Рішення № 73899488, 11.05.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
825/1857/18
Номер документу
73899488
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1857/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Роговець М.О.,

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України та просить:

1. Визнати протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії обчисленої в п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

2. Зобов'язати Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.10.2017 обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та на підставі п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

3. Зобов'язати Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України надалі щомісячно з травня 2018 р. нараховувати та виплачувати пенсію обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що на підставі абз.3, ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на перерахунок та виплату пенсії із 01.10.2017 обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а відмова у проведенні такого перерахунку є неправомірною та порушує права позивача на соціальні гарантії.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача, надійшов відзив, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та просить відмовити в задоволенні позову.

Суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

29.03.2018 позивач подав на адресу відповідача заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі абз.3, ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ).

4.04.2018 на його адресу було направлено листа за вих. № 1974/04-12 яким, у перерахунку пенсії було відмовлено.

Підставою відмови стало те, що, на думку позивача, пільги у обрахунку пенсії, визначені абз.3, ст. 59 Законом № 796-ХІІ, стосуються лише осіб, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і були військовослужбовцями строкової служби.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-ХІІ визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі Порядок № 1210).

Приписами пункту 9-1 Поряду №1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З аналізу викладених норм слідує, що для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ особа має відповідати наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби;

3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Тобто, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що .мас право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.

Згідно довідки № 4/75 від 20.04.2018 Ніжинського об'єднаного міського військового комісаріату, позивач в термін з 11 вересня 1986 р. по 22 листопада 1986 р. знаходився в складі військової частини 34003 на роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, при цьому отримав 19.67 рентг.

При цьому він був призваний до збройних сил на навчальні збори.

Вказаний період перебування позивача у зоні відчуження також підтверджується копією архівної довідки Штабу Краснознаменного Києвського воєнного округа від 18.08.1992 № 5172178.

Як вбачається з виписки з військового квитка серія НОМЕР_1, а також трудової книжки, позивач проходив дійсну військову службу в період з 09 листопада 1980 року по 22 жовтня 1982 року.

Зважаючи на наведене, судом встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до вимог частини третьої статті 59 Законе України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки обставини участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не відповідають всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії обчисленої в п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року є правомірними і підстави для зобов'язання здійснити такий перерахунок, відсутні.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 11 травня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот