
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відстроченні та розстроченні виконання судового рішення
справа№813/864/18
10 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Цимбора Ю.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
в с т а н о в и в :
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до суду з заявою від 19.04.2018 №7337/08-16 про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Вказана заява мотивована тим, що Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ №103), якою встановлено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в тому числі і для колишніх працівників міліції з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського визначе-ного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набула чинності з 24.02.2018. Згідно з вказаної постанови сума перерахованої доплати до пенсії для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Таким чином, на переконання заявника перерахунок пенсії з 01.01.2016, а також виплата перерахованої пенсії, в тому числі й позивачеві, належним чином врегульований. Просить відстрочити виконання судового рішення у справі №813/864/18 до 31.03.2019 і розстрочити до 01.01.2020.
Позивач в судовому засіданні проти відстрочення виконання судового рішення заперечив, у зв'язку з відсутністю підстав. Просив суд в задоволенні заяви відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні заяву підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, суд дійшов висновку, що вказана заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 задоволено адміністративний позов повністю, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIIІ, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №91-17590 від 19.07.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області, починаючи з 01.01.2016. Рішення не оскаржувалось та набрало законної сили 03.05.2018.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Положеннями ч. ч. 3, 4 вказаної статті передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, єдиною правовою підставою для розстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст. 72-77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Існування будь-яких непереборних чи нездоланних обставин відносно відповідача матеріали справи не містять.
Фактів дії на відповідача стихійного лиха чи інших надзвичайних подій судом не встановлено.
Європейський Суд з прав людини у справі «Кечко проти України» зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» суд вважає необґрунтованими, оскільки вони не спростовують вищевказані висновки.
Тому суд приходить до висновку, що заявником не надано жодних переконливих доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відстрочення виконання рішення суду є правом суду. Враховуючи відсутність доказів, які б свідчили про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, рішення суду, яке набрало законної сили підлягає виконанню всіма особами і на всій території держави, а тому в задоволенні заяви необхідно відмовити, оскільки у разі її задоволення будуть порушені конституційні права та інтереси стягувача на соціальний захист, який має на це всі законні підстави.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду у справі №813/864/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу в строк та в порядку, що передбачені ст.ст.292-293, 295 КАС України з урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя Лунь З.І.