Рішення № 73899459, 10.05.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
825/1833/18
Номер документу
73899459
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1833/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Роговець М.О.,

представника позивача Антоненка В.В.,

представника відповідача Вершиніної І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "БФ-АГРО-ТРЕЙД" до Державної фіскальної служби України про визнання рішення недійсним та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БФ-АГРО-ТРЕЙД" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України та просить:

1. Визнати недійсними та скасувати:

- рішення Державної фіскальної служби України № 378331/41260075 від 7.12.2017 про відмову реєстрації податкової накладної № 3 від 7.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- рішення Державної фіскальної служби України № 378334/41260075 від 7.12.2017 про відмову реєстрації податкової накладної № 6 від 10.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

2. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- податкову накладну № 3 від 7.11.2017;

- податкову накладну № 6 від 10.11.2017.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що, що 07.12.2017 ДФС України прийняла необґрунтовані та незаконні рішення №378331/41260075. №378334/41260075, яким ТОВ «БФ-АГРО-ТРЕЙД» відмовлено у реєстрації податкових накладних: від 07.11.2017 №3 на загальну суму 411439,27 грн. ( в т.ч. ПДВ 82287,85 грн.) та від 10.11.2017 №6 на загальну суму 328514,14 грн. ( в т.ч. ПДВ 65702,83 грн.).

На думку позивача, оскаржувані рішення не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття таких рішень; в оскаржених рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, позивачем були надані усі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за оскарженими податковими накладними.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 відкрито провадження у справі №825/1833/18 за правилами спрощеного провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БФ-АГРО-ТРЕЙД» до ДФС України про визнання протиправними та скасування Рішення ДФС України №378331/41260075, №378334/41260075 від 07.12.2017 про відмову у реєстрації податкових накладної № 3 від 07.11.2017 та № 6 від 10.11.2017 та зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Судом встановлено, що ТОВ «БФ-АГРО-ТРЕЙД» було складено в електронній формі податкові накладні від 07.11.2017 №3 та від 10.11.2017 №6, які були направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН).

Реєстрація зазначених вище податкових накладних була зупинена на підставі п.16 ст. 201 ПК України, у зв'язку з тим, що дана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним 11.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567.

Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу, тобто, п. 4 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567.

У відповідності п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України зазначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Суд зазначає, що оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям.

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Платник податку у разі отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, а в перехідний період, з 01 квітня 2017 року до 01 липня 2017 року, має право подати на розгляд Комісії ДФЄ інформацію за встановленою формою щодо:

- видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010);

- кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку;

- кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.

П.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (надалі Критерії оцінки ступеня ризиків) містило два критерії, а саме:

1) Обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більша за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митих деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товар) послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

2) Відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними п.п. 215.3.1 та 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 розділу VI Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 пункту 6 Наказу № 567, - реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Додатком до Наказу №567 затверджено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, а саме, для критерію, зазначеного у пп.І п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси. акти приймання- передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п. 2 Додатку до Наказу №567 письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акту щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

Наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 566 затверджено «Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 752/30620 (надалі - Наказ №566).

Так, відповідно до п. 16 Наказу № 566 комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.

Згідно з п. 20 Наказу № 566 рішення з питань, шо розглядаються на засіданнях Комісії, приймаються шляхом голосування простою більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії є ухвальним.

Рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації складається за формою згідно з додатком до цього Порядку, підписується, реєструється та надсилається платнику податку на додану вартість у порядку, встановленому статтею 42 розділ) П Кодексу, протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 -розділу V Кодексу.

Комісія, у день прийняття рішення, вносить відповідний запис до Єдиного реєстрі податкових накладних про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування або відмову в такій реєстрації.

Так Комісією ДФС, розглядаючи подані документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, недостатніми були подані документи для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних, визначені вичерпним переліком документів до Наказу №567.

Рішеннями комісії ДФС України від 07.12.2017 № 378331/41260075 та №378334/41260075 відмовлено в реєстрації податкових накладних № 3 від 07.11.2017 та №6 від 10.11.2017 у зв'язку з надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, оскільки Позивачем до повідомлення № 5 від 02.12.2017 долучено лише видаткову накладну №7 від 07.11.2017 та договір поставки № 11-0736/4/18 від 09.11.2017, а до Повідомлення №9 від 03.12.2017 долучено лише видаткову накладну №11 та договір поставки № П-0736/4/18.

Разом з тим відповідачем, було встановлено, що у пункті 2.5 Договору поставки № П-0736/4/18 від 09.11.2017 зазначено, що при поставці товару Постачальник, тобто ТОВ "БФ-АГРО-ТРЕЙД" зобов'язується надати покупцю ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД», оригінал рахунку-фактури, оригінал видаткової накладної (виписується датою поставки товару), належно завірена копія транспортної накладної.

Рахунок-фактури, транспортна накладна та інші документи необхідні для підтвердження спірної операції не були надані до повідомлення позивачем, видаткові накладні №7 і №11 додані до Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК платника були виписані згідно договору поставки № П-0737/4/18 від 07.11.2017, а в поясненнях до повідомлень зазначений договір поставки № П-0736/4/18. Він же і був доданий до повідомлень.

Договір № П-0737/4/18 який був поданий до суду разом з позовом відповідачу не подавався.

Крім того, в поясненнях до податкової накладної №3 від 07.11.2017 саме позивачем зазначено, що договір поставки № П-0736/4/18 укладений між ТОВ "БФ-АГРО-ТРЕЙД" та ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» 09.11.2017, тобто після складання спірної накладної.

При цьому суд зазначає, що висновок про недостатність документів у підтвердження реальності операції продажу насіння соняшнику, не може змінюватись наданими позивачем під час розгляду судової справи доказами, оскільки вказані документи не були подані до комісії ДФС України та не були досліджені нею при прийнятті оскаржуваного рішення.

Зважаючи на наведене вище, суд дійшов висновку, що, виносячи оскаржувані рішення № 378331/41260075 від 07.12.2017 про відмову реєстрації податкової накладної № 3 від 07.11.2017 та № 378334/41260075 від 07.12.2017 про відмову реєстрації податкової накладної № 6 від 10.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідач діяв в межах своїх повноважень і підстави для визнання їх неправомірними та скасування відсутні.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "БФ-АГРО-ТРЕЙД" необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 11 травня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот