
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/3871/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4 розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом фермерського господарства «Кільгана Івана Степановича» до Самбірської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління ДФС у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів, Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, Самбірське управління Державної казначейської служби України Львівської області про зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарства «Кільгана Івана Степановича» (далі – ФГ «ОСОБА_5С.», позивач) 27.10.2017 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Самбірської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі - Самбірська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, відповідач-1) з такими вимогами:
- зобов’язати Самбірську ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області визнати податковий борг фермерського господарства «ОСОБА_5С.» таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України (безнадійним боргом);
- зобов’язати Самбірську ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області прийняти рішення про списання безнадійного боргу на суму 1389580 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив таке:
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 684-р від 19.09.2012 «Про надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що сталася 9 червня 2012 р. на території Львівської області» виділено Львівській облдержадміністрації 4090,78 тис. гривень для надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що сталася 9 червня 2012 на території області, на поворотній основі. Згідно Розподілу коштів, виділених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 № 684-р та затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 24.10.2012 № 729/0/5-12, СФГ «ОСОБА_5С.» отримало на придбання мінеральних добрив, палива та насіння кошти в сумі 1389,58 тис.грн. з терміном повернення до 01.10.2013. 02.11.2012 ФГ ОСОБА_5С.» та Самбірська районна державна адміністрація уклали Угоду щодо визнання умов отримання та повернення коштів, які виділені згідно з розпорядження КМ України від 19.09.2012 №684-р «Про надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що сталася 9 червня 2012 року на території Львівської області» № 23. Згідно з розділом першим цієї угоди Самбірська районна державна адміністрація, на виконання вимог розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 24.10.2012 № 729/0/5-12 надає Одержувачу поворотну фінансову допомогу, а Одержувач зобов’язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених цією Угодою. Поворотна фінансова допомога надається в національній валюті України в сумі 1389,58 тис. гривень 00 коп. На виконання умов Угоди Самбірська РДА перерахувала на рахунок ФГ «ОСОБА_5С.» фінансову допомогу згідно платіжних доручень: №1 від 05.11.2012 на суму 360000 грн., №3 від 05.11.2012 на суму 200000 грн., №4 від 05.11.2012 на суму 250000 грн., №5 від 05.11.2012 на суму 210000 грн., №6 від 05.11.2012 на суму 369580 грн. Позивач кошти в сумі 1389580 грн. не повернув, 09.08.2017 звернувся до Самбірської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області із заявою в порядку статті 102 Податкового кодексу України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №577. Заявник просив визнати безнадійним податковий борг ФГ «ОСОБА_5С.», що виник з невиконання Угоди № 25 від 02.11.2012, укладеної між ФГ «ОСОБА_5С.» та Самбірською районною державною адміністрацією та прийняти рішення про списання цього безнадійного податкового боргу. Позивач вважає, що оскільки борг в сумі 1389580 грн. не стягнуто, а минуло вже більше 1095 днів з дня його виникнення, наявні підстави для визнання такого боргу безнадійним та його списання.
Відповідач-1, Самбірська ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 40-41) та доповнення до відзиву (а.с. 54-55) звертає увагу суду на те, що борг в сумі 1389580 грн. є простроченою заборгованістю за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою, яка визнається безнадійною Мінфіном відповідно до Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого постановою КМ України № 174 від 02.03.2011.
За наслідками обговорення питання про належність відповідача представник позивача подала клопотання про залучення у якості співвідповідача Головного управління ДФС у Львівській області (а.с.38-39), а також уточнила первинні позовні вимоги, просить суд:
- зобов’язати Головне управління ДФС у Львівській області визнати податковий борг фермерського господарства «ОСОБА_5С.» таким, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України (безнадійним боргом);
- зобов’язати Головне управління ДФС у Львівській області прийняти рішення про списання безнадійного боргу на суму 1389580 гривень.
Ухвалою від 02.03.2018 суд залучив до участі у справі у справі Головне управління ДФС у Львівській області як співвідповідача (далі - ГУ ДФС у Львівській, відповідач-2).
Відповідач-2, ГУ ДФС у Львівській області позов заперечує повністю, мотиви викладені в письмовому відзиві на адміністративний позов від 14.02.2018 (а.с. 64-65), а також у доповненні до відзиві від 02.03.2018 (а.с. 81-82). Представник відповідача просить суд у задоволенні позову відмовити. У своїх запереченнях покликається на те, що заявлена позивачем на списання сума боргу в Головному управління ДФС у Львівській області не обліковується, а питання списання безнадійного боргу за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою вирішуються органами Державної казначейської служби.
За наслідками обговорення на стадії підготовчого провадження питання про правову природу заборгованості, щодо списання якої подано позов, а також належності органів ДФС у якості відповідачів у цьому спорі, представник позивача наполягала, що мова йде про списання податкового боргу на підставі статті 102 Податкового кодексу України і вимоги заявлено до належних відповідачів.
Ухвалою від 02.03.2018 суд залучив до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області та Самбірське управління Державної казначейської служби України Львівської області.
Третя особа, Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, подала суду відзив (а.с 129). У відзиві третя особа виклала свою правову позицію щодо позову ФГ «ОСОБА_5С.». Зокрема, третя особа зазначила, що відповідно до розпорядження КМ України від 19.09.2012 № 684-р позивачу було надано поворотну фінансову допомогу, яку останній зобов’язувався повернути в порядку та на умовах, визначених Договором від 02.11.20112 № 23. Третя особа посилається на пункти 7.1 та 7.2 згаданого Договору, які передбачають, що договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Одержувачем (позивачем) своїх зобов’язань за цим договором; закінчення строку цього договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього договору. Третя особа зазначає, що згідно з підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення. Стверджує, що поворотна фінансова допомога не є податковим боргом та, відповідно, не може бути списаною у спосіб, визначений Податкового кодексу України. Посилається на статтю 17 Бюджетного кодексу України, що містить заборону списання заборгованості суб’єктів господарювання перед державою за кредитами з бюджету. З огляду на викладене, третя особа вважає позов ФГ «ОСОБА_5С.» безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.
Третя особа, Самбірське управління Державної казначейської служби України Львівської області подала суду письмове пояснення щодо позову (а.с 120-121). Зазначила, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 684-р від 19.09.2012, розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 24.10.2012 № 729/0/5-12 Самбірською районною державною адміністрацією розпорядженням від 05.11.2012 № 626 «Про надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що склалася 9 червня 2012 року на території Львівської області» ФГ «ОСОБА_5С.» надано на поворотній основі фінансову допомогу в сумі 1389580,00 грн. Вказує, що позивач частково повернув фінансову допомогу в сумі 5128,98 грн., відтак станом на 16.08.2018 заборгованість ФГ «ОСОБА_5С.» перед Державним бюджетом України становить: 1384451,02 грн. - прострочена заборгованість по поворотній фінансовій допомозі; 644728,20 – нарахована пеня. Третя особа зазначає, що ця заборгованість не є податковим боргом, а фінансовою допомогою, що була надана позивачу на поворотній основі. Посилається на статтю 17 Бюджетного кодексу України, згідно якої забороняється списання заборгованості суб’єктів господарювання перед державою за кредитами з бюджету. Зважаючи на викладене третя особа просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог ФГ «ОСОБА_5С.» повністю.
Суд заслухав пояснення представників учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
З метою подолання наслідків надзвичайної ситуації (негоди), що сталася 09.06.2012 на території Львівської області, 19.09.2012 Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 684-р «Про надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що сталася 9 червня 2012 р. на території Львівської області» (а.с. 7). Цим розпорядженням вирішено виділити Львівській облдержадміністрації 4090,78 тис. гривень для надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що сталася 9 червня 2012 р. на території області, на поворотній основі; Мінфіну здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. Цим розпорядженням доручено Львівській облдержадміністрації:
- затвердити у тижневий строк за погодженням з Міністерством аграрної політики та продовольства, Міністерством економічного розвитку і торгівлі та Міністерством фінансів розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням, і розробити заходи щодо їх повернення;
- подати до 1 грудня 2012 р. Міністерству економічного розвитку і торгівлі, Міністерству фінансів та Державній казначейській службі звіт про використання зазначених коштів;
- забезпечити повернення до 1 жовтня 2013 р. таких коштів до державного бюджету.
Голова Львівської обласної державної адміністрації на виконання розпорядження КМ України від 19.09.2012 № 684-р 24.10.2012 прийняв розпорядження № 729/0/5-12 «Про надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що сталася 9 червня 2012 року за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету». Цим розпорядження:
- затверджено розподіл коштів, виділених розпорядженням КМ України від 19.09.2012 № 684-р в сумі 40900780 гривень, згідно з додатком;
- затверджено план заходів щодо забезпечення повернення коштів державного бюджету, виділених сільськогосподарським підприємствам Львівської області розпорядженням КМ України від 19.09.2012 № 684-р;
- зобов’язано голів Дрогобицької районної державної адміністрації та Самбірської районної державної адміністрації забезпечити спрямування коштів сільськогосподарським підприємствам;
- контроль за цільовим використанням та поверненням на поворотній основі коштів до 01.10.2013 до державного бюджету покладено на голову Дрогобицької районної державної адміністрації та Самбірської районної державної адміністрації.
Згідно Розподілу коштів, виділених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.09.2012 № 684-р, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 24.10.2012 № 729/0/5-12 (а.с. 11), СФГ «ОСОБА_5С.» повинно отримати на придбання мінеральних добрив, палива та насіння кошти в сумі 1389,58 тис.грн. з терміном повернення до 01.10.2013.
05.10.2012 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України надіслало Львівській обласній державній адміністрації лист вих. № 2723-05/37679-08 (а.с. 10), в якому повідомило про погодження розподілу коштів, розроблений Львівською облдержадміністрацією на виконання пункту 2 розпорядження КМ України від 19.09.2012 № 684-р.
02.11.2012 фермерське господарство «ОСОБА_5С.» (по угоді - Одержувач) та Самбірська районна державна адміністрація уклали Угоду щодо визнання умов отримання та повернення коштів, які виділені згідно з розпорядження КМ України від 19.09.2012 №684-р «Про надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що сталася 9 червня 2012 року на території Львівської області» № 23 (а.с. 13-14). Згідно з розділом першим цієї угоди Самбірська районна державна адміністрація, на виконання вимог розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 24.10.2012 № 729/0/5-12 надає Одержувачу поворотну фінансову допомогу, а Одержувач зобов’язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених цією Угодою. Поворотна фінансова допомога надається в національній валюті України в сумі 1389,58 тис. гривень 00 коп. (пункту 2.1 Угоди). На виконання умов Угоди Самбірська РДА перерахувала на рахунок ФГ «ОСОБА_5С.» фінансову допомогу згідно платіжних доручень: №1 від 05.11.2012 на суму 360000 грн., №3 від 05.11.2012 на суму 200000 грн., №4 від 05.11.2012 на суму 250000 грн., №5 від 05.11.2012 на суму 210000 грн., №6 від 05.11.2012 на суму 369580 грн. (а.с. 15-19).
Розділом третім цієї Угоди визначено порядок повернення допомоги. Зазначено, що поворотна фінансова допомога підлягає поверненню в термін до 01.10.2013 до державного бюджету (відповідно до затвердженого Порядку використання коштів резервного фонду бюджету постановою КМ України від 29.03.2002 № 415, згідно з графіком та відповідно до вимог чинного законодавства України та розпорядження КМ України від 19.09.2012 № 684-р). Додатком № 2 до цієї Угоди затверджено графік повернення коштів державного бюджету. В графіку визначено, що до серпня 2013 року підлягало поверненню 500,0 тис.грн.; до вересня 2013 року – 889,58 тис. грн., всього 1389,58 тис. грн. (а.с. 14).
Строк дії Угоди визначено в розділі 7 (а.с. 14). Так, цей договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Одержувачем своїх зобов’язань за цим Договором (пункт 7.1). Закінчення строку цього Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору (пункт 7.2).
У зв’язку з тим, що заборгованість ФГ «ОСОБА_5С.» по поверненню фінансової допомоги становила 1389580 грн., 12.12.2013 Самбірське управління Державної казначейської служби на виконання постанови КМ України від 02.03.2011 № 174 внесло Самбірській ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області подання № 70 та № 71 для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості – поворотної фінансової допомоги, наданої згідно з розпорядження КМ України від 19.09.2012 № 684-р в сумі 1389580 грн. та 18114,03 грн. пені на суму простроченої заборгованості (а.с. 99,100).
Самбірська ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області 30.12.2013 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з поданням про стягнення з ФГ «ОСОБА_5С.» 1407694,03 грн. неповерненої фінансової допомоги.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду № 813/9679/13-а від 08.01.2014 подання Самбірської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області задоволено повністю та стягнено з ФГ «ОСОБА_5С.» на користь Державного бюджету України 1407694 грн. 03 коп. Суд звернув цю постанову до негайного виконання (а.с. 105-107).
29.01.2014 ФГ «ОСОБА_5С.» звернулося до суду із заявою про розстрочення постанови Львівського окружного адміністративного суду № 813/9679/13-а від 08.01.2014. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2014 у цій справі задоволено повністю заяву ФГ «ОСОБА_5С.» та розстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 08.01.2014 у справі №813/9679/13-а терміном на три роки рівними частками по 39102 грн. 61 коп. щомісячно до погашення заборгованості (а.с. 108-109).
ФГ «ОСОБА_5С.» кошти в сумі 1407694 грн. 03 коп. до Державного бюджету України не сплатило.
09.08.2017 ФГ «ОСОБА_5С.» звернулось до Самбірської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області із заявою. Заявник з покликанням на статтю 102 Податкового кодексу України та Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №577, просив визнати безнадійним податковий борг ФГ «ОСОБА_5С.», що виник з невиконання Угоди № 25 від 02.11.2012, укладеної між ФГ «ОСОБА_5С.» та Самбірською районною державною адміністрацією та прийняти рішення про списання цього безнадійного податкового боргу (а.с. 20).
Головне управління ДФС у Львівській області листом від 11.09.2017 № 14505/10/13-01-17-01-13-10 (а.с. 21) на заяву ФГ «ОСОБА_5С.» від 09.08.2017 «Про визнання безнадійним податкового боргу, який виник через невиконання Угоди № 25 від 02.11.2012» надало відповідь та повідомило, що відповідно до статті 102 Податкового кодексу України списанню підлягає лише безнадійний податковий борг, списання боргів перед державою по поворотній фінансовій допомозі розглядається в судовому порядку.
Станом на 01.03.2018 сума простроченої заборгованості (поворотної фінансової допомоги, наданої згідно з розпорядження КМ України від 19.09.2012 № 684-р) складає 1384451,02 грн. та обліковується територіальним органом Держказначества. На суму простроченої заборгованості донараховано 644728,20 грн. пені (а.с. 140,141).
Згідно відомостей ГУ ДФС у Львівській області станом на 20.04.2018, за ФГ «ОСОБА_5С.» рахується податковий борг за платежами податок на додану вартість у сумі 551104,59 грн. та єдиний соціальний внесок у сумі 9280,06 грн. (а.с. 142). Заборгованість по поверненню фінансової допомоги в сумі 1384451,02 грн. в складі податкового боргу підприємства не обліковується.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права:
Відповідно до пункту 31 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.
За визначенням, що міститься в підпункті 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) фінансова допомога - це фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. Згідно з абзацу восьмого підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПК України поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
В свою чергу, податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом; грошове зобов'язання платника податків – це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункти пункт 14.1.175, 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Частиною дев’ятою статті 17 БК України визначено, що прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Також частиною другою статті 50 БК України визначено, що органи доходів і зборів визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, територіальною громадою) за кредитами з бюджету.
Згідно з підпунктом 191.1.38. пункту 191 статті 191 ПК України однією з функцій контролюючих органів є стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
3 метою забезпечення виконання статті 17 БК України Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 174 від 02.03.2011, якою затвердив Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі – Порядок № 174).
В розділі «Загальні питання» Порядку № 174 прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою визначена як заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги (пункт 9).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані. Датою погашення простроченої заборгованості перед державою за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, нарахованих відсотків та нарахованої на суму простроченої заборгованості пені вважається дата зарахування коштів на рахунки, відкриті органами Державної казначейської служби.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 174 з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом:
- інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені;
- нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
Нарахування пені починається з моменту виникнення простроченої заборгованості і припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання повинне бути виконано, якщо інше не встановлено законом або договором про надання кредиту, бюджетної позички/фінансової допомоги (пункт 11 Порядку № 174).
Згідно з пунктом 15 цього Порядку прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 17 БК України забороняється списання заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, кредитами з бюджету, крім заборгованості суб'єктів господарювання, визнаних у встановленому порядку банкрутами, вимоги щодо погашення заборгованості яких не були задоволені у зв'язку з недостатністю їхніх активів і стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом, а також крім заборгованості, щодо стягнення якої судом прийнято рішення не на користь держави, яке набрало законної сили, та/або стягнення якої в судовому порядку є неможливим або недоцільним. Порядок списання такої заборгованості визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 24 Порядку № 174 визначено, що списання безнадійної заборгованості, щодо стягнення якої судом прийнято рішення не на користь держави, яке набрало законної сили, та/або стягнення якої в судовому порядку є неможливим або недоцільним, здійснюється шляхом прийняття відповідного рішення Кабінету Міністрів України, проект якого вноситься Мінфіном на підставі пропозицій Комісії з питань простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою.
Відповідно до статті 101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном «безнадійний» розуміється в т.ч. податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
Суд встановив, що ФГ «ОСОБА_5С.» на підставі розпорядження КМУ № 684-р від 19.09.2012, розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 24.10.2012 №729/0/5-12 «Про надання фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків унаслідок надзвичайної ситуації, що склалася 9 червня 2012 року на території Львівської області» та укладеної на реалізацію цих розпоряджень угоди № 23 від 02.11.2012 отримало від держави фінансову допомогу на поворотній основі в сумі 1389580 грн. Підприємство не повернуло поворотну фінансову допомогу у встановлені угодою строки. Територіальний орган Держказначейства звернувся до органу стягнення (яким є орган ДФС) з поданням про вжиття заходів для погашення заборгованості ФГ «ОСОБА_5С.» перед бюджетом. Суд за поданням відповідача-1 стягнув з ФГ «ОСОБА_5С.» заборгованість по поворотній фінансовій допомозі та пені на загальну суму 1407694,03 грн. На підставі звернення ФГ «ОСОБА_5С.», обґрунтованого скрутним фінансовим становищем, суд розстрочив виконання цього рішення на три роки. ФГ «ОСОБА_5С.» так і не погасило цю заборгованість та просить суд зобов’язати відповідача-2 на підставі ст. 101 ПК України прийняти рішення про списання заборгованості у сумі 1389580 грн. як безнадійний податковий борг.
Суд не бере до уваги аргументи позивача з огляду на таке. Проаналізувавши фактичні обставини справи, суд дійшов до однозначного висновку про те, що заборгованість ФГ «ОСОБА_5С.» у сумі 1389580 грн. є сумою поворотної фінансової допомоги з бюджету. Порядок списання цієї заборгованості визначено БК України та Порядком № 174.
Позивач вважає суму фінансової допомоги 1389580 грн. безнадійним податковим боргом, по якому минуло вже більше 1095 днів з дня його виникнення, стверджує, що наявні підстави для визнання такого боргу безнадійним та його списання згідно статті 102 ПК України.
Такі аргументи позивача суд не бере до уваги, оскільки до спірних правових відносин слід застосовувати статтю 17 БК України та Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості здійснюється, затвердженого постановою КМ України від 02.03.2011 №174.
В силу норм статті 17 БК України забороняється списання заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами з бюджету. Ця стаття містить виключення лише щодо:
- заборгованості суб'єктів господарювання, визнаних у встановленому порядку банкрутами, вимоги щодо погашення заборгованості яких не були задоволені у зв'язку з недостатністю їхніх активів і стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом,
- заборгованості, щодо стягнення якої судом прийнято рішення не на користь держави, яке набрало законної сили, та/або стягнення якої в судовому порядку є неможливим або недоцільним.
Аналогічні норми містить пункт 24 Порядку № 174. Списання безнадійної заборгованості здійснюється шляхом прийняття відповідного рішення Кабінету Міністрів України, проект якого вноситься Мінфіном на підставі пропозицій Комісії з питань простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою.
По-перше, ФГ «ОСОБА_5С.» під наведені винятки, визначені ст. 17 БК України, не підпадає. По-друге, позивач звернувся про списання заборгованості, а потім і з позовом до особи, не наділеної повноваженнями приймати рішення про списання заборгованості перед бюджетом цього виду.
Суд зауважує, що норми БК України та ПК України наділяють органи ДФС повноваженнями бути органом стягнення щодо заборгованості суб’єктів господарювання по поворотній фінансовій допомозі. При цьому органи доходів та зборів під час вжиття заходів, спрямованих на погашення відповідної заборгованості, діють в порядку та спосіб, визначені ПК України. Проте поширення на поворотну фінансову допомогу з бюджету процедури стягнення, визначеної ПК України, жодним чином не впливає на правову природу цієї заборгованості, а задоволення судом позову про стягнення такої заборгованості не наділяє її статусом податкового боргу боржника. Тому заборгованість ФГ «ОСОБА_5С.» по поверненню поворотної фінансової допомоги в сумі 1389580 грн. не є податковим боргом, а відтак на неї не поширюють норми статті 101 ПК України щодо списання такого боргу.
Отже, вимоги ФГ «ОСОБА_5С.» про списання органами ДФС заборгованості перед бюджетом у сумі 1389580 грн. як безнадійного податкового боргу ґрунтуються на помилковому застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини. Тому суд, оцінюючи встановлені фактичні обставини та аргументи учасників справи, дійшов висновку, що позовні вимоги ФГ «Кільгана Івана Степановича» є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
З огляду на висновок суду про безпідставність позовних вимог понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору покладаються на нього.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову фермерського господарства «Кільгана Івана Степановича» (81467, Львівська область, Самбірський район, с. Велика Білина, ідентифікаційний код 22378934) до Самбірської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. В.Чорновола, буд. 2а, ідентифікаційний код 39509429) та Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ідентифікаційний код 39462700) про зобов’язання вчинити дії - відмовити повністю.
Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 07.05.2018.
Суддя Москаль Р.М.