
Справа 2а/263/12/2018
Провадження 263/6252/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2018 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Ковтуненко Д.В.,
при секретарі Турчиній Н.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання протиправною відмову від 20 жовтня 2016 року №154/М-17-01-04 у здійснення перерахунку пенсії та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок ОСОБА_1, як не працюючому державному службовцю, у розмірі 80% від заробітної плати державного службовця на відповідній посаді у сумі 9750,97 грн., починаючи з 01 грудня 2015 року. На обґрунтування позову посилається на те, що він має стаж роботи 16 років. Управлінням пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька позивачу призначено пенсію державного службовця на підставі довідки б/н від 09 липня 2002 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У зв'язку з проведенням на тимчасово окупованій території антитерористичної операції, пенсійна справа ОСОБА_1 2014 року була передана до Управління пенсійного фонду України Жовтневого районну м.Маріуполя (наразі Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області). 10 жовтня 2016 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до довідки №18-57-1760 від 29 вересня 2016 року, надану Прокуратурою Донецької області, виходячи із заробітної, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді станом на 01 грудня 2015 року, з періоду коли збільшився посадовий оклад. Позивач зазначає, що раніше не мав можливості звернутись до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області, оскільки перебував на тимчасово окупованій території. Листом від 20 жовтня 2016 року №154/М-17-01-04 Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області. Зазначена відмова надіслана позивачу рекомендованим листом та отримана 20 листопада 2016 року. Вважає, що вищезазначена відмова є неправомірною, оскільки вказані дії відповідача призвели до зменшення суми належної пенсії.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 26 травня 2017 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено до розгляду.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15 грудня 2017 року.
Позивач у судове засідання не з'явився, у позові зазначив, що просить суд розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області надала до суду письмові заперечення, в яких зазначила, що електронна пенсійна справа ОСОБА_1 взята на облік в управління з 01 листопада 2014 року. За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50 Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії за вислугу років з урахуванням страхового стажу 29 років 04 місяці 07 днів (у тому числі за списком №1 4 роки 01 місяці 06 днів, стаж роботи прокуратура - слідчі 16 років 06 місяців 20 днів) та оклад за період з 14 червня 2012 року по 14 червня 2012 року у сумі 6756,82 грн., складає 5405,46 грн. (оклад 80%). Пенсійна виплата з урахуванням індексації пенсії у сумі 184,11 грн., складає 5589,57 грн. Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 не передбачений порядок перерахування пенсії зазначеним працівникам у зв'язку із збільшенням посадових окладів. За таких обставин, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 29 вересня 2016 року №18-57-2015 року не є можливим. На письмове звернення ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року надані роз'яснення (лист від 20 жовтня 2016 року №154/М-17-01-04). Просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Судом установлено, що згідно з довідкою від 29 вересня 2016 року №18-57-1760 від 29 вересня 2016 року ОСОБА_1 працював на посаді заступника прокурора у Шахтарській міжрайонній прокуратурі, заробітна плата станом на 01 грудня 2015 року складається: посадовий оклад - 2493,00 грн. (підстава Постанова КМУ №505 від 31 травня 2012 року); доплата за класний чин - 125,00 грн. (підстава Постанова КМУ №505 від 09 березня 2006 року); доплата за вислугу років 30% - 785,40 грн. (підстава Постанова КМУ №505 від 31 травня 2012 року); надбавка за особливо важливі завдання 70% - 2382,38 грн. (підстава Постанова КМУ №505 від 31 травня 2012 року); щомісячна премія 94% - 5438,63 грн. (підстава Постанова КМУ №505 від 31 травня 2012 року); матеріальна допомога на оздоровлення 1/12 - 482,15 грн. (підстава Постанова КМУ №505 від 31 травня 2012 року); матеріальна допомога на вирішення соц.побут.потреб 1/12 - 482,15 грн. Фактична заробітна плати для нарахування пенсії за посадою заступника прокурора складає 12188,71 грн.
10 жовтня 2016 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до довідки №18-57-1760 від 29 вересня 2016 року, надану Прокуратурою Донецької області, виходячи із заробітної, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді станом на 01 грудня 2015 року, з періоду коли збільшився посадовий оклад.
Листом від 20 жовтня 2016 року №154/М-17-01-04 Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області. Зазначена відмова надіслана позивачу рекомендованим листом та отримана 20 листопада 2016 року.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Таким чином, прийняття Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 та Закону № 1166-УІІ є чинним, неконституційним не визнавався, а тому в аспекті положень ст. 19 Конституції України є обов'язковим для виконання управлінням ПФУ в м. Черкасах з метою реалізації наданих державою повноважень в частині проведення обчислення, призначення, перерахунку та нарахування пенсійних виплат.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесені зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стосовно перерахунку призначених пенсій.
Пунктом 4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особам пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший , проводиться автоматично, без звернення осіб, переведення пенсії на умовах передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Отже, з 01 грудня 2015 року пенсія позивачу нараховується за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII, втратила чинність з 01 травня 2016 року, відповідно до нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII., тобто на дату звернення позивача до управління за перерахунком пенсії дана норма Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3745- XII не чинна.
Постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 № 426 «Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця» мала набрати чинність одночасно з набранням чинності Законом України від 17.11.2011 №4050-VI «Про державну службу».
10 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято новий Закон України «Про державну службу» №889-VIII, який опубліковано в газеті «Голос України» від 31 грудня 2015 року №250.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким у свою чергу, не передбачено право державних службовців на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшення грошового забезпечення працюючих осіб.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним до 01 січня 2015 року, а саме статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у відповідній редакції, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і станом на момент звернення позивача до пенсійного органу не регламентувало ані права особи на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Разом з тим, на момент збільшення розміру заробітної плати та на момент його звернення до відповідача щодо перерахунку його пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ була викладена в іншій редакції, а потім взагалі втратила чинність, та Постанову № 865 було викладено в іншій редакції, яка не закріплює права особи на перерахунок пенсії з цих підстав, і жодним іншим нормативно-правовим актом також не визначено, ані таке право особи, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати та умов його здійснення.
Аналіз норм КАС України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а у гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Суд вважає, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позво не підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, адреса мешкання: АДРЕСА_2, паспорт серії НОМЕР_2.
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України міста Маріуполя Донецької області, ЄДРПОУ 41250795, юридична адреса: вул. Зелінського, буд.27а, м. Маріуполь, Донецька область, 87548, тел./факс (0629)33-63-26, електрона пошта: r40@dn.pfu.gov.ua.
Суддя В.О.Ковтуненко