
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1926/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Носа С.П., Іщук Л.П.
за участю секретаря судового засідання Торкот Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року прийняте суддею Ковальчук В.Д. в м. Луцьку у справі № 803/1948/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області протиправними щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій», призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988;
- зобов’язати виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад в розмірі 2950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор в розмірі 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (45%) в розмірі 2227,50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; премія у розмірі 150%, з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 31.05.2017 року №2815 щодо визначення премії у розмірі 0,47% - 33 грн. 73 коп. з показника середніх розмірів, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. Зобов’язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі – Порядку № 45), та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор – 2000 грн.; надбавка за стаж служби (45%) – 2227,50 грн.; щомісячна премія, визначена у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, тобто за січень 2016 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суд виходив з того, що підстав для включення до зазначеної довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань з врахуванням вимог абз. 7 п. 5 Порядку № 45 – відсутні. Що стосується премій, то відповідно до вимог абзацу 5 п. 5 Порядку №45 розмір премії повинен бути визначений із урахуванням середніх розмірів щомісячної премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а саме за січень 2016 року.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, стороною позивача подано апеляційну скаргу, де вказується на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги покликання маються на те, що зазначена надбавка та премія встановлено постановою КМУ за № 1294 від 07.11.2007 року та брались до уваги при призначені пенсії.
Слід врахувати, що станом на момент виникнення права на перерахунок пенсій наказ МВС України № 499-2007 був єдиним чинним нормативним документом МВС про виплату грошового забезпечення і його дія на той момент ніяким актом не зупинялась. Наказ втратив чинність 31.10.2016 року у відповідності до наказу МВС України № 1131.
Станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії всі додаткові види грошового забезпечення і премія, що є складовими пенсії, та їх виплата жодним нормативно-правовим актом зокрема постановою КМУ за № 988 скасовані не були, тому вилучення їх зі складу пенсії при перерахунку є абсолютно безпідставним та протиправним.
Крім того, слід врахувати позицію Європейського суду з прав людини у справі «Ууоппє уап Оиут у. ОСОБА_2», «Кечко проти України», рішення Конституційного Суду України.
Згідно ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 відповідно пенсійного посвідчення серії ААС №170298 від 01.02.2011 року (а.с.14) є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
15 травня 2017 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію щодо складових, які включені до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та просив надати копію такої довідки (а.с.15-16). У відповіді на цей запит відповідач листом від 24 травня 2017 року за вих. №7/173 повідомив позивача про те, що станом на 24.05.2017 року довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії по займаній ОСОБА_1 посадою не формувалась, а тому видати таку довідку немає можливості (а.с.17).
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області із заявою від 12 червня 2017 року, в якій просив направити йому та до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірах, встановлених відповідно до грошового атестату №13 від 21.10.2010 року (а.с.18-20).
На вказану заяву відповідач листом від 21 червня 2017 року за вих. №7/250 повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказу МВС України від 17.02.2017 року №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області оформлена довідка про грошове забезпечення №2815 від 31.05.2017 року, яка направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (а.с.21).
Зазначена довідка видана на виконання ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою начальник відділення ДАІ та автомобільно-технічної інспекції / начальник відділення, що не входить до складу відділу становить у загальній сумі 7211,23 грн., з яких: посадовий оклад - 2950 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор – 2000 грн.; надбавка за стаж служби (45%) – 2227,50 грн.; премія 0,47% - 33,73 грн. (а.с.22).
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов’язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Стосовно вимог позивача щодо визнання протиправними дій Ліквідаційної комісії щодо видачі позивачу довідки про грошове забезпечення із зменшенням розміру премії та відсутністю надбавки за особливі важливі завдання та врахування вказаних виплат при перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 0,47% замість 150%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі довело до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за відповідною посадою становить 0,47%.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 0,47% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв’язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 150%, як отримував позивач, немає.
Наведене спростовує також висновок суду першої інстанції, який покладений в основу оспореного судового рішення.
При розгляді даної апеляційної скарг, судом також враховані висновки рішень Верховного Суду від 15.02.2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 та від 12.03.2018 року у зразковій справі № Пз/9901/1/18.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також на адресу суду поступило клопотання сторони позивача про зупинення провадження у справі. Покликання маються на те, що ОСОБА_3 Верховного Суду відрила апеляційне провадження зразкової справи № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), відтак на думку позивача є необхідність зупинити провадження до прийняття остаточного рішення по справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Подібне передбачено п.9 ч.2 ст. 236 КАС України.
Враховуючи той факт, що КАС України визначає право суду, а не обов’язок в частині зупинення провадження по справі, суд використавши позицію Верховного Суду по розгляду типової справи, судові рішення які набрали чинності, не вбачає за необхідне зупинити провадження у справі.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст. ст. 308, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року у справі № 803/1948/17 в частині задоволених позовних вимог та прийняти в цій частині нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі № 803/1948/17.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та оскарженню до Верховного Суду не підлягає, крім з підстав зазначених в частині 5 статті 291 КАС України.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повне судове рішення складено 08.05.2018 року.