Рішення № 7386773, 21.12.2009, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
21.12.2009
Номер справи
15/2081
Номер документу
7386773
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" грудня 2009 р.Справа № 15/2081 За позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Полонне

до Полонської районної державної адміністрації м. Полонне

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділу державного комітету земельних ресурсів у Полонському районі (м. Полонне, вул. Л. Українки, 114)

про зобов'язання вчинити певну дію

Суддя

Представники сторін:

від позивача ОСОБА_3 - приватний підприємець

від відповідача не з'явився

від третьої особи не з'явився

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору

Позивач у позовній заяві та в судовому засіданні наполягає на задоволенні позовних вимог. Просить суд зобов'язати відповідача вчинити дію по прийняттю розпорядження про внесення змін до розпорядження Полонської райдержадміністрації від 09.12.2003р. №467/2003-р "Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на оформлення проектної документації щодо передачі земельної ділянки водного фонду в оренду" щодо збільшення площі земельної ділянки водного фонду на 3,2968га. В обгрунтування позовних вимог наголошує на тому, що орендована земельна ділянка водного фонду площею 3,5970 гектарів, що розташована за межами населених пунктів Полонської міської і Великоберезнянської сільської рад, розміщена в таких географічних умовах, що в весняний період, як і в період дощів водне плесо збільшується орієнтовно на 3.00 гектари. Зазначає, що з врахуванням викладених обставин він звернувся з додатковою письмовою заявою до Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області з метою прийняття останньою розпорядження “Про внесення змін до розпорядження районної державної адміністрації від 09 грудня 2003 року № 467/2003-р. “Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на оформлення проектної документації щодо передачі земельної ділянки водного фонду в оренду”, збільшивши площу земельної ділянки водного фонду орієнтовно на 3,00 гектарів. Однією з підстав звернення була та обставина, що рибні запаси, на розведення яких витрачено значні матеріальні та трудові ресурси, запливають на ту розлиту частину водоймища, яка не перебуває в оренді. Повідомив, що викладені обставини обмежують його у здійсненні на правових підставах заходів щодо охорони та відлову рибних запасів, що, в свою чергу, сприяє у незаконному їх привласненні з боку сторонніх осіб.

Відповідач у відзиві на позов повідомив, що порядок передачі в оренду земельних ділянок передбачено ч.2 ст.124, ч.1 ст.127, ч.1 ст.134, ст. 136 Земельного кодексу України. Звертає увагу суду на те, що добір земельних ділянок державної або комунальної власності для формування переліку здійснюється на підставі затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Земельна ділянка, у тому числі та, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди) державної або комунальної власності, виставляється на земельні торги окремим лотом після: а) визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками; б) визначення вартості лота, причому вартість земельної ділянки дорівнює її нормативній грошовій оцінці; в) виготовлення технічного паспорта об'єкта продажу. Наголошує, що технічний паспорт об'єкта продажу (лота), умови його продажу, у тому числі (у разі необхідності) вимоги щодо граничних термінів забудови земельної ділянки, розміру відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, визначення розміру пайової участі (внеску) у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, затверджуються органом державної влади або органом місцевого самоврядування. Положення про технічний паспорт об'єкта продажу (лота), який виставляється на земельні торги, затверджується Кабінетом Міністрів України. Технічний паспорт об'єкта продажу (лота) та документація із землеустрою, необхідна для підготовки земельної ділянки до аукціону, виготовляються на замовлення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування чи державних органів приватизації, відповідно до їх повноважень щодо продажу земель, та після укладення договору купівлі-продажу об'єкта продажу (лота) передаються безоплатно покупцю цього об'єкта продажу (лота). В зв'язку з тим, що відсутні підзаконні нормативно-правові акти, які передбачені в статті 136 Земельного кодексу України, а також відсутність коштів в органів виконавчої влади на виготовлення технічного паспорту об'єкта продажу лота та документації із землеустрою необхідної для підготовки земельної ділянки до аукціону, земельні торги Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області не проводяться. На підставі зазначеного просить суд у позові відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ державного комітету земельних ресурсів у Полонському районі м. Полонне явку повноважного представника в судове засідання не забезпечила. У письмовій позиції з приводу поданого позову повідомила, що не заперечує проти передачі в оренду вільної земельної ділянки водного фонду гр. ОСОБА_1., яка розміщена між землекористувачами ОСОБА_1 та ОСОБА_4 Повідомив, що дана земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів Полонської міської та Великоберезнянської сільської рад. Просить суд розглянути справу без представника відділу.

В матеріалах справи наявне письмове пояснення відділу державного комітету земельних ресурсів у Полонському районі з приводу надання в оренду спірної земельної ділянки. У вказаному поясненні зазначено, що у зверненні до Полонської РДА щодо надання в оренду земельної ділянки водного фонду орієнтовною площею 3,3га, було відмовлено з врахуванням того, що до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" були внесені зміни, згідно яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (чатки, паї), що належать державі.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне

09.12.2003р. Полонською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №467/2003-р про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на оформлення проектної документації щодо передачі земельної ділянки водного фонду в оренду орієнтовно на площі 3,0га для рибогосподарських потреб за рахунок земель розташованих за межами населених пунктів Полонської міської та Великоберезнянської сільської рад.

Згідно розпорядження Полонської районної державної адміністрації №371/2004-р ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку водного фонду загальною площею 3,5970га строком на 5 років для рибогосподарських потреб, яка розташована за межами населених пунктів Полонської міської та Великоберезнянської сільської рад.

01.12.2004р. між Полонською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та позивачем (Орендар) уколадено договір оренди земельної ділянки водного фонду, яка знаходиться за межами Полонської міської та Великоберезнянської сільської рад загальною площею 3,5970га.

Договір оренди зареєстровано у Полонському відділі ХРФ ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.01.2005р. за №128.

Згідно акту про передачу та прийом земельної ділянки від 24.01.2005р. земельна ділянка водного фонду передана у користування ОСОБА_1

01.06.2006р., у зв'язку з тим, що на протязі 2004-2005р. площа орендованої земельної ділянки водного фонду за рахунок паводних та стічних вод збільшується, а при засусі зменшується, що не дає можливості користуватись ставком та спричиняє шкоду для риборозведення, позивач звернувся до райдержадміністрації з проханням розглянути та затвердити проект інвентаризації земельної ділянки водного фонду та привести у відповідність фактичного землекористування, змінивши площу в розпорядженні Полонської райдержадміністрації від 09.12.2003р. №467/2003р. в сторону збільшення на 3,300га з подальшою передачею в оренду.

04.06.2009р. протоколом №45 засідання конкурсної комісії з розгляду звернень фізичних осіб та юридичних осіб з надання земельних ділянок за межами населених пунктів рекомендовано Полонській райдержадміністрації відмовити ОСОБА_1 в наданні в оренду земельної ділянки водного фонду, у зв'язку з відсутністю нормативної бази.

Згідно письмового пояснення №01-01/Т1019/524 від 09.06.2009р. відділу державного комітету земельних ресурсів у Полонському районі з приводу надання в оренду спірної земельної ділянки, у зверненні ОСОБА_1 до Полонської РДА щодо надання в оренду земельної ділянки водного фонду орієнтовною площею 3,3га, було відмовлено з врахуванням того, що до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів" були внесені зміни, згідно яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юриичних осіб і в яких відсутні акції (чатки, паї), що належать державі.

У висновку Шепетівського міжрайонного управління водного господарства №196 від 31.08.2009р. наданому на звернення ОСОБА_1 щодо надання висновку про відсутність обмежень та доцільність передачі у оренду додаткової площі розміром до 3-х гектарів, яка межує з наданим заявнику у користування для рибогосподарських потреб нагульним ставом площею 3,5га, який розташований за межами населених пунктів Полонської міської та Великоберезнянської сільської рад зазначено, що з метою раціонального використання вищезазначеного об'єкта водного фонду, зокрема забезпечення належної популяції рибних запасів, Шепетвське міжрайонне управління водного господарства вважає, що земельна ділянка, як неугіддя, не може використовуватись в цілому за сільськогосподарським призначенням та приходить до висновку про доцільність передачі ОСОБА_1 додатково у оренду означену земельну ділянку орієнтовною площею 3га.

Позивач наголошуючи на тому, що неприйняття Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області розпорядження щодо передачі в оренду додаткової площі земельної ділянки водного фонду порушує його права та зазначаючи, що на підставі рішення конкурсної комісії РДА 04 червня 2009 року, відділом держкомзему у Полонському районі Хмельницької області листом від 09 червня 2009 року за № 01-01/Т1019/524 його повідомлено, що набуття права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах і рекомендовано вирішити дане питання в судовому порядку, а також зважаючи на Протокол № 45 вищезазначеної комісії згідно якого підставою відмови у задоволенні його звернення була саме “відсутність відповідної нормативної бази” просить суд зобов'язати Полонську районну державну адміністрацію вчинити дію по прийняттю розпорядження "Про внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 09.12.2003р. №467/2003-р "Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на оформлення проектної документації щодо передачі земельної ділянки водного фонду в оренду" щодо збільшення площі земельної діялнки водного фонду на 3,2968га.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, судом враховується наступне:

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. в ст.5 ЗК України земельне законодавство базується на принципі невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.

Статтями 15, 16 Цивільного Кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Спосіб захисту цивільних прав та інтересів особа оберає при зверненні з позовною заявою до суду.

Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Позивач звернувся до суду за захистом свого права шляхом зобов'язання відповідача вчинити дію по прийняттю розпорядження про внесення змін до розпорядження Полонської райдержадміністрації від 09.12.2003р. №467/2003-р "Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на оформлення проектної документації щодо передачі земельної ділянки водного фонду в оренду" щодо збільшення площі земельної ділянки водного фонду на 3,2968га. Обраний позивачем спосіб захисту права відповідає статті 16 Цивільного кодексу України та статі 152 Земельного кодексу України, оскільки йдеться про захист цивільного права та інтересу останнього.

Судом враховується, що користування землею згідно Глави 15 Земельного кодексу України може здійснюватись на праві постійного користування, тобто користування без обмеження строку, або тимчасового користування на умовах оренди, яке, в свою чергу, поділяється на короткострокове (до 5 років) або довгострокове (до 50 років).

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Полонської районної державної адміністрації №371/2004-р ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку водного фонду загальною площею 3,5970га строком на 5 років для рибогосподарських потреб, яка розташована за межами населених пунктів Полонської міської та Великоберезнянської сільської рад.

Позивач як орендар 01.12.2004р. уклав з Полонською районною державною адміністрацією як орендодавцем договір оренди земельної ділянки водного фонду строком на пять років, яка знаходиться за межами Полонської міської та Великоберезнянської сільської рад загальною площею 3,5970га для рибогосподарських потреб. Вказаний договір оренди зареєстровано у Полонському відділі ХРФ ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.01.2005р. за №128.

Судом приймається до уваги, що при прийнятті розпорядження і укладені договору не було враховано, що орендована земельна ділянка водного фонду розміщена в таких географічних умовах, що в весняний період, і в період дощів водне плесо збільшується орієнтовно на 3.00 га, внаслідок чого рибні запаси позивача запливають на ту частину водоймища яку останній не орендує. Відповідно позивач позбавлений можливості охороняти і відловлювати рибу, що в свою чергу сприяє привласненню риби з боку сторонніх осіб.

Факт збільшення майже вдвічі площі водойми внаслідок паводків (дощів), підтверджується висновком Шепетівського міжрайонного управління водного господарства №196 від 31.08.2009р., згідно якого, очевидно помилковим було не врахування при передачі в оренду земельної ділянки водного фонду того факту, що в період паводків (дощів) фактична площа ставу збільшується майже у двічі, при чому водою затоплюється прибережна смуга та насамперед верхня за течією територія орієнтовно додатковою площею 3 га про що свідчить відповідний замулений та зволожений грунт, а також рослини ставкового походження, панцері малюсків, ракоподібних, гнізда водоплаваючих птиць та залишки риби що загинула. Вказане підтверджується матеріалами фотозйомки. Таким чином, з метою раціонального використання вищезазначеного обєкту водного фонду, зокрема, забезпечення належної популяції рибних запасів, Шепетівське міжрайонне управління водного господарства важає, що земельна ділянка, як неугіддя не може використовуватисю в цілому за сільськогосподарським призначенням та приходить до висновку про доцільність передачі ОСОБА_1 додатково в оренду означеної земельної ділянки орієнтовною площею 3 га.

Згідно плану земельної ділянки, додатково в оренду необхідно надати 3,2968 га.

За таких обставин та враховуючи позицію відділу держкомзему у Полонському районі Хмельницької області від 21.12.2009р. №01-08/1340, згідно якої відділ не заперечує проти передачи в оренду вільної земельної ділянки водного фонду позивачу, яка розміщена між землекористувачами ОСОБА_1 та ОСОБА_4, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача судом не приймаються до уваги, оскільки останнім можливий захист порушеного права позивача ставиться в залежність від відсутності підзаконних нормативно правових актів, передбачених ст.136 Земельного Кодексу України, а також відсутності коштів в органі виконавчої влади на виготовлення технічного паспорту обєкта продажу лота, та документації із землеустрою необхідної для підготовки земельної ділянки до аукціону, що не узгоджується з приписами чинного законодавства.

При цьому судом враховуються положення ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх доводів та заперечень.

Оплата судових витрат покладається на відповідача відповідно до ст.49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 4, 5, 12, 15, 33, 35, 43, 44, 49, 80, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позов Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Полонне до Полонської районної державної адміністрації м. Полонне за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділу держкомзему у Полонському районі м. Полонне про зобов'язання вчинити певну дію задовольнити.

Полонській районній державній адміністрації м. Полонне прийняти розпорядження "Про внесення змін до розпорядження райдержадміністрації від 09.12.2003р. №467/2003-р "Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на оформлення проектної документації щодо передачі земельної ділянки водного фонду в оренду" щодо збільшення площі земельної ділянки водного фонду на 3,2968га.

Стягнути з Полонської районної державної адміністрації (м. Полонне, вул. Лесі Українки, 114, код 21312362) на користь Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 85грн. (вісімдесят п'ять гривень) витрат по оплаті державного мита, 236грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя

Рішення складено в повному обсязі і підписано 25.12.2009р.

Віддруковано 4 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу;

3 - відповідачу;

4 - третій особі.