
233 № 233/2177/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого – судді Наумик О.О., за участі секретаря Клугер Т.А., розглянувши у судовому засіданні в м. Костянтинівці цивільну справу №233/2177/2018 окремого провадження за заявою ОСОБА_1 В’ячеславни, заінтересована особа - Костянтинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, - «про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України» -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 В’ячеславна у поданій нею до суду в порядку окремого провадження заяві просить встановити факт смерті її матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 27 грудня 2017 року у с. Зуївка м. Харцизька Донецької області, тобто на тимчасово окупованій території, що унеможливлює реєстрацію смерті органами державної реєстрації актів цивільного стану. Встановлення зазначеного факту необхідно для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 задля отримання коштів на її поховання.
Заявниця у судове засідання не з'явилася, надавши суду заяву про розгляд справи у її відсутність з посиланням на підтримання заявлених вимог.
Від заінтересованої особи – Костянтинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області матеріали справи містять відмову у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 за №15.19-64/1021 від 04.05.2018 р. (а.с.13).
Дослідивши матеріали справи, суд дістає висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню за таких підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 частини 1 статті 315 ЦПК України передбачений розгляд судом справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз.2 п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» - рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Судом встановлено, що 27 грудня 2017 року померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Ця подія відбулася в с. Зуївка м. Харцизька Донецької області, тобто на тимчасово окупованій території, що є загальновідомим фактом.
На підтвердження цього факту заявниця надала суду копії таких документів, як:
Довідка про причину смерті (до форми №106/у №35, видається для поховання) ОСОБА_2, яка померла 27 грудня 2017 року у віці 78 років (а.с.7);
«Свидетельство о смерти» зразка т.з. «ДНР» російською «Пиндик Валентины Сидоровны», ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла 27.12.2017 р. у віці 78 років в смт. Зуївка м. Харцизька Донецької області (а.с.8);
Свідоцтво про поховання ОСОБА_2 на кладовищі смт. Зуївка м. Харцизька Донецької області (а.с.9);
Довідка Зуївської селищної адміністрації №782 від 02.05.2018 р. про те, що ОСОБА_1 мешкала разом з ОСОБА_2 на дату смерті останньої 27.12.2017 р. за адресою смт. Зуївка, вул. Матросова,20 (а.с.10);
а також роздруківку фото могили ОСОБА_2 з кладовища (а.с.11-12).
Та обставина, що медичне свідоцтво про смерть ОСОБА_2 видане на тимчасово окупованій території, унеможливлює отримання виданого державним органом України свідоцтва про її смерть з огляду на нижченаведене законодавство.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
У відповідності до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.1). Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (ч.2). Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків (ч.3). Встановлення зв’язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України (ч.4).
З огляду на викладене, ту обставину, що для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є об'єктивні перешкоди, суд вважає що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 259,263-265,293,294,317,319 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 В’ячеславни (паспорт серії ВК №941279, виданий Харцизьким МВ ГУДМС України у Донецькій області 08 вересня 2012 р., зареєстроване місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, тимчасове місце проживання/перебування як внутрішньо перемішеної особи за адресою: АДРЕСА_1), заінтересована особа - Костянтинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (розташований за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 5, ЄРДПОУ 22021072), - «про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України» задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_5, яка померла 27 грудня 2017 року у с. Зуївка м. Харцизька Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: