстав для перерахунку раніше призначеного розміру пенсії.
Тобто, хоча Відповідачем вірно відмовлено у перерахунку пенсії Позивачу, однак така відмова обгрунтована неналежними підставами і тому не може вважатись правомірною.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання неправомірною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 за його заявою від 22.11.2017 року.
Щодо тверджень апелянта про те, що судом першої інстанції не зазначено, яким саме уповноваженим органом повинна бути видана довідка для перерахунку пенсія, колегія суддів зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок 45), згідно з положеннями якого (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, вказаною постановою Кабінету Міністрів установлено уповноважені органи, які мають право видавати довідки для перерахунку пенсії, які призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, ураховуючи, що подана Позивачем довідка про розмір грошового забезпечення, видана не уповноваженим органом, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що у задоволенні позову в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 за його заявою від 22.11.2017 року необхідно відмовити.
Крім того слід зазначити, що положеннями статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено розміри пенсій за вислугу років та, зокрема, зазначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, оскаржуване судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Постанова складена в повному обсязі 11 травня 2018 року.