
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1955/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Носа С.П., Сеника Р.П.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 1 лютого 2018 року, ухвалене суддею Флоряк Д.В., 11:25:18 год, м. Надвірна, дата складання повного тексту рішення 7 лютого 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов’язати вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
15.11.2017 року позивач – ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому, із врахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить: визнати неправомірними дії відповідача щодо не перерахунку йому пенсії; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2324/108/05/8-17 та з врахуванням надбавок та премії з яких був сплачений єдиний внесок загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, а саме: посадового окладу – 2950 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням – 2200 грн; надбавка за стаж служби 45% - 2317 грн; надбавки за особливо важливі завдання – 50% премії – 50% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016р. без обмежень.
Рішенням Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 1 лютого 2018 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби, надбавки за особливо важливі завдання та премії. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням посадового окладу 2950 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням 2200 грн, надбавки за стаж служби 45% (2317 грн), надбавки за особливо важливі завдання – 50%, премії – 50% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплатж сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види військовослужбовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими і є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.
Крім того, посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішенняч Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 1 лютого 2018 року та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, визначено перелік надбавок, доплат для поліцейських, серед яких відсутній такий вид надбавки як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції). Відповідно, надбавка за виконання особливо важливих завдань не може включатися до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) для перерахунку їхніх пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Крім того, апелянт стверджує, що помилковим є обрахунок премії позивачем в розмірі 50%, оскільки п. 5 Порядку № 45 визначає, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Відповідно, Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017р. № 5551/05/22-2-2017 роз’яснило, що надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії слід врахувати відповідно до Постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, відповідно до якої премія становить 2,36 %, яка і вказана в довідці для перерахунку пенсії позивача.
Разом з тим зазначає, що кошти на потребу, яку сформовано Пенсійним фондом України, Міністерство соціальної політики України досі не надало. Отже, головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, оскільки, на такі виплати нам не виділено коштів з Державного бюджету України.
Отже, головним управлінням не порушено законодавства при призначенні та проведенні перерахунку пенсії позивачу.
Що стосується обмеження граничного розміру, то апелянт вказує на те, що прийнятий Верховною ОСОБА_2 України Закон України від 06.12.2016 № 1774-VІII вніс зміни до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі – Закон). Оновленою редакцією статті 43 Закону передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.
Також, апелянт вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Учасники справи в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від учасників справи, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до ст.311 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції частково не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови КМУ №1294 від 07.11.2007р. Звільнений з посади начальника сектору у справах гром.іміграції та реєстрації осіб Надвірнянського РВ УМВС в спеціальному званні підполковник.
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку його пенсії і відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 та ст.ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із запитом про надання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, встановленого у постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських.
З наданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області №2324/108/05/8-17 від 15.06.2017р. видно, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою заступника начальника сектору у справах гром.іміграції та реєстрації осіб включає: посадовий оклад – в розмірі 2950 грн; оклад за спеціальне звання підполковник поліції – в розмірі 2200 грн, надбавка за стаж служби (45%) – в розмірі 2317 грн, премія (2,36%) – 176 грн, а всього 7643 грн.
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав вказану довідку Ліквідаційною комісії УМВС в Івано-Франківській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом № 945/Р-15 від 31.10.2017 р. повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії та зазначило, що проведення перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а на даний час проведення перерахунку його пенсії законних підстав немає.
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановленні конкретні розміри грошового забезпечення поліцейських.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений постановою Кабінету Міністрів № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45).
У відповідності до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі – особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі – державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі – довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Відповідно до ч.7 п.5 Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються; згідно з частиною п'ятою пункту 5 Порядку інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія виплачуються в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як вбачається з довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області №2324/108/05/8-17 від 15.06.2017р. розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, а саме постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року, за посадою заступника начальника сектору у справах гром.іміграції та реєстрації осіб включає: посадовий оклад – в розмірі 2950 грн; оклад за спеціальне звання підполковник поліції – в розмірі 2200 грн, надбавка за стаж служби (45%) – в розмірі 2317 грн, премія (2,36%) – 176 грн, а всього 7643 грн.
Таким чином, виходячи з обставин справи, станом на 01 січня 2016 року надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % та премія саме в розмірі 50% не виплачувалися, а тому виходячи з вищевикладеного, суд першої інстанції безпідставно включив до складу грошового забезпечення, з якого підлягає здійсненню перерахунок розміру пенсії позивача, дані виплати.
Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції із збереженням всіх гарантій пенсійного забезпечення, передбаченими Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року.
Також встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 та Законом України № 900-VIII 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01 січня 2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Таким чином, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Крім того, апеляційний суд звертає увагу, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підств для задоволення позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки голови ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області №2324/108/05/8-17 від 15.06.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, який включає: посадовий оклад – в розмірі 2950 грн; оклад за спеціальне звання підполковник поліції – в розмірі 2200 грн, надбавка за стаж служби (45%) – в розмірі 2317 грн, премія (2,36%) – 176 грн, а всього 7643 грн., починаючи з 01 січня 2016 року.
Отже, оскаржуване рішення суду першої інстанції прийняте з пормилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.317 КАС України, є підставою для скасування та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.
Рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 1 лютого 2018 року у справі №348/2349/17скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов’язати вчинити дії задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки голови ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області №2324/108/05/8-17 від 15.06.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, який включає: посадовий оклад – в розмірі 2950 грн; оклад за спеціальне звання підполковник поліції – в розмірі 2200 грн, надбавка за стаж служби (45%) – в розмірі 2317 грн, премія (2,36%) – 176 грн, а всього 7643 грн., починаючи з 01 січня 2016 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_2 Повне судове рішення складено 08.05.2018р.