Рішення № 73899407, 11.05.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
820/2611/18
Номер документу
73899407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 травня 2018 р. № 820/2611/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Ізюмське лісове господарство» про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.)(АДРЕСА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (далі по тексту - відповідач, Зміївське ОУПФУ, пенсійний орган) (вул. Гагаріна, 15, м. Зміїв, Харківська обл., 63404), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Ізюмське лісове господарство» (далі по тексту - третя особа, ДП «Ізюмське лісове господарство», підприємство) в якому просить суд:

- визнати дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років та зарахуванні стажу до пільгового протиправними;

- зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 (враховуючи дату виникнення права на пенсію - 15 червня 2017 року, дату подання заяви до Відповідача - 31 серпня 2017 року, дату кінцевого рішення Відповідача - 31 січня 2018 року) з 16 червня 2017 року в розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму пенсію за вислугу років, як трактористу на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу, який безпосередньо був зайнятий на лісозаготівлях, із зарахуванням до стажу роботи, який дає право на пенсію згідно п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоду роботи трактористом на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу, який безпосередньо був зайнятий на лісозаготівлях, з 10.02.1987 року по 22.12.2014 року в Завгороднівському лісництві Ізюмського спецлісгоспу (після низки перейменувань та реорганізацій - Ізюмський держлісгосп, зараз - Державне підприємство "Ізюмське лісове господарство");

- визнати протиправним та скасувати Рішення № 1646 від 31.01.2018 року Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років та зарахуванні стажу до пільгового.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 01.09.1979 року по 28.04.1980 року навчався у Петрівському СПТУ-9 на тракториста-машиніста (атестат №2626 від 28.04.1980 року).

10.02.1987 року (наказ про прийом №17 від 07.02.1987 року) позивача прийнято трактористом 3 класу Завгороднівського лісництва Ізюмського спецлісгоспу (після низки реорганізацій та перейменувань - Державне підприємство «Ізюмське лісове господарство»). Також було внесено виправлення в назву посади з тракториста-машиніста на тракториста 3 го класу.

22.12.2014 року згідно наказу №186-к від 22.12.2014 року позивача звільнено з роботи в зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників.

Після досягнення встановленого 55-ти річного віку 31.08.2017 року позивачем до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області подано заяву про призначення пенсії за вислугу років та пакет необхідних документів, які підтверджують право на пенсію.

Рішенням №1646 від 31.01.2018 року Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «в» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року. А саме не враховано до пільгового стажу за вислугу років період роботи з 10.02.1987 року по 22.12.2014 року в ДП «Ізюмське лісове господарство», так як відповідно до акту зустрічної перевірки підтвердження факту роботи №1130-07/20 від 16.01.2018 року ОСОБА_1 в первинних документах значиться трактористом-машиністом Завгороднівського лісництва, що не передбачено списком професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплавів, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року №583) - трактористи на підготовці лісосік, трелюванні та вивезені лісу. З прийнятим рішенням позивач не згоден, у зв'язку з чим просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач, у встановлений судом строк, подав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з огляду на наступне.

Пунктом "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що право на пенсію за вислугу років мають робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, - за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 06 місяців на зазначеній роботі.

Постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 р. був затверджений список професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, яким передбачена посада тракториста на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу.

Із запису трудової книжки ОСОБА_1 № 4 від 10.02.1987 р. вбачається, що він був зарахований трактористом-машиністом Завгороднівського лісництва (наказ № 17 від 07.02.1987 р.).

Із запису трудової книжки позивача № 6 від 22.12.2014 р. вбачається, що ОСОБА_1 був звільнений із займаної посади в зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП України (наказ N3 186-к від 22.12.2014 р.). Записом трудової книжки позивача № 9 від 17.11.2017 р. було визнано недійсним запис № 6 від 22.12.2014 р.

Із запису трудової книжки ОСОБА_1 № 10 від 10.02.1987 р. вбачається, що позивач був зарахований трактористом 3-го класу Завгороднівського лісництва (наказ № 17 від 07.02.1987 р.).

Таким чином, із записів трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що ОСОБА_1 працював на посаді тракториста 3-го класу в Завгороднівському лісництві, після низки реорганізацій та перейменувань на Державному підприємстві «Ізюмське лісове господарство" у період з 10.02.1987 р. по 22.12.2014 р.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним

документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 33 роки 03 місяці 21 день.

Списком професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений Постановою КМУ № 583 від 12.10.1992 р. (далі - Список), посада тракториста 3-го класу, або тракториста не передбачена, у зв'язку з чим відповідачем було винесено рішення № 1646 від 31.01.2018 р. про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "в" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Ізюмське лісове господарство» направило до суду письмові пояснення на адміністративний позов в якому зазначив, що позивач має право на пільгову пенсію, позаяк був зайнятий на лісозаготівлях з 10.02.1987 року по 22.12.2014 рік.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, через що суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ визначено, що справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши надані учасниками справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що позивач 31 серпня 2017 року звернувся до Зміївського ОУПФУ Харківської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

За наслідком розгляду даної заяви, прийнято рішення №1646 від 31.01.2018 р. про неврахування до пільгового стажу за вислугу років період роботи з 10.02.1987 року по 22.12.2014 року в ДП «Ізюмське лісове господарство» (а.с.21).

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 прийнято трактористом 3 класу Завгороднівського лісництва Ізюмського спецлісгоспу (після реорганізації та перейменувань - Державне підприємство «Ізюмське лісове господарство») з 10.02.1987 року по 22.12.2014 року (а.с. 67-68). Зазначене підтверджено копіями наказу Ізюмського спецлісхозу №17 від 07.02.1987 року (а.с.57), наказу №186-к від 22.12.2014 року (а.с.62), трудової книжки (а.с. 67-68).

17.11.2017 року до трудової книжки внесено виправлення, а саме вказано, що з 10.02.2017 року позивача зараховано трактористом 3 класу Завгороднівського лісництва Ізюмського спецлісгоспу.

До матеріалів справи надано довідку ДП «Ізюмське лісове господарство» від 27.06.2017 року №07-30/338 про уточнення особливого характеру роботи та умов праці, необхідних для призначення трудової пенсії за віком за вислугу років згідно ст. 55 «в» Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р., яка підтверджує постійну зайнятість на пільговій роботі, згідно якої встановлено, що пільговий стаж роботи позивача складає - 27 років 10 місяців 12 днів (а.с.58).

Згідно з пунктом "в" частини першої статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII), право на пенсію за вислугу років мають: робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, - за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.

Так, згідно пункту «а» Списку професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 р., до його переліку включено посади робітників:

- лісоруби;

- трактористи на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу.

Водночас, процедура подання документів для оформлення пенсій визначається, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку №22-1 дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 55 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді робітника, зайнятого на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи лісорубів, трактористів на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу. При цьому, стаж роботи на цих посадах не повинен бути меншим 12 років і 6 місяців.

Оцінюючи правомірність оскаржуваних рішень, суд зазначає про наступне.

Як зазначалась вище, разом із заявою про призначення пенсії подаються документи про підтвердження стажу, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі - Порядок №637).

Так, пунктами 1, 3 Порядку №637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Із положень пунктів 20, 23, 24 Порядку №637 випливає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена

довідка.

Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

З аналізу наведеного видно, що у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Так, судом встановлено, що відповідно до записів в трудовій книжці позивача та даними до його пенсійної справи документами, загальний стаж роботи становить 33 роки 3 місяці 21 день, з них 27 років 10 місяців 12 днів - трактористом на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу. Згідно паспортних даних позивач народився 15.06.1962 року, тобто станом на 31.08.2017 року йому вже виповнилося 55 років.

Дані обставини підтверджуються записами у трудовій книжці БТ-І №7996118 та документами наданими ДП «Ізюмське лісове господарство» (а.с.57, 58, 60, 61, 67-68).

Крім того, Актом перевірки достовірності довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №44 від 10.01.2018 року встановлено відповідність даних зазначених в довідці, уточнюючої особливий характер роботи, виданої ДП «Ізюмське лісове господарство» №07-30/338 ваід 27.06.2017 року ОСОБА_1 за період з 10.02.1987р. по 22.12.2014 р. первинним документам (а.с. 28).

Проте, при прийнятті оскаржуваного рішення дані обставини відповідачем не взято до уваги.

З цього приводу суд зазначає, що законодавець розмежовує пенсії за віком на пільгових умовах призначених по ст. 13 Закону № 1788-XII та пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників інших галузей народного господарства, призначених по ст. 55 Закону № 1788-XII, умови їх призначення та посади. Зокрема, при призначені пенсії за статтею 13 Закону 1788-XII досліджується та є визначальним питання щодо атестації робочих місць (посад) за Списками № 1 та № 2. Тоді як атестація робочих місць/посад за статтею 55 Закону 1788-XII і Списком, затвердженим Постановою КМ України № 583 - не вимагається.

Отже, при вирішені цього спору суд керується частиною другою статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, критерій "прийняття рішень, вчинення (невчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень:

- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України;

- зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

Критерій "прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.

На думку суду, оскаржуване рішення прийнято без врахування розтлумачених критеріїв, а відтак є протиправним.

Окрім того, при вирішені цього спору, суд, відповідно до частин першої-другої статті 6 КАС України керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У відповідності до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини та пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей

З огляду на вимоги Конвенції та практику Європейського суду з прав людини ("Спорронг та Льонрот проти Швеції") до правовідносин щодо отримання пенсії слід застосовувати засади юридичної визначеності, зокрема в частині права особи на розумні очікування "мирного володіння майном".

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" Європейський суд з прав людини зазначив, що статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що рішення №1646 від 31.01.2018 року підлягає скасуванню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Ізюмське лісове господарство» про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років та зарахуванні стажу до пільгового - протиправними.

Скасувати рішення № 1646 від 31.01.2018 року Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років та зарахуванні стажу до пільгового.

Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, 15, м. Зміїв, Харківська обл., 63404, код ЄДРПОУ 41248550) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, податковий номер НОМЕР_1) з 16 червня 2017 року в розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму пенсію за вислугу років, як трактористу на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу, який безпосередньо був зайнятий на лісозаготівлях із зарахуванням до стажу роботи, який дає право на пенсію згідно п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоду роботи трактористом на підготовці лісосік, трелюванні та вивезенні лісу, який безпосередньо був зайнятий на лісозаготівлях з 10.02.1987 року по 22.12.2014 року в Завгороднівському лісництві Ізюмського спецлісгоспу (після низки перейменувань та реорганізацій - Ізюмський держлісгосп, правонаступник - Державне підприємство "Ізюмське лісове господарство").

Стягнути з Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, 15, м. Зміїв, Харківська обл., 63404, код ЄДРПОУ 41248550) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, податковий номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 11 травня 2018 року.

Суддя Бадюков Ю.В.