
Справа № 209/3469/17
Провадження № 2/209/346/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2018 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Байбари Г.А.,
при секретарі Герасимчук І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кам'янське Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру сплаченої державної соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ :
Управління соціального захисту населення Адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 1650,06 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що згідно заяви відповідача від 04 лютого 2016 року, на підставі ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року, ОСОБА_1 було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року (по доходам). При наданні документів, на підставі яких відповідачу було призначено допомогу, ОСОБА_1 зобов'язалася повідомляти позивача про всі обставини, які призводять до припинення виплати допомоги. Однак, в порушення вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідач приховала факт отримання нею доходів від Кам'янського міського центру зайнятості у 2015 році . 29 червня 2017 року на адресу управління надійшла довідка № 3287 із Кам'янського міського центру зайнятості про отримання відповідачем за період з 01 липня 2015 року по 08 жовтня 2015 року доходу в розмірі 3300,13 грн. Таким чином, відповідачу було надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 1650,06 грн., які в добровільному порядку відповідач не повернула.
Представник позивача - Ахрамєєва І.В. в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила, не подала відзив на позов та заяву про розгляд справи за її відсутності.
Виходячи з наведеного, відповідно до ч. 2 ст. 211, п.1 ч.3 ст. 223, ч.1 ст. 280, ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив розглядати справу у судовому засіданні за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів та ухвалити заочне рішення.
Встановивши фактичні обставини, зміст спірних правовідносин та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно заяви ОСОБА_1 від 04 лютого 2016 року, на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року, відповідачу було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року (по доходам).
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутні запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
При наданні документів, на підставі яких було призначено допомогу, відповідач зобов'язалася повідомляти Управління соціального захисту населення про всі обставини, які призводять до припинення виплати допомоги.
Згідно ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередній період.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ( абзац 2 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми).
Проте, відповідач в порушення вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при зверненні за призначенням допомоги приховала факт отримання нею доходу від Кам'янського міського центру зайнятості, не вказавши цей дохід у Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 7-8).
Згідно довідки Кам'янського міського центру зайнятості від 29.06.2017 року № 3287 (а.с. 10), за період з 01 липня 2015 року по 08 жовтня 2015 року відповідач, як безробітна, отримала 3300,13 грн. допомоги по безробіттю.
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян(у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно з законом.
У зв'язку із отриманням відповідачем у зазначений період часу особистого доходу у вигляді допомоги по безробіттю, який вона не задекларувала, виникла переплата допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 1650,06 грн., що підтверджується довідкою управління від 13 грудня 2017 року, розрахунок по якій перевірено судом (а.с. 15).
Не зважаючи на письмове звернення управління до відповідача про добровільне повернення надміру отриманих коштів (а.с. 14), відповідач переплату не повернула.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 1650,06 грн. надміру виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно ст. 141 ЦПК України з відповідача має бути стягнуто на користь держави судовий збір, оскільки позивача, п. 19 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», при зверненні до суду з цим позовом було звільнено від сплати судового збору.
Керуючись статтями 10, 12, 13, 141, 259, 263 - 265, 280 - 282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити позов Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру сплаченої державної соціальної допомоги.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Дніпровського району Кам'янської міської ради, ЄДРПОУ 03192537, 1650,06 грн. (одна тисяча шістсот п'ятдесят грн. 06 коп.) надміру виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, судовий збір в розмірі 704,80 грн. на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач може оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення або позивачем та іншими учасниками справи апеляційної скарги, якщо заяву та апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.А. Байбара.