
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа№813/950/18
03 травня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
представника відповідача Синьовського Б.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у місті Львові справу за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправною відмови, зобов'язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною відмови Виконавчого комітету Львівської міської ради від 15.12.2017 року у наданні ОСОБА_2 дозволу на від'єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення; зобов'язання Виконавчого комітету Львівської міської ради видати ОСОБА_2 дозвіл на від'єднання її квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та влаштування у квартирі індивідуального (автономного) опалення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відмова у наданні дозволу на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання обмежує позивача в реалізації її прав, передбачених ст.ст.316, 317, 319 Цивільного кодексу України для володіння, користування майном належним на праві найму. Вважає, що відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не створить незручностей іншим мешканцям (власникам) житлових приміщень будинку.
Ухвалою суду від 12.03.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем через канцелярію суду за вх.№3837 подано відзив на адміністративний позов, у якому відповідач зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року №1268 та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №169 від 06.11.2007 року, дозволено відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуального опалення лише на будинок в цілому за умови висловленої письмової згоди мешканців будинку. Крім того, стверджує, що Виконавчим комітетом Львівської міської ради жодних рішень про відмову у наданні позивачу дозволу на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не приймалося.
Позивач явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив та просив суд відмовити у його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
20.05.2016 року ОСОБА_2 із сім'єю з 9-ти осіб видано ордер на житлове приміщення №0004543 житловою площею 63,9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1. Підстава видачі ордера - рішення міськвиконкому від 05.09.2014 року №694.
24.10.2017 року у Львівській міській раді зареєстровано звернення ОСОБА_2 до голови фракції Політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» Березюка О.Р. №1.1-35647-25 щодо вирішення питання відключення від системи центрального опалення квартири АДРЕСА_1 з влаштуванням індивідуальної системи опалення.
09.11.2017 року Міжвідомчою комісією з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання при виконкомі Львівської міської ради розглянуто питання про відключення квартири позивача від СЦО та та прийнято рішення, оформлене протоколом №7, про відмову у наданні дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуального опалення квартири АДРЕСА_1.
15.12.2017 року Департаментом житлового господарства та інфраструктури скеровано на адресу позивача лист за №2501-3880, в якому повідомлено про прийняте Міжвідомчою комісією з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання при виконкомі Львівської міської ради рішення.
Не погоджуючись із вказаною відмовою позивач звернувся до суду з вимогою про її скасування.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги) регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою КМ України № 630 від 21.07.2005 ( далі - Правила № 630).
Згідно з п.п.24-26 Правил №630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання п.25 Правил №630, Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України прийнято Наказ № 4 від 22.11.2005 "Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання" ( далі - Порядок № 4).
Вказаний Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП.
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1). Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.
Пунктами 2.1-2.2 Порядку №4 визначено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку. Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Таким чином, відключення багатоквартирних житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі згоди всіх власників житлового будинку та з дотриманням наступних умов: наявності технічної можливості такого відключення; дотримання державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення; звернення власника (власників) будинку до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП із зазначенням причини відключення (додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення, підтримане всіма власниками приміщень).
Позивачем не були виконані умови щодо відключення від мереж централізованого теплопостачання, а саме: відсутнє погодження усіх власників житлового будинку (копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення, підтримане всіма власниками приміщень). Відключення окремої квартири у багатоквартирному будинку не передбачено чинним законодавством.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного суду від 04.04.2018 у справі №826/9835/16 (провадження К/9901/42799/18).
Крім того, Виконавчий комітет Львівської міської ради жодних рішень про відмову у наданні дозволу позивачу на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не приймав. Рішення про відмову у наданні дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуального опалення квартири АДРЕСА_1 Міжвідомчою комісією з розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання при виконкомі Львівської міської ради 09.11.2017 року.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом не встановлено порушень вимог чинного законодавства суб'єктом владних повноважень.
Позовні вимоги є необґрунтованими та спростованими відповідачем. Тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Судові витрати позивач не поніс, тому відсутні підстави для їх відшкодування.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправною відмови, зобов'язання до вчинення дій відмовити повністю.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 08 травня 2018 року.
Суддя Крутько О.В.