Рішення № 73869096, 27.04.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
924/1268/17
Номер документу
73869096
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" квітня 2018 р.Справа № 924/1268/17

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В. при секретарі судового засідання Нестеруку М.П., розглянувши справу

за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Міністерства екології та природних ресурсів України

до: 1. Національного природного парку "Подільські Товтри"

2. Фізичної особи-підприємця Кузнеця Юрія Петровича

про визнання недійсною угоди на рекреаційну діяльність

за участю представників:

прокуратури: Кухар Н.Ю.;

позивача: не з'явився;

першого відповідача: Костинський В.В. - за дов. від 22.01.2018р.;

другого відповідача: Гнідко С.І. - за ордером від 23.02.2018р.

У судовому засіданні 27.04.2018р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Заступник прокурора Хмельницької області просить суд визнати недійсною угоду № НД-002 на рекреаційну діяльність, укладену 22.04.2016р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою-підприємцем Кузнецем Юрієм Петровичем.

В обгрунтування позову представник прокуратури відзначив, зокрема, що дана угода за своїм змістом суперечить актам цивільного законодавства, інтересам держави і суспільства, а тому підлягає визнанню недійсною відповідно до ст. ст. 203, 215, 228 ЦК України, оскільки надана для рекреації земельна ділянка, яка є лісовою ділянкою природно-заповідного фонду, повинна надаватись у користування для будь-яких потреб, у т.ч. рекреаційних, відповідно до вимог Лісового кодексу України. Зазначається, що в порушення вимог ст.18 Лісового кодексу України земельну ділянку надано для здійснення рекреаційної діяльності без рішення відповідного органу виконавчої влади та погодження.

Також вказано, що земельна ділянка, надана для здійснення рекреаційної діяльності, відноситься до зони регульованої рекреації, на території якої згідно з п. 4.3.2 Положення про НПП "Подільські Товтри" забороняється проїзд та стоянка автомобільного та гужового транспорту, крім службового використання, а також порушення ґрунтового покриву. Натомість, за змістом угоди другий відповідач зобов'язується за позитивним висновком ради НПП "Подільські Товтри" визначити та облаштувати місце для стоянки автотранспорту та облаштувати гідроізоляційний вигріб для збору та видалення господарсько - фекальних стоків.

Крім того, звертається увага, що угодою визначена вартість за послуги в облаштованих рекреаційних зонах, зокрема за „стоянку на виділеній та облаштованій земельній ділянці рекреаційної зони транспортними засобами: автобус, мікроавтобус, легковий автомобіль, мотоцикли, причеп до мікроавтобуса, автомобіля". Проте, на території кварталу № 38 виділів №№ 2-6 відсутня облаштована автостоянка, яка належить НПП „Подільські Товтри", що виключає її використання та стягнення за користування нею визначеної плати.

Зазначено, що відповідно до п. 1.4 Положення про НПП „Подільські Товтри", затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 26.01.2005р. № 46 (у редакції наказу Мінприроди 15.08.2013р. № 353), парк віднесено до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України. Згідно п. 90 ст. 4 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 32 від 21.01.2015р., Міністерство охорони навколишнього природного середовища України відповідно до покладених на нього завдань здійснює функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.

Також прокурор стверджує, що укладення вказаної угоди всупереч встановленому державою порядку, порушує інтереси держави у сфері контролю за охороною та використанням об'єкту природно-заповідного фонду, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовом.

Крім того, прокурором відізначено, що відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

З огляду на вищевикладене, представник прокуратури просить суд задовольнити позов.

Представник фізичної особи-підприємця Кузнеця Юрія Петровича проти позову заперечує, вказуючи, зокрема, що доводи позивача, що спірна угода укладена в порушення ст. ст. 16. 17, 18, 100 Лісового кодексу України, оскільки надана для рекреації земельна ділянка (квартал №38 виділ № 5), є земельною ділянкою лісового фонду, яка повинна надаватись у користування відповідно до вимог Лісового кодексу України, не відповідають вимогам чинного законодавства.

Посилаючись на положення ст.ст.43, 44 Земельного кодексу України, п. 1.1 Положення про Національний природний парк «Подільські Товтри», абз. 4. ст. 1 Лісового кодексу України, представник фізичної особи-підприємця Кузнеця Юрія Петровича відзначає, що оскільки надана для рекреації земельна ділянка відноситься до природно-заповідного фонду, а не до лісового, доводи позивача про необхідність укладення спірної угоди в порядку, передбаченому Лісовим кодексом України, виключно за рішенням відповідного органу виконавчої влади та його погодження з постійними користувачами лісів є надуманими, відтак, вимога про визнання спірної угоди недійсної з даної підстави є такою, що не підлягає задоволенню.

Також представником фізичної особи-підприємця Кузнеця Юрія Петровича відзначено, що оскільки зобов'язання відповідача-2 щодо облаштування автостоянок та встановлення гідроізоляційного вигрібу для збору і видаленню господарсько-фекальних стоків здійснюються виключно за згодою науково-технічної ради НПП «Подільські Товтри» та враховуючи те, що позивачем не надано жодних допустимих доказів, що таке облаштування об'єктів благоустрою може негативно вплинути на стан природного комплексу, доводи про суперечність чинному законодавству пунктів 2.5, 2.7 Угоди є надуманими та такими, що не підлягають задоволенню, вважає представник другого відповідача.

Також відзначено, що недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини (ст. 217 ЦК України). Стосовно вимоги щодо стягнення судового збору у розмірі 1600грн. заперечує, оскільки відповідач-2 жодних порушень чинного законодавства при укладені спірною правочину не вчиняв, так як не готував проект даної угоди та не висловлював жодних пропозицій щодо включення будь-яких додаткових умов до даної угоди.

Враховуючи наведене, представник фізичної особи-підприємця Кузнеця Юрія Петровича просить суд у позові відмовити.

Інші учасники процесу не заперечують проти задоволення позову.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 26.01.2005р. №46 затверджено Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри", до якого внесені зміни та доповнення наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 15.08.2013р. №353 (викладеного в новій редакції) та наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 28.07.2015р. №280.

Згідно з п. 1.1 Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри" (далі - Парк) створений відповідно до Указу Президента України від 27.06.1996р. №474/96 „Про створення національного природного парку „Подільські Товтри", є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Відповідно до п. 1.6 Положення загальна площа парку становить 261316 га землі, у т. ч. 4453,06 га земель, що надаються у постійне користування Парку та 256862,994 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

Парк створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, що мають важливе природоохоронне, наукове, освітнє, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення (п. 2.1. Положення).

Пунктом 4.3.2. Положення визначено, що на території зони регульованої рекреації забороняється серед іншого проїзд та стоянка автомобільного та гужового транспорту, крім службового при виконанні своїх обов'язків, інша діяльність, що може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів або зменшити природну екологічну чи рекреаційну цінність території Парку.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2007р. №681 Національному природному парку „Подільські Товтри" 05.08.2011р. видано Державний акт серія ЯЯ №337782 на право постійного користування земельною ділянкою площею 61,9842 га, яка розташована на території Калачковецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Цільове призначення (використання) земельної ділянки - природоохоронне та рекреаційне призначення. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №682248363000003.

22.04.2016р. між національним природним парком "Подільські Товтри" (сторона 1) та фізичною особою-підприємцем Кузнецем Юрієм Петровичем (стороною 2) була укладена угода на рекреаційну діяльність № НД-002 (далі угода), відповідно до п. 1.1. якої адміністрація (сторона 1) дозволяє (стороні 2) фізичній особі-підприємцю Кузнець Ю.П. проводити рекреаційну діяльність, квартал № 38 виділи: 2, 3, 4, 5, 6, територія ПЗФ пл. 16,1 га, Наддністрянського природоохоронного науково - дослідного відділення згідно вимог Закону України "Про природно - заповідний фонд України", Водного кодексу України, Закону України «Про відходи», Закону України «Про рослинний світ», Закону України «Про тваринний світ», Червоної книги України та міжнародних списків, а також біотопи, які охороняються Бернською конвенцією, рослинних угрупувань із Зеленої книги України, Наказів розпоряджень, Міністерства екології та природних ресурсів України, іншого чинного законодавства, без заподіяння шкоди природним комплексам НПП „Подільські Товтри" та порушення екологічної рівноваги (згідно "Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України" затвердженого наказом Мінприроди України від 22.07.2009р. №330, зареєстрованого в Мін'юсті України 22.08.2009р. за № 679/16695, рекреаційна діяльність - діяльність, спрямована на відновлення розумових, духовних і фізичних сил людини шляхом , загальнооздоровчого і культурно-пізнавального відпочинку, туризму, санаторно-курортного лікування, любительського та спортивного рибальства, тощо. Адміністрація (сторона 1) на вказану земельну ділянку територія ПЗФ має Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою № ЯЯ 337782 від 05.08.2011р.

Згідно з функціональним зонуванням: Заповідна зона - призначена для охорони та відтворення найбільш цінних природних комплексів, режим якої визначається відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників;

Зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць; у цій зоні дозволяється влаштування та відповідне обладнання туристських маршрутів і екологічних стежок; тут забороняються рубки лісу головного користування, промислове рибальство й промислове добування мисливських тварин, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони;

Зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку;

Господарська зона - у її межах проводиться господарська діяльність спрямована на виконання покладених на парк завдань, знаходяться населені пункти, об'єкти комунального призначення парку, а також землі інших землевласників та землекористувачів, включені до складу парку, на яких господарська діяльність здійснюється з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Згідно із п. 1.2. угоди адміністрація (сторона 1) після позитивного рішення науково-технічної ради з метою організації відпочинку, ночівлі, споживання їжі прокату спорядження, дозволяє провести рекреаційну інфраструктуру шляхом встановлення альтанок, розбірних каркасних павільйонів, навіси лави, столи, інформаційні стенди, дошки, вивіски, розмістити тимчасові некапітальні споруди.

Як передбачено п. 1.3. угоди, (стороні 2) фізичній особі-підприємцю Кузнецю Ю.П. рубка лісонасаджень категорично заборонена.

Відповідно до п. 1.4. угоди (сторона 2) фізична особа-підприємець Кузнець Ю.П. несе відповідальність за дотримуванням санітарно - гігієнічних правил на закріпленій території, та поводження з відходами які утворюються при наданні рекреаційних послуг (спалення ТПВ, сміття категорично заборонено).

Згідно з п. 1.7. угоди (помилково зазначено 1.4.) на виконання Постанови КМ України від 12.12.2000р. № 1913 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду» (у редакції Постанови КМ України від 02.06.2003р. № 827) на території НПП «Подільські Товтри» згідно наказу по НПП «Подільські Товтри» за послуги, які можуть надаватися в об лаштованих рекреаційних зонах введено плату - станом на час укладення цієї «Угоди …» вартість становить: одноденний відпочинок однієї людини - 10 грн.; стоянка на виділеній та облаштованій земельній ділянці рекреаційної зони транспортними засобами: автобус - один виїзд 17 грн.; мікроавтобус - один виїзд 17 грн.; легковий автомобіль - один виїзд 5 грн.; мотоцикли - один виїзд 5 грн.; причеп до мікроавтобуса, автомобіля - один виїзд 8 грн.

Як передбачено розділом ІІ угоди, сторона 2 зобов'язується, зокрема: проводити рекреаційну діяльність в кварталі № 38 виділи: 2, 3, 4, 5, 6, територія ПЗФ пл. 16,1 га, Наддністрянського природоохоронного науково - дослідного відділення НПП «Подільські Товтри» з дотриманням вимог цієї „Угоди", без заподіяння шкоди природним комплексам та порушення екологічної рівноваги з дотримуванням встановленого природоохоронного режиму та правил протипожежної безпеки, сплачуючи за відвідування облаштованих місць відпочинку громадянами на закріпленій за «стороною 2» території природно-заповідного фонду по затвердженим тарифам (п. 2.1.); за позитивним рішенням науково-технічної ради НПП «ПодільськіТовтри» визначає та облаштовує місце (ця) стоянки автотранспорту (п. 2.5.); розміщає ємкості для роздільного збирання (тимчасового утримання) ТПВ, забезпечує роздільний збір та вивіз або передачу ТПВ спеціалізованим підприємствам установам на переробку або утилізацію, які мають відповідні умови та технології для переробки відходів. Облаштовує гідроізоляційний вигріб для збору і видаленню господарсько - фекальних стоків, за позитивним рішенням Науково - технічної ради НПП „Подільські Товтри" (п. 2.7.); надає допомогу НПП "Подільські Товтри" при контролюванні стану довкілля та використання природних ресурсів, за діяльністю туристів, рибалок, забезпечує чистоту, в охороні лісових масивів від вирубок та пожеж (п. 2.9.).

Строк дії угоди визначається з дати підписання по 2055 рік (п. 4.3. угоди).

Відповідно до аркушу 25 таксаційного опису, відомостей поквартальних підсумків проекту організації та розвитку лісового Наддністрянського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку „Подільські Товтри" Хмельницької області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, квартал 38 відноситься до зони регульованої рекреації та містить на своїй території лісові культури, біополяни та інше.

У листі № 01-03/1023 від 21.02.2018р. Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації зазначено про те, що Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів діє на підставі та в межах визначених Положенням про Департамент, затвердженим розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 1190/2017-р від 22.11.2017р.

Також вказано, що розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 1437/2017-р від 28.12.2017р. на Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації покладено функції у сфері проведення земельних торгів для продажу прав оренди земельних ділянок водного фонду.

Враховуючи вищевикладене, у Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації відсутні повноваження щодо розпорядження землями Національного природного парку «Подільські Товтри», якими вони володіють згідно Державного акту на право постійного користування, відзначено в листі.

У листі № 31-22-0.17-111/119-18 від 09.02.2018р. міського управління у Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомлено про те, що землі, які перебувають в постійному користуванні Національного природного парку «Подільські Товтри», на території Кам'янець-Подільського району Хмельницької області відносяться до категорій земель - землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення і як землі лісогосподарського призначення в управлінні не обліковуються.

На підтвердження своїх вимог та заперечень учасниками процесу також надано суду копії: листів від 28.09.2017р., 25.01.2018р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Загальні підстави недійсності правочину встановлені ст.215 ЦК України. Так, згідно з ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною 3 ст.215 ЦК України встановлено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Як передбачено ч.1 ст.216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Водночас, судом звертається увага на те, що відповідно до ст. 43 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Крім того, положеннями ст. 44 Земельного кодексу України визначено, що до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом (ч. 2 ст. 46 ЗК України). Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначаються Законом України "Про природно-заповідний фонд України" (далі - Закон). В преамбулі даного Закону вказано, що законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Згідно з ч.1 ст. 20 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 26.01.2005р. №46 затверджено Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри", до якого в подальшому вносилися зміни та доповнення наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 15.08.2013р. №353 (викладеного в новій редакції) та наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 28.07.2015р. №280. Згідно з п. 1.1 Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри" (створений відповідно до Указу Президента України від 27.06.1996р. №474/96 „Про створення національного природного парку „Подільські Товтри", є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Парк створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, що мають важливе природоохоронне, наукове, освітнє, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення (п. 2.1. Положення).

Крім того, частиною 4 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" встановлено, що межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 1.6 Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри" загальна площа парку становить 261316 га землі, у т. ч. 4453,06 га земель, що надаються у постійне користування парку та 256862,994 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

Як встановлено судом, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2007р. №681 Національному природному парку „Подільські Товтри" 05.08.2011р. видано Державний акт серія ЯЯ №337782 на право постійного користування земельною ділянкою площею 61,9842 га, яка розташована на території Калачковецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Цільове призначення (використання) земельної ділянки - природоохоронне та рекреаційне призначення. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №682248363000003.

Також судом з'ясовано, що 22.04.2016р. між національним природним парком "Подільські Товтри" (сторона 1) та фізичною особою-підприємцем Кузнецем Юрієм Петровичем (стороною 2) була укладена угода на рекреаційну діяльність № НД-002 (далі угода), відповідно до п. 1.1. якої адміністрація (сторона 1) дозволяє (стороні 2) фізичній особі-підприємцю Кузнець Ю.П. проводити рекреаційну діяльність квартал № 38 виділи: 2, 3, 4, 5, 6, територія ПЗФ пл. 16,1 га. Адміністрація (сторона 1) на вказану земельну ділянку територія ПЗФ має Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою № ЯЯ 337782 від 05.08.2011р. (п. 1.1. угоди). Відповідно до п. 2.1 угоди сторона 2 зобов'язується, зокрема: проводити рекреаційну діяльність в кварталі № 38 виділи: 2, 3, 4, 5, 6, територія ПЗФ пл. 16,1 га, Наддністрянського природоохоронного науково - дослідного відділення НПП «Подільські Товтри» з дотриманням вимог цієї „Угоди", без заподіяння шкоди природним комплексам та порушення екологічної рівноваги з дотримуванням встановленого природоохоронного режиму та правил протипожежної безпеки, сплачуючи за відвідування облаштованих місць відпочинку громадянами на закріпленій за «стороною 2» території природно-заповідного фонду по затвердженим тарифам.

Судом відзначається, що відповідно до ст. 63 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення та туризму. На території рекреаційних зон забороняються: а) господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням; б) зміни природного ландшафту та проведення інших дій, що суперечать використанню цих зон за прямим призначенням.

Згідно з п. 8.1 Положення про НПП „Подільські Товтри" рекреаційна діяльність на території парку здійснюється відповідно до Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 22.06.2009р. №330. Пунктом 1.1. Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України визначено, що рекреаційна діяльність - діяльність, спрямована на відновлення розумових, духовних і фізичних сил людини шляхом загальнооздоровчого і культурно-пізнавального відпочинку, туризму, санаторно-курортного лікування, любительського та спортивного рибальства, полювання тощо.

Відповідно до п.8.2 Положення про НПП „Подільські Товтри" основним напрямком провадження рекреаційної діяльності на території парку є, зокрема, створення умов для організованого та ефективного туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони природних комплексів та об'єктів, забезпечення попиту рекреантів на загальнооздоровчий, культурно-пізнавальний відпочинок, туризм, любительське та спортивне рибальство, тощо.

Як встановлено судом, відповідно до аркушу 25 таксаційного опису, відомостей поквартальних підсумків проекту організації та розвитку лісового Наддністрянського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку „Подільські Товтри" Хмельницької області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, квартал 38 відноситься до зони регульованої рекреації та містить на своїй території лісові культури, біополяни та інше.

Відтак, за умовами спірної угоди Національним природним парком „Подільські Товтри" дозволено другому відповідачу проводити рекреаційну діяльність на земельній ділянці, яка відноситься до зони регульованої рекреації.

Судом відзначається, що згідно зі ст. 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території національних природних парків з урахуванням природоохоронної, оздоровчої, наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей природних комплексів та об'єктів, їх особливостей встановлюється диференційований режим щодо їх охорони, відтворення та використання згідно з функціональним зонуванням, зокрема: зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць; у цій зоні дозволяється влаштування та відповідне обладнання туристських маршрутів і екологічних стежок; тут забороняються рубки лісу головного користування, промислове рибальство, мисливство, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони.

Як передбачено п. 4.3.2 Положення про НПП „Подільські Товтри", в зоні регульованої рекреації дозволяється в установленому порядку: влаштування та відповідне обладнання туристських маршрутів та екологічних стежок, тимчасових наметових таборів, оглядових майданчиків, інших об'єктів благоустрою, організації природоохоронної пропаганди; проведення санітарних рубок і заходів, пов'язаних із збереженням, відтворенням і ефективним використанням природних комплексів та об'єктів згідно з Проектом організації, тощо. При цьому в зоні регульованої рекреації забороняється: будь-яке будівництво промислових, господарських і житлових об'єктів, не пов'язане із діяльністю парку, проїзд та стоянка автомобільного, гужового транспорту, крім службового для виконання обов'язків, розробка корисних копалин, кар'єрів, порушення грунтового шару.

У п. 1.1 угоди від 22.04.2016р. передбачено, що в межах зони регульованої рекреації проводиться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих та пам'ятних місць. Тут забороняється діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони.

Однак, як вбачається зі змісту укладеної між відповідачами угоди від 22.04.2016р., за позитивним рішенням науково-технічної ради НПП «ПодільськіТовтри» визначає та облаштовує місце (ця) стоянки автотранспорту (п. 2.5.); розміщає ємкості для роздільного збирання (тимчасового утримання) ТПВ, забезпечує роздільний збір та вивіз або передачу ТПВ спеціалізованим підприємствам установам на переробку або утилізацію, які мають відповідні умови та технології для переробки відходів; облаштовує гідроізоляційний вигріб для збору і видаленню господарсько - фекальних стоків, за позитивним рішенням Науково - технічної ради НПП „Подільські Товтри" (п. 2.7.).

Відтак, положення п. п. 2.5, 2.7 угоди суперечать п. 4.3.2 Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри", ст. 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст. 63 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", оскільки облаштування місця для стоянки автотранспорту та облаштування гідроізоляційного вигрібу може призвести до зміни природного ландшафту, негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони.

Крім того, відповідно до п. п. 5.1, 5.2, 5.11 Державних будівельних норм В.2.3,15:2007 „Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів" на автостоянках тимчасового зберігання автомобілів, за необхідності (визначається замовником) і технічної можливості, влаштовуються в спеціально відведених місцях пункти самообслуговування, оглядові ями (естакади), встановлюється охоронна сигналізація. При проектуванні автостоянок необхідно виходити з таких нормативних параметрів: /розміри одного машино/місця на автостоянках зберігання середніх автомобілів (з врахуванням мінімально припустимих зазорів безпеки 0,5 м) / 2,5 х 5,3 м. Для тимчасових автостоянок допускаються розміри стоянки 2,3 х 5,0 м. Зазори безпеки допускається збільшувати до 0,7 м; /мінімальна ширина проїздів: із двобічним рухом / 6 м, з однобічним рухом /3,5 м; /радіуси заокруглення бортового каменю / не менше ніж 6 м. Автостоянки повинні проектуватися з твердим покриттям (асфальтобетонне, бетонне, гравійне, щебеневе) та ухилами в поздовжньому напрямку осей автомобілів не більше 1% і в поперечному / не більше 4%. Мінімальний ухил призначається залежно від типу покриття з урахуванням забезпечення поверхневого стоку.

Згідно з п. 1 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України 17.03.2011 №145, вигрібна яма (вигріб) - інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів.

З огляду на викладене, облаштування місця для стоянки автотранспорту та облаштування гідроізоляційного вигрібу (вигрібної ями), безперечно порушить ґрунтовий покрив об'єкту природно-заповідного фонду, що суттєво вплине на стан природного комплексу та об'єкту заповідної зони, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Також, згідно з п. 1.7. (помилково зазначено п.1.4.) спірної угоди з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України №1913 від 28.12.2000р. „Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду" сторонами визначено вартість за послуги стоянки на виділеній та облаштованій земельній ділянці рекреаційної зони транспортними засобами.

З приводу цього судом враховується, що пунктом 3 розділу II Постанови Кабінету Міністрів України №1913 від 28.12.2000р. „Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду" визначено, що бюджетними установами природно-заповідного фонду можуть надаватися послуги, пов'язані із створенням умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема - перевезення туристів, відпочиваючих; користування автостоянками, пристанями (причалами), що належать установам природно-заповідного фонду. Однак, у НПП „Подільські Товтри" на території кварталу № 38 виділи: 2, 3, 4, 5, 6, де згідно вищевказаної угоди надано дозвіл для здійснення рекреаційної діяльності, відсутня облаштована автостоянка, яка належить НПП „Подільські Товтри", що виключає можливість її використання та стягнення за користування нею визначеної плати.

Враховуючи наведене, оскільки оспорювана угода на рекреаційну діяльність порушує вимоги природоохоронного законодавства, а її виконання може призвести до заподіяння шкоди та незворотних змін природного екологічного стану об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення - Національного природного парку „Подільські Товтри", укладену між відповідачами угоду необхідно визнати недійсною з наведених підстав.

Окрім того, судом відзначається, що відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище; лісова ділянка - ділянка лісового фонду України (тобто ліс) з визначеними межами, виділена відповідно до Лісового кодексу України для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі. Лісові ділянки можуть бути вкриті лісовою рослинністю, а також постійно або тимчасово не вкриті лісовою рослинністю

Відповідно до статей 16, 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Довгострокове тимчасове користування лісами (термін якого складає від 1 до 50 років), у тому числі в межах об'єктів природно-заповідного фонду, відповідно до ст.18 Лісового кодексу України, - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.

Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.

Як встановлено судом, передана для здійснення рекреаційної діяльності фізичній особі-підприємцю Кузнецю Ю.П. ділянка, відповідно аркушу 25 таксаційного опису, відомостей поквартальних підсумків проекту організації та розвитку лісового господарського Наддністрянського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку «Подільські Товтри» Хмельницької області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, квартал 38 відноситься до зони регульованої рекреації та містить на своїй території лісові культури, біополяни та інше.

Крім того, судом з'ясовано, що за умовами спірної угоди адміністрація (сторона 1) дозволяє (стороні 2) фізичній особі-підприємцю Кузнецю Ю.П. проводити рекреаційну діяльність, квартал № 38 виділи: 2, 3, 4, 5, 6, територія ПЗФ пл. 16,1 га, однак забороняються рубки лісу головного користування (п.1.1.); фізичній особі-підприємцю Кузнецю Ю.П. рубка лісонасаджень категорично заборонена (п.1.3.), фізична особа-підприємець Кузнець Ю.П. надає допомогу НПП "Подільські Товтри" в охороні лісових масивів від вирубок (п.2.9.).

Таким чином, як вбачається з наведеного, та, зокрема, зі змісту оспорюваної угоди, волевиявлення сторін, з-поміж іншого, при її укладенні було спрямоване саме на довгострокове тимчасове користування лісами (при цьому не має значення, яким чином виконувалась оспорювана угода, оскільки судом надається оцінка її правомірності на момент її укладення).

За таких обставин, суд погоджується з доводами прокурора про те, що НПП «Подільські Товтри» та фізична особа-підприємець Кузнець Ю.П. у порушення вимог ст.ст. 1-3, 18 Лісового кодексу України, без рішення передбаченого законом органу виконавчої влади та відповідного погодження уклали вищевказану довгострокову угоду, якою надано право фізичній особі-підприємцю Кузнецю Ю.П. здійснювати рекреаційну діяльність в Наддністрянському природоохоронному науково-дослідному відділенні квартал №38 виділи № 2, 3, 4, 5, 6 на території ПЗФ на площі 16,1 га.

Вищенаведеним спростовуються доводи другого відповідача, наведені в обгрунтування своїх заперечень. При цьому, посилання відповідача на зміст листа № 01-03/1023 від 21.02.2018р. Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації (про те, що в означеного Департаменту відсутні повноваження щодо розпорядження землями Національного природного парку «Подільські Товтри»), та на лист № 31-22-0.17-111/119-18 від 09.02.2018р. міського управління у Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (щодо того, що землі, які перебувають в постійному користуванні Національного природного парку «Подільські Товтри», на території Кам'янець-Подільського району Хмельницької області відносяться до категорій земель - землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення і як землі лісогосподарського призначення в управлінні не обліковуються), не спростовують доводи прокурора щодо необхідності застосування положень Лісового кодексу України, оскільки відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, з огляду на невідповідність оскаржуваної угоди вищенаведеним вимогам законодавства, суд вважає правомірними вимоги щодо визнання недійсною угоди № НД-002 на рекреаційну діяльність, укладеної 22.04.2016р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою-підприємцем Кузнецем Юрієм Петровичем.

У зв'язку із задоволенням позову судові витрати відповідно до ст.129 ГПК України покладаються на відповідачів у рівних частинах.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсною угоду № НД-002 на рекреаційну діяльність, укладену 22.04.2016р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою-підприємцем Кузнецем Юрієм Петровичем.

Стягнути з Національного природного парку "Подільські Товтри" (м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, площа Польський ринок, 6, ідентифікаційний код 23832341) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) 800 грн. відшкодування судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Кузнеця Юрія Петровича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) 800 грн. відшкодування судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 07.05.2018р.

Суддя М.В. Смаровоз