
Справа № 214/1671/17
2-а/214/24/18
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
07 травня 2018 року м. Кривий Ріг
Суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Хомініч С.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №214/1671/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
СУТЬ СПОРУ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить суд: визнати протиправною відмову Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії за віком йому у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити йому перерахунок пенсії за віком із підвищенням її розміру до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, та провести відповідні виплати, починаючи з 22 вересня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум, і в подальшому нараховувати пенсію, врахувавши, що розмір пенсії не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
В обґрунтування пред'явлених вимог вказав, що відповідачем протиправно відмовлено у нарахуванні та виплати йому пенсії на рівні не нижчому прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Від позивача надійшла заява про розгляд справи в письмовому провадженні.
Від представника відповідача надійшли заперечення на позов, в якому Управління, заперечуючи проти позову, просило у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах законодавства. Так як позивач є ФОП, тобто проводить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, тому йому перерахування пенсії буде здійснене після припинення діяльності (а.с. 16-19).
Позивач до судового засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав на адресу суду заперечення щодо позову, в яких вказав, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах законодавства. Так як позивач є фізичною особою-підприємцем, тобто проводить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, тому йому перерахування пенсії буде здійснене після припинення діяльності (а.с. 16-19).
Законом України від 03.10.2017 №2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017, Кодекс адміністративного судочинства викладено в новій редакції. Відповідно до підпункту 10 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII, який набрав чинності з 15.12.2017) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
20.03.2018 ухвалою суду замінено відповідача Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з'явилися. Відповідач надав заперечення на позовну заяву та заяву про розгляд справи у його відсутності. Представник позивача надав відповідь на відзив.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши письмові докази по справі, надавши їм оцінку в сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача з 24.05.2016 та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З матеріалів справи видно, що позивач звернулась до відповідача з заявою від 14.02.2017, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 965,88 грн. до розміру прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність (а.с. 8).
На своє звернення позивач отримав від Управління лист від 23.02.2017 (а.с.9-11), зі змісту якого видно, що його трудовий стаж становить 29 років 11 місяців 7 днів та є меншим, ніж встановлений законодавством для осіб, які втратили працездатність, а тому, доплата до прожиткового мінімуму встановлюється пропорційно наявному страховому стажу. Крім того, позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець, тому згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії позивачу в зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму буде проведено після припинення роботи. Тобто, на думку відповідача, пенсія позивачу виплачується в повному обсязі.
Відповідно до змісту листа Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції ГУДФС у Дніпропетровській області №10952/10/04-83-13-01 від 30.06.2017 ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 знаходиться на податковому обліку в Криворізькій північній ОДПІ з 12.04.2016 по теперішній час.
Позивач, не погодившись з зазначеним, звернувся за захистом своїх прав у судовому порядку, оскільки вважав, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. 1 та п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Згідно зі ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Верховний Суд України в постанові пленуму «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01.11.1996 зазначив, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
За приписами ч.2 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 абз.2 ч.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії) пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148 -VIII від 03.10.2017 р., який набрав законної сили з 11.10.2017 р. у зазначену статтю було внесено зміни, шляхом виключення частини 1 та викладення абз.2 ч.3 у такій редакції: "З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Аналіз норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є становлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму. При цьому виключенням є пенсіонери, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі, зокрема, відповідних заяв про державну реєстрацію.
Відповідно до ч. 7 ст. 4 вказаного закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається один з таких документів: 1) заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням; 2) ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.
Судом встановлено, що 12.04.2016 була проведена державна реєстрація ОСОБА_2 як фізичної особи-підприємця. З дати реєстрації та по теперішній час останній знаходиться на податковому обліку в Криворізькій північній ОДПІ. Доказів припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця позивач суду не надав. До Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи-підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності не внесено. З чого слідує, що ОСОБА_2 пенсіонер, який отримує дохід, його пенсія не є основним джерелом існування, яка б мала забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, суд, оцінюючи зміст ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, та пенсіонерам проводять діяльність пов'язану з отриманням прибутку дійшов висновку, що він відповідає Конституції України. Так як ст. 46 Конституції України також має визначення, що не будь-яка пенсія має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом, а саме пенсія, яка є основним джерелом існування. Тобто, в такому випадку пенсіонер не повинен мати жодних інших джерел доходу.
З викладеного вище слідує, що відповідач правомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії та повідомив, що перерахунок пенсії йому в зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму буде проведено після припинення роботи. В зв'язку з чим, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 8, 46 Конституцією України, ст. 24, 28, 42, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст. 7, 9, 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», ст.ст. 8-11, 17, 71, 94, 158-163, 186 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо розгляд справи відбувся в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу VІІ Перехідних положень КАС України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 21910427, адреса місця знаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, Дніпропетровська область.
Повний текст рішення суду складено та підписано 07.05.2018.
Суддя Хомініч С.В.