Ухвала суду № 73894347, 10.05.2018, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
712/3754/18
Номер документу
73894347
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/3754/18

Провадження № 2/712/1280/18

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 травня 2018 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління ДМС України в Черкаській області про стягнення пені, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління ДМС України в Черкаській області про стягнення пені. Позов обґрунтовано тим, що відповідачем було прострочено виконання роботи (надання послуг) з приводу оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку, зв’язку із чим позивачем нарахована пеня на підставі ч.5 ст.10 Закону України «Про захист прав споживачів».

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 заявила клопотання про закриття провадження в справі. Клопотання обґрунтовано тим, що процедура оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон спрямовано на набуття особою права на виїзд з України і в’їзд в Україну, отже, за змістом статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги», - є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України – суб’єктами владних повноважень. Оформлення паспорта для виїзду за кордон здійснюється суб’єктами надання адміністративних послуг за бажанням особи у відповідності до вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року №152 та за умови сплати адміністративного збору, який розраховується у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1098 «Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг» як сума вартості адміністративної послуги та вартості бланку. За змістом статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги», адміністративна послуга є результатом здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи відповідно до Закону, звідси – видача паспортного документу є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України – суб’єктами надання такої послуги і є суб’єктами владних повноважень. З наведеного вбачається, що виникли правовідносини фізичної особи – позивача із суб’єктом владних повноважень – відповідачем є публічно-правовими а не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

Позивач в судове засідання не з’явився. Скерував клопотання, в якому просив розгляд справи здійснювати без його участі.

Вислухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно зі ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи.

Відповідно до пункту 3 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» суди мають керуватися тим, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа.

Згідно з роз'ясненнями пункту 21 зазначеної постанови якщо орган державної влади та/або орган місцевого самоврядування суб'єкт владних повноважень бере участь у справі не на виконання своїх владних повноважень, а з інших правових підстав; не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого учасника спору, то залежно від змісту вимог і суб'єктного складу сторін справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до вимог статті 15 ЦПК.

Оскільки позивач звернувся до суду в порядку ч.5 ст.10 Закону України «Про захист прав споживачів» та не ставить питання про визнання рішень, дій чи бездіяльності відповідача неправомірними та стягнення шкоди, суд виходячи із змісту позовних вимог вважає, що справа підлягає вирішенню у порядку, передбаченому нормами Цивільного процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15 ЦК України, ст.ст.19,255, 260, 261, 353 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання представника Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області – ОСОБА_2 про закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління ДМС України в Черкаській області про стягнення пені - відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу згідно п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України подається до Апеляційного суду Черкаської області протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: Т.Є. Троян