Постанова № 7388376, 16.12.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2009
Номер справи
2а-25560/09/1270
Номер документу
7388376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №2а-25560/09/1270

Категорія 6.14

ПОСТАНОВА

ІМ`ЯМ УКРАЇНИ

16 грудня 2009 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Твердохліба Р.С.

при секретарі Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Прокурора м. Свердловська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 170,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

02 вересня 2009 року Прокурор м.Свердловська Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області з даним позовом, в якому посилається на наступне. У вересні 2008 року позивачем обстежено підприємство ВП «шахта Червоний Партизан» ДП «Свердловантрацит» за результатами якого внесено припис від 12.09.2008 року ЛК 188 №100, яким відповідача зобовязано визначити рівень екологічної аварійної, технічної броні, скласти відповідний акт, організувати постійний та періодичний нагляд технічного стану електроустановок та обладнання, провести іспит кабельних ліній, завести технічні паспорта основного обладнання. У листопаді 2008 року інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 12.09.2008 року ЛК 188 №100, про усунення порушень законодавства про енергетику. Актом перевірки від 06.11.2008 року №2120864809/Ап/пп/0003 встановлено невиконання відповідачем п.1.1, 3.1.3, 3.2.1 припису Інспекції від 12.09.2008 р. ЛК 188 №100. На підставі цього акту перевірки 15.12.2008 року інспекцією прийнято постанову №2120864809/Пш/пп/0003 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 170,00 грн. у звязку з невиконанням припису. Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу, який отримав її 18.12.2008 року. Але до теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено. У звязку з вищенаведеним, позивач просить суд стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» на користь Державного бюджету України суму штрафу в сумі 1700,00 грн.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, суду надав аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник позивача в судове засідання не зявився, причину неявки суду не доповів, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, суду пояснив, що статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно- господарські санкції можуть бути застосовані до субєктів господарювання протягом шести місяців з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Так як протягом 30 днів з дня винесення постанови штраф сплачено не було, відповідач вважає, що перебіг строку звернення до суду розпочинається з 15 січня 2009 року та закінчується 15 червня 2009 року.

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно п.4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

Спеціальним Законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику». Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про електроенергетику», Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Частиною 3 ст. 9 Закону встановлено, що Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів. Судом встановлено, що 12.09.2008 року директору відособленого підрозділу «шахта Червоний партизан» було видано припис ЛК 188 №160, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення порушень, про виконання припису в цілому повинні були повідомити в строк до 12.10.2008 року (арк. справи 31-32). 06.11.2008 року в присутності представника відповідача, інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 12.09.2008 року ЛК 188 №100, про усунення порушень законодавства про енергетику. В приписі містилася інформація про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису, передбачену ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику».

Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Актом перевірки від 06.11.2008 року №2120864809/Лп/пп/0003 встановлено невиконання відповідачем п.п.1.1, 3.1.3, 3.2.1 припису Інспекції від 12.09.2008 р. ЛК 188 №100. На підставі цього акту перевірки 15.12.2008 року інспекцією прийнято постанову №2120864809 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 1700,00 грн. у звязку з невиконанням припису. Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу. Але до теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено. (а.с.19-20).

Відповідно до п.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

П.10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312 передбачає, що субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума, оскільки він добровільно її не відшкодував.

Посилання представника відповідача на пропущення позивачем строків звернення до суду зі вказаним позовом з посиланням на ст. 250 Господарського кодексу України на увагу суду не заслуговує, у звязку з тим, що ст. 250 Господарського кодексу України передбачено строк для застосування адміністративно-господарських санкцій, а не строк для їх стягнення. Як вбачається з матеріалів справи, адміністративно-господарські санкції застосовані Інспекцією Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державного підприємства «Свердловантрацит» постановою про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику 15 грудня 2008 року, тобто з дотримання строку передбаченого ст. 250 Господарського кодексу України.

Що ж стосується строків звернення до суду, то вони встановлені ст. 99 КАС України, а саме відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач дізнався про порушення своїх прав 15 січня 2009 року, а до суду звернувся 02 вересня 2009 року, тобто з дотримання строку для звернення до суду, передбаченого ст. 99 КАС України.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора м. Свердловська в інтересах держави в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення штрафу задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» (р/р 26005301220740 ПІБ у м.Свердловську, МФО 304472, ід.код 32355669, вул. Енгельса, 1, м.Свердловськ) на користь Державного бюджету України суму штрафу в сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень)

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 18 грудня 2009 року.

Суддя