Справа № 2а-26333/09/1270
Категорія № 6.14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«18» листопада 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Твердохліба Р.С.,
при секретарі: Лустіной Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора м.Первомайська Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, -
ВСТАНОВИВ:
02 жовтня 2009 року прокурор м.Первомайська Луганської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля», в якому зазначив, що прокуратурою міста Первомайська проведена перевірка з питань дотримання пенсійного законодавства на ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», у ході якої встановлено, що згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську ВП «Шахта «Тошківська» борг по страховим внескам до ПФУ в м.Первомайську за період з 01.07.2009 року по 01.08.2008 року збільшився на 1005436,79 грн., заборгованість сформувався за рахунок несплати страхових внесків за червень 2009 року. Станом на 26.08.2009 року ця сума не сплачена. Згідно Положення про структурний підрозділ ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» є виробничою одиницею ДП «Первомайськвугілля» буз статусу юридичної особи. Таким чином, ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» має перед управлінням ПФУ в м.Первомайську борг, який складає 1005436,79 грн., який підлягає примусовому стягненню з ДП «Первомайськвугілля».
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, суду надали аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, причину неявки суду не доповів, у матеріалах справи маються заперечення проти позову відповідача, в яких він зазначає, що ДП «Первомайськвугілля» є державним планово-збитковим підприємством, станом на 30 червня 2009 року збитки підприємства складають 219059,00 грн., які складаються з кредиторської заборгованості в розмірі 155325,00 грн. та дебіторської заборгованості в розмірі 14747,00 грн., а тому підприємство не має змоги своєчасно сплачувати податкові зобов’язання та обов’язкові платежі до державних цільових фондів. Окрім цього, позивачем не виконуються рішення Кабінету Міністрів України від 23 липня 2009 року, в якому зазначено, що Пенсійному фонду України з метою недопущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям забезпечити першочергове спрямування коштів, що виділяються із державного бюджету, та коштів, отриманих від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств із сплатою протягом жовтня-листопада ц.р. нарахованих податків та платежів до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів. У зв’язку з вищенаведеним, відповідач просив суд зупинити провадження у справі на період дії рішення Кабінету Міністрів України.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об’єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано як юридична особа 31.03.2003 року за №10004064095 (арк. справи 9) та зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області як платник страхових внесків.
Згідно Положення про структурний підрозділ ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» є виробничою одиницею ДП «Первомайськвугілля» без статусу юридичної особи.
Згідно з ч. 6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.
Частиною 2 ст.106 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Але в порушення вказаних норм Закону ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» не сплачує страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у зв’язку з чим, станом на 26.08.2009 року утворилась заборгованість по внескам за період з 01.07.2009 року по 01.08.2009 року в сумі 1005436 грн., що підтверджується карткою особового рахунку відповідача (арк. справи 6).
Відповідно до ч.12 ст.20 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов’язаннями із сплати податків, інших обов’язкових платежів, передбачених законом, або зобов’язань перед іншими кредиторами, зобов’язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов’язаннями, крім зобов’язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У зв’язку з тим, що страхові внески у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу відповідача згідно вимог п.3 ст.6 Закону були надіслано вимогу про сплату боргу №ю-47/26 від 26 серпня на суму 1005436,79 грн. (арк. справи 5-7), але в рахунок сплати боргу за вказаною вимогою коштів не надійшло.
Посилання відповідача на той факт, що ним приймаються заходи зі сплати заборгованості по страховим внескам, а саме, 30 липня 2009 року позивачу було перераховано 11133,52 грн. платіжним дорученням №452, та платіжним дорученням №454 було перераховано 11910,40 грн., на увагу суду не заслуговує у зв’язку з наступним.
Відповідно до ч.5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. А тому вказані кошти зараховані в рахунок погашення заборгованості відповідача за попередні періоди.
За таких обставин позовні вимоги прокурора м.Первомайська Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до ДП «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування є обгрунтовними та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор м.Первомайська звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.14,15,17,20,106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, Розділом 2 Порядку нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.08.2004 р. №1092 , ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора м.Первомайська Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області до ДП «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, - задовольнити повністю.
Стягнути з ДП «Первомайськвугілля» (р/р 2600930184689, МФО 304308, код підприємства 32320597, б/в ЛЦВ ПІБ м.Первомайська, вул. Куйбишева, 18 а, м.Первомайськ) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області ((р/р25609312734, р/р 25608312734, МФО 304665, код ЄДРПОУ 21792413 ВАТ «Державний ощадний банк України» в м.Луганську, одержувач УПФУ в м.Первомайську, вул. Куйбишева, 16 а, м.Первомайськ), заборгованість (недоїмку) по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 1005436,79 грн. (один мільйон п’ять тисяч чотириста тридцять шість гривень 79 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Повний текст постанови складено та підписано 23 листопада 2009 року.
Суддя