
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2018 р. Справа № 818/1475/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1475/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з несвоєчасним перерахунком пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходу у період часу з 01 січня 2016 року по 05 лютого 2018 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". У зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.3008 порядку.
Враховуючи не здійснення відповідачем перерахунку пенсії у встановлені строки, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про захист своїх прав та інтересів. Так, рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.09.2017 по справі №592/8793/17 позовні вимоги були задоволені, визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Сумській області у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2016, зобов'язано останнє здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням Постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 року №988, починаючи з 01 січня 2016 року. Фактично перерахунок та виплата пенсії позивачу на виконання вказаної постанови суду, були здійснені відповідачем у лютому 2018 року.
На переконання ОСОБА_1, оскільки ГУ ПФУ в Сумській області порушило строки здійснення перерахунку та виплати пенсії, він має право на компенсацію втрати частини доходів відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
За наведених обставин, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
ГУ ПФУ в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», однією з обов'язкових умов виплати компенсації є нарахування доходів (конкретна дія, а не виникнення права на таку дію) та їх несвоєчасна виплата.
В даному випадку, підставою для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 стало рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.09.2017 по справі № 592/8793/17, яка була виконана після набрання нею законної сили у визначені строки, а саме: 05.02.2018, що не заперечується позивачем. Нарахованих та невиплачених сум пенсії позивачу в ГУ ПФУ в Сумській області не обліковується, що свідчить про відсутність підстав для виплати компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Враховуючи вищевикладене, ГУ ПФУ в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2012 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.3008 порядку.
На виконання згаданого Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Головним управлінням МВС України в Сумській області виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
У зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії, з метою захисту своїх прав та інтересів, позивач звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом про визнання бездіяльності ГУ ПФУ в Сумській області протиправною та зобов'язання останнє здійснити перерахунок та виплату пенсії. Так, рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.09.2017 по справі №592/8793/17, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017, позов ОСОБА_1 був задоволений, визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Сумській області у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2016, зобов'язано останнє здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням Постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 року №988, починаючи з 01 січня 2016 року (а.с.8-9).
На виконання вказаної постанови суду, 05 лютого 2018 року ГУ ПФУ в Сумській області проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1
Позивач, 20 лютого 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про нарахування та виплату компенсації за втрату частини доходу (а.с.10). Листом від 06.03.2018 року №816/Є-11 ОСОБА_1 відмовлено з посиланням на те, що рішення суду головним управлінням виконано своєчасно та в межах визначених зобов'язань. Рішеннями суду не визначено головному управлінню зобов'язань щодо перерахунку пенсії, врахувавши суми компенсації відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", а виплату недоотриманих коштів за рішенням суду здійснено у строки, передбачені ст.2 Закону, а отже, відповідно, підстави для нарахування компенсації за втрату частини грошових доходів відсутні (а.с.11).
Отже, стверджуючи про необґрунтованість позовних вимог, відповідач зазначає на тому, що умовою для виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, є несвоєчасна виплата нарахованих доходів, а в даному випадку, нарахування пенсії та її виплата відбулись на підставі рішення суду без порушення встановлених строків.
Проте, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з указаними доводами ГУ ПФУ в Сумській області, з огляду на таке.
Частинами 3, 4 статті 63 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктами 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок) (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
У відповідності до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Частинами 2 та 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що право на перерахунок пенсії виникає у особи з моменту збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців або осіб, які мають право на пенсію за Законом та проводиться такий перерахунок з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок. При цьому, фактичне здійснення перерахунку пенсії органами пенсійного фонду проводиться на підставі довідок уповноважених органів про розмір грошового забезпечення, складених за встановленою формою.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що 02 грудня 2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Внаслідок прийняття цієї постанови, було збільшене грошове забезпечення поліцейських, у зв'язку з чим у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок).
На виконання приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, Головним управлінням МВС України в Сумській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, Головному управлінню ПФУ в Сумській області була надана Довідка від 19.05.2017 за встановленою формою.
Отже, отримавши в травні 2017 року вказану довідку, на виконання ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ГУ ПФУ в Сумській області в безумовному порядку зобов'язане було 01 червня 2017 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року. Проте, всупереч приписів зазначених норм, відповідач перерахунок пенсії не здійснив, у зв'язку з чим позивач змушений був звернутись за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом до суду.
Згідно зі статтями 1, 2 Закону України «Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Статтею 3 вказаного Закону встановлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Аналогічні норми містяться і в Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001.
Так, відповідно до п. 2, 3, 4 вказаного Порядку, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається.
Системний аналіз вказаних норм, на переконання суду, дає підстави для висновків, що дія згаданих нормативних актів поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності і господарювання та вони мають застосовуватись у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата). Основною умовою для виплати громадянину компенсації втрати частини доходів є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Вказані висновки щодо застосування норм права, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в Постанові від 20.02.2018 по справі № 522/5664/17, та повинні застосовуватись до спірних правовідносин на виконання ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
В даному випадку, судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області зобов'язане було 01 червня 2017 року здійснити перерахунок (нарахування та виплату) пенсії ОСОБА_1 згідно Довідки про грошове забезпечення від 19.05.2017. Втім, фактично вказаний перерахунок (нарахування та виплата) пенсії позивачу були здійснені відповідачем на виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.09.2017 по справі №592/8397/17 лише 05 лютого 2018 року, тобто з порушенням встановленого строку.
Отже, за наведених обставин, суд робить висновок, що ОСОБА_1 має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, передбачену Законом України «Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» за період з 01.06.2017 року (дата виникнення обов'язку ПФУ здійснити перерахунок) по 05.02.2018 року (дата фактичного здійснення перерахунку).
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова ГУ ПФУ в Сумській області, викладена в листі від 06.03.2018 №816/Є-11, не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови та зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів за період з 01 червня 2017 по 05 лютого 2018 року у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Стосовно заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказані положення не є імперативними та передбачають диспозитивну поведінку суду. Тобто, це право суду, а не його обов'язок, суд має можливість самостійно на власний розсуд приймати рішення про необхідність чи відсутність потреби в зобов'язанні суб'єкта владних повноважень подати звіт.
При цьому, вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю, суд має врахувати надані позивачем докази, особливості покладених на суб'єкта владних повноважень обов'язків згідно із судовим рішенням та його можливості ці обов'язки виконувати в рамках законодавства.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 не наведено обґрунтованих аргументів необхідності застосування ч. 1 ст. 382 КАС України та не надано жодного доказу на підтвердження того, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі № 818/1475/18.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену в листі від 06.03.2018 №816/Є-11.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів за період з 01 червня 2017 по 05 лютого 2018 року у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії, перерахованої згідно Довідки про грошове забезпечення від 19.05.2017.
В задоволенні позовних вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів за період з 01.01.2016 по 01.06.2017 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик