Постанова № 73869282, 08.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
826/12861/17
Номер документу
73869282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/12861/17 Суддя (судді) першої інстанції: Добрівська Н.А.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2017 року за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Оранж Оіл» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «ПС», -

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, Постанову суду першої інстанції в частині скасувати, ухвалити в цій частині нове Рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Відповідачем проведено камеральну перевірку даних щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних, про що складено відповідний Акт від 17.05.2017 року №1030/28-10-42-05/40083098 (надалі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.105-106).

Перевіркою встановлено порушення Позивачем п. 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України, реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування з порушенням законодавчо встановлених термінів, за яке передбачено відповідальність відповідно до п. 1202.1 ст. 1202. Податкового кодексу України.

На підставі зазначених порушень, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 12.06.2017 року №0005604205, яким до Позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 11387,46 грн.

Відповідно до п. 231.1. ст. 231 Податкового кодексу України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Згідно з п. 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України, зокрема реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання; Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до п. п. 1202.1 ст. 1202. Податкового кодексу України, порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Згідно з п. 1 розділу 2 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року №233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за №320/15011 (надалі - Інструкція), платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.

Відповідно до п.п. 5.2.-5.5 п. 5 розділу 3 Інструкції, платник податків отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WEB-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів (додаток 1), безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді; ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки); надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії; після підписання договору в органі ДПС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів для засвідчення того, що платнику податків було повернуто його примірник договору.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем у встановлений податковим законодавством строк подано для реєстрації Акцизні накладні від 17 січня 2017 року №20, від 19 січня 2017 року №№25, 26, від 20 січня 2017 року №№7, 9, 31, 34, та від 21 січня 2017 року №10. Відповідачем зазначені Акцизні накладні не прийнято у зв'язку з відсутністю сертифікату в базі сертифікатів, що підтверджується Квитанціями Відповідача від 30,31 січня 2017, 01,02,03,04 лютого 2017 року №№ 1-АН, проте Посилений сертифікат відкритого ключа Позивача був дійсний до 24.02.2017 року.

Як зазначено Відповідачем в запереченні проти адміністративного позову, в реєстрації акцизних накладних відмовлено у зв'язку з автоматичним розірванням в односторонньому порядку Договору про визнання електронних документів, оскільки місцезнаходження Позивача за адресою: м. Київ, вул. М. Грушевського, будинок 4, офіс 53 не встановлено, про що складено відповідний Акт від 19.01.2017 року №9/28-10-42-05/40083098.

В Додатку 1 до Інструкції зазначено текст Примірного договору про визнання електронних документів, згідно з пунктом 4 розділу 6 якого орган ДПС має право розірвати Договір в односторонньому порядку у випадку ненадання Платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни Платником місця реєстрації.

Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження Позивача станом на 19.01.2017 року було визначено за адресою: м. Київ, вул. М. Грушевського, будинок 4, нежиле приміщення 53.

Відповідно до п. 10 частини другої ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-IV, в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема щодо місцезнаходження юридичної особи.

Згідно з п. 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Отже, у Відповідача 19.01.2017 року були відсутні правові підстави для одностороннього розірвання Договору про визнання електронних документів.

20.01.2017 року Позивачем його місцезнаходження змінено та визначено його за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, будинок 77-А, нежиле приміщення б/н, про що здійснено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

23.01.2017 року Позивачем направлено Відповідачу Договір про визнання електронних документів №230120171. Відповідачем зазначений Договір не прийнято у зв'язку з невідповідністю місцезнаходження юридичної особи відомостям з Єдиного державного реєстру, що підтверджується Квитанцією Відповідача від 23 січня 2017 № 2.

27.01.2017 року Позивачем повторно направлено до Державної фіскальної служби України Договір про визнання електронних документів №230120171. Відповідачем зазначений Договір прийнято, що підтверджується Квитанцією від 08.02.2017 року № 2.

Отже, Відповідачем протиправно позбавлено Позивача можливості в період з 19.01.2017 по 08.02.2017 року реєструвати акцизні накладні у їх Єдиному реєстрі.

Як зазначено судом першої інстанції у оскаржуваному його Рішенні, оскільки оскаржене Позивачем податкове повідомлення-рішення Відповідача, недійсну частину якого не можна виокремити, ідентифікувати, є недійсним вцілому, воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню повністю.

Як вбачається з Акта, граничний термін реєстрації Акцизної накладної від 25.12.2016 року №319 у сумі акцизного податку 27922,76 грн. в Єдиному реєстрі акцизних накладних визначено 09.01.2017 року, проте її зареєстровано 12.01.2017 року, тобто з порушенням триденного терміну її реєстрації. Крім того, граничний термін реєстрації Акцизної накладної від 16.03.2017 року №2 у сумі акцизного податку 0,19 грн. в Єдиному реєстрі акцизних накладних визначено 31.03.2017 року, проте її зареєстровано 19.04.2017 року, тобто з порушенням дев'ятнадцятиденного терміну її реєстрації, що визнається і самим Позивачем в позовній заяві, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку, що оскаржене Позивачем податкове повідомлення-рішення Відповідача форми «ПС» від 12.06.2017 року №0005604205 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 558,48 грн. (558,46 грн. (27922,76 грн. х 2%) + 0,02 грн. (0,19 грн. х 10%) є правомірним.

Відповідно до частини другої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, вимоги якої Відповідачем не виконано.

Згідно з частиною першої ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення є, зокрема неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2017 в частині скасовується та ухвалюється в цій частині нове Рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовляється.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби задовольнити частково, Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2017 року щодо задоволення адміністративного позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби форми «ПС» від 12.06.2017 року №0005604205 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 558 грн. 48 коп. скасувати, прийняти в цій частині нове Рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

В іншій частині Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Постанову складено в повному обсязі 08.05.2018 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Кузьменко В.В.

Степанюк А.Г.