
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 569/11348/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"08" травня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від "18" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії , -
суддя в 1-й інстанції - Бердій М.А.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
До Рівненського міського суду Рівненської області звернулася ОСОБА_2 з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними щодо перерахунку розміру пенсії на виконання постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 30.11.2016 року у справі № 569/9012/16-а з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12 від 1600,00 грн., що зазначений у довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452 та зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй з 01 червня 2016 року пенсію державного службовця із розрахунку 100 відсотків розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, вказаного в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452, виходячи з розміру 1600,00 грн.
В обґрунтування позову зазначила, що відповідач неправомірно врахував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12, що зазначений у довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452.
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 18 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задоволено повністю.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 30.11.2016 року у справі № 569/9012/16-а з врахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12 від 1600,00 грн., що зазначений у довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 04-9-30/452.
Зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 з 01 червня 2016 року пенсію державного службовця із розрахунку 100 відсотків розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, вказаного в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 04-9-30/452, виходячи з розміру 1600,00 грн.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Рівненського об'єднаного управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_2 судові витрати по справі понесені позивачем по сплаті судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про відмову у задоволенні позову. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, яка нараховується державному сужбовцю за рік, враховується під час визначення заробітку для перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 1/12 середнього розміру цієї допомоги. Отже, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області на виконання своїх повноважень діяло в межах та у спосіб, що передбачено чинним законодвством.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 21 березня 2014 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію державного службовця, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від сум її заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На виконання постанови Рівненського міського суду від 30.11.2016 року по справі №569/9012/16-а відповідач здійснив перерахунок пенсії державного службовця позивачу і почав виплачувати її з розрахунку 80 % від суми заробітної плати, вказаної в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452, а саме призначено пенсію в розмірі 7933,12 грн. на місяць.
Однак, при перерахунку пенсії відповідач врахував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 1/12 суми, вказаної в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 04-9-30/452.
17 травня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про надання роз'яснення на підставі яких законодавчих актів їй здійснено перерахунок пенсії із врахування 1/12 розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових, відображеної у вищевказаній довідці.
Листом від 31 травня 2017 року № 411/10 ОСОБА_2 було повідомлено про те, що відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. При цьому, виплати які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховується в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Не погодившись з прийнятим рішенням позивачка звернулася до суду за захистом порушеного права.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги в повному обсязі дійшо висновку, що дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області, які полягають у нарахуванні пенсії виходячи з 1/12 розміру виплаченої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань є протиправними, оскільки в постанові Рівненського міського суду Рівненської області від 30.11.2016 року зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, з 01 червня 2016 року, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" виходячи із 80% від суми заробітної плати, згідно довідки департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року №04-9-30/452.
Колегія суддів не погоджується з прийнятим рішенням з огляду на наступне.
Так, спірні відносини, які виникли між сторонами у даній справі, врегульовано положеннями Конституції України, Законом України «Про державну службу», Законом України "Про оплату праці".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Виходячи з аналізу вказаних норм, колегія суддів робить висновок, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судом досліджено довідку Департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 04-9-30/452 та встановлено, що з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( а.с. 12).
Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 662 від 14.09.2016 р. (далі Порядок), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аналізуючи вказані правові норми, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області правомірно при здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця на виконання рішення суду врахувало матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, що зазначена в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 04-9-30/452, а саме в розмірі 1/12 від 1600,00 грн. ( 1600,00 грн. /12=133,33 грн.)
Суд першої інстанції на вказані обставини не звернув уваги, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права та є безумовною підставою для скасування судового рішення відповідно до вимог ст.317 КАС України, з ухваленням нового - про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити, рішення Рівненського міського суду Рівненської області від "18" грудня 2017 р. скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "08" травня 2018 р.