
Справа № 226/843/18
ЄУН № 226/843/18
Провадження № 3/226/262/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
7 травня 2018 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Рибкін Олексій Анатолійович, за участю прокурора Калька Р.Ю., розглянувши матеріал, що надійшов з Управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, який народився 7 листопада 1958 року в місті Димитрові Донецької області, громадянина України, одруженого, працюючого заступником головного інженера Відокремленого підрозділу «Шахта «Капітальна» Державного підприємства «Мирноградвугілля», мешкає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1,
за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, будучи заступником головного інженера по виробництву ВП «Шахта Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» згідно до наказу ВП «Шахта Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» Міністерства вугільної промисловості України № 211к від 27.08.2009 року, відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3, ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП є суб’єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік до 01.05.2017 року, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.08.2016 № 3, п. 5-1 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», подав декларацію несвоєчасно, а саме 04.05.2017 року о 14 годині 20 хвилин. Своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в скоєнні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що він своєчасно подав декларацію за 2016 рік, подав її у другій половині квітня 2017 року, тобто до 01.05.2017 у встановлений строк. Після подання декларації він не перевіряв свій електронний ящик на наявність повідомлення НАЗК про отримання його декларації. Також після подання декларації він на заходив на сайт НАЗК, не перевіряв наявність його декларації в реєстрі декларацій. Вже пізніше, у 2018 році, він переглядав інформацію щодо його декларування на сайті НАЗК в єдиному реєстрі декларацій і там дійсно зазначено час подання ним декларації за 2016 рік 04.05.2018 року, але він з цим не згоден.
Прокурор у судовому засіданні, вбачаючи в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, просив притягнути його до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи, суддя прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП з таких підстав.
Згідно примітки до ст.172-6 КУпАП суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.45 вказаного Закону обов’язок щодо подання щорічно до 1 квітня шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства вказаної декларації за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, покладається на осіб, зазначених, у тому числі, у п.2 ч.1 ст.3 цього Закону.
Згідно п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку.
Встановлено, що за наказом ВП «Шахта «Стаханова» (на даний час – «Шахта «Капітальна») ДП «Красноармійськвугілля» (на даний час – ДП «Мирноградвугілля») від 27.08.2009 № 211к ОСОБА_1 призначено на посаду заступника головного інженера по виробництву з 27.08.2009 року.
«Шахта «Капітальна» є відокремленим підрозділом ДП «Мирноградвугілля», організаційно-правова форма господарювання якого – державне підприємство, що має статус юридичної особи, створеної за наказом профільного міністерства; мета його діяльності – видобуток вугілля з найменшими витратами, що підтверджується Положенням про ВП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля», затвердженим в.о. генерального директора ДП «Мирноградвугілля».
У роз’ясненнях щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 № 3, під посадовими особами юридичних осіб публічного права слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Організаційно-розпорядчі функції (обов’язки) — це обов’язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Як вбачається з посадової інструкції заступника головного інженера по виробництву ВП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля», з якою ОСОБА_1 ознайомлений, дана посада наділена організаційно-розпорядчими функціями, зокрема, обов'язками щодо здійснення управління виробництвом та охороною праці, координації роботу всіх дільниць, бригад та ланок, забезпечення безперебійного функціонування технологічного процесу.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п.п.а п.2 ст.3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України від 23.03.2017 № 1975-УШ продовжено строк подання щорічної декларації до 01.05.2017 для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше.
З огляду на приведені норми законів та досліджені обставини, ОСОБА_1 є посадовою особою державного підприємства, що має на меті одержання прибутку, яка повинна була подати до 1 травня 2017 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто є суб’єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Встановлено, що ОСОБА_1 під особистий підпис до 01.04.2017 був ознайомлений з вимогами подання декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме зі ст.ст.45-52 Закону України «Про запобігання корупції».
За відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав дану декларацію за 2016 рік 04.05.2017 року о 14 годині 20 хвилин.
Факт скоєного правопорушення, окрім наведених письмових документів та відомостей, також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 323 від 17.04.2017, складеним уповноваженою особою Національної поліції України.
Таким чином, аналіз досліджених доказів дає судді правові підстави для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки він, будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», достовірно знаючи про необхідність подання декларації за 2016 рік, маючи реальну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у порушення вимог ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», таку декларацію без поважних причин своєчасно не подав, чим скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Суддя критично відноситься до показань ОСОБА_1 про те, що він не скоював даного адміністративного правопорушення і подав відповідну декларацію за 2016 рік своєчасно у квітні 2017 року, оскільки ці показання спростовуються відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в якому зафіксовано подання декларації за 2016 рік ОСОБА_1 04.05.2017 року о 14 годині 20 хвилин.
Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, а тому суддя вважає необхідним піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в мінімальному розмірі.
На підставі ст.40-1 КУпАП, з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.ст. 33-35, 172-6 ч.1, 221, 283, 284, 287 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосувати до нього адміністративне стягнення відповідно до частини першої статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень, перерахувавши зазначену суму на розрахунковий рахунок № 31113106700034, ЄДРПОУ 37803436, ККД 21081100, отримувач Мирноградське УК (м.Мирноград), МФО 834016.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп., який перерахувати на розрахунковий рахунок № 31215256700001, ККД 22030106, ЄДРПОУ 37993783, отримувач ГУК у м.Києві (м.Київ) 22030106, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України в м.Києві, код банку отримувача 820019.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.А.Рибкін