
Справа № 752/26267/17
Провадження № 2-а/752/215/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.05.2018 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Колдіної О.О.,
з участю секретаря Якушко Т.А.,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку з 01.01.2016 р. пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р., постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» та зобов»язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, починаючи з 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру, а також стягнення з відповідача судових витрат у справі. Крім того, позивач просила встановити судовий контроль за виконанням рішення суду і зобов»язати ГУ ПФУ в м.Києві подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В липні 2017 року позивачу стало відомо, що в травні 2017 р. ГУ ПФУ України в м.Києві отримало довідку МВС України про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії.
24.11.2017 р. позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з заявою про надання їй копії зазначеної довідки та просила повідомити про причини нездійснення перерахунку пенсії у відповідності до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
06.12.2017 р. ГУ ПФУ в м.Києві позивачу надана відповідь, згідно з якою відповідач зазначає, що перерахунок пенсії буде проведений після надходження коштів з Державного бюджету України.
Позивач в ході судового розгляду підтримала заявлені вимоги і обґрунтування позову в повному обсязі, просила його задовольнити, посилаючись на протиправність бездіяльності органів пенсійного фонду в частині нездійснення перерахунку пенсії.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, своїм правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві і їй призначена пенсія відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
11.11.2015 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» від 23.12.2015 р. за пенсіонерами, колишніми працівниками міліції зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 24.11.2017 р. звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою, відповідно до якої просила надати копію довідки про грошове забезпечення для здійснення перерахунку пенсії та повідомити причини нездійснення перерахунку пенсії відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 та наказу МВС України від 06.04.2016 р. № 260.
06.12.2017 р. ГУ ПФУ в м.Києві повідомило позивача, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України, а також надіслало копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
02 липня 2015 року був прийнятий Закону України «Про Національну поліцію».
Пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З гідно зі статтею 41 Закону № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 15 жовтня 2015 року у справі №559/3342/14-а.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, передбачено, що перерахунок раніше призначених згідно із цим Законом пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а Пенсійний фонд України, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Аналізуючи зазначені вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку, що дії відповідача - ГУ ПФУ в м.Києві щодо нездійснення позивачу перерахунку пенсії з моменту виникнення у неї такого права, а саме з 01.01.2016 р., в зв»язку з відсутністю бюджетного фінансування є неправомірними, оскільки Закон, який регулює дані правовідносини сторін, а також Порядок здійснення перерахунку пенсії, не пов»язує вчинення дій щодо перерахунку з наявністю бюджетного фінансування.
Відсутність бюджетного фінансування не звільняє державні органи від їх обов»язку, встановленого законом, і не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії.
Зазначені позиції знайшли своє відображення в рішенні Європейського суду у справі «Кечко проти України», згідно якого Європейський суд зазначив, що у правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов»язань.
Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги вимоги чинного законодавства, що регулюють даний вид правовідносин, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо визнання протиправності бездіяльності відповідача в частині нездійснення перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити такий перерахунок, в зв»язку з чим вони підлягають задоволенню.
Не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо встановлення контролю за виконанням судового рішення, оскільки, на думку суду, на даній стадії вони є передчасними, а матеріали справи не містять будь-яких доказів, які б свідчили, що рішення суду не буде виконано відповідачем у визначений в ньому спосіб.
Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 5, 47, 72,73 77, 139, 257, 295 КАС України, суд
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов»язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» ОСОБА_1 протиправною.
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України у м.Києві ( ЄДРПОУ 22869069, м.Київ, вул..Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» без обмеження максимального розміру пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя :