
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/939/18
Чернігівський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Чернігівської області Юшина Ігоря Володимировича, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державна служба України з безпеки на транспорті до ОСОБА_2 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом заступника прокурора Чернігівської області Юшина Ігоря Володимировича (далі-позивач), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державна служба України з безпеки на транспорті (далі-третя особа) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі-відповідач) про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 33917,93 грн.
Підставою звернення до адміністративного суду з даним позовом стало порушення відповідачем статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що під час проведення посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області габаритно-вагового контролю на автошляху М-12 "Київ-Одесса, 451 км" встановлено факт перевезення вантажу автомобілем марки RENUALT 22, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом LAG 0340 К, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, належного гр. ОСОБА_2, без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданими компетентними органами у разі перевезення з перевищенням вагомих обмежень, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Враховуючи встановлені порушення посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.07.2017, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів відповідачу нараховано до сплати 1142,1 євро.
Адміністративний позов направлено відповідачу рекомендованим листом та отримано відповідачем 06.02.2018, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення (18).
Ухвалою від 14.02.2018 відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) та надано строк для подання відзиву на позовну заяву (відповідачу), відповіді на відзив (позивачу), заперечень на таку відповідь (відповідачу).
14.03.2018 ухвалою суду розгляд справи призначено у спрощеному провадженні з повідомленням (викликом) сторін на 27.03.2018 у зв’язку з тим, що відповідач не отримав ухвалу про відкриття провадження від 14.02.2018 (а.с.25).
26.03.2018 відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи в зв’язку зі станом здоров’я, в якому також зазначено, шо бажає бути присутньою на судовому засіданні.
27.03.2018 від представника позивача надійшла заява про розгляд судового засідання 27.03.2018 без її участі (а.с.36).
27.03.2018 розгляд справи відкладено на 05.04.2018 (а.с.37).
05.04.2018 від представника позивача надійшла заява про розгляд судового засідання 05.04.2018 без її участі (а.с.41).
05.04.2018 розгляд справи відкладено на 30.04.2018 у зв’язку з першою неявкою відповідача (а.с.42).
05.04.2018 від представника позивача надійшло клопотання про залучення третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державної служби України з безпеки на транспорті (а.с.49-50).
16.04.2018 від представника позивача надійшло клопотання про зміну розрахункового рахунку Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3) на користь Державного бюджету України (р/р 31211216700111, в ГУ ДКСУ у Одеській області, отримувач УК у Біляївському районі, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 33917 (тридцять три тисячі дев’ятсот сімнадцять) грн. 93 коп., що еквівалентно 1142,1 євро (52-53).
25.04.2018 повідомлено представника позивача та відповідача, що розгляд справи, призначений на 30.04.2018, відкладається на 02.05.2018 у зв’язку з тим, що 30.04.2018 є вихідним днем (а.с.46,47).
30.04.2018 від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки відповідач прибула на судове засідання 30.04.2018, проте, цей день був вихідним днем (а.с.57).
02.05.2018 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку з зайнятістю в іншому судовому засіданні (а.с.59).
02.05.2018 ухвалою суду залучено до участі у справі № 825/939/18 третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державну службу України з безпеки на транспорті. Розгляд справи призначено на 07.05.2018 о 09:00 год.
07.05.2018 в судове засідання відповідач повторно не з’явився, належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 65).
Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державної служби України з безпеки на транспорті в судове засідання не з’явився, належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи.
Відповідно до положень частини третьої статті 205 КАС України у разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання , суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, суд вважає розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача та дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив таке.
03.07.2017 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на автошляху Київ - ОСОБА_1, 451 км здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки RENAULT 22, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом LAG 0340 К, реєстраційний номер НОМЕР_2, належного гр. ОСОБА_2.
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 03.07.2017 складено акт № ВН 0155122, в якому зафіксовано порушення вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема надання послуг із перевезення вантажу без оформлення документів, а саме відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.
У довідці від 03.07.2017 про результати здійснення габаритно-вагового контролю вказано навантаження на осі, тонн: 1) 6320; 2)9260; 3) 8380; 4) 8440; 5) 8320, повна маса транспортного засобу 40.720 (а.с. 11 на звороті).
03.07.2017 посадовими особами, які проводили перевірку складений акт ВН № 0115351 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому вказана повна маса, тон: нормативно допустима 40,000, фактична -40,720, відстань між осями, метрів – 3,6/5,6/1,3/1,3, осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме- 11/11/-/22, фактичне-6320/9260/8380/8440/8320 (а.с. 12 на звороті).
За результатами проведеної перевірки складений розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.07.2017, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 1142,1 євро. Розрахунок проведений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням положень пунктів 30, 31-1 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879), а саме: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В х К, де (П - розмір плати за проїзд; Рзм - роз плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення кілометрах; К - коефіцієнт збільшення плати за проїзд (у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру; до 10 відсотків в подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п’ятикратному розмірі). Обрахований таким чином розмір плати за проїзд становить П = 0,54 х 705 х 3 = 1142,1 євро.
Однак визначена контролюючим органом сума платежу відповідно до зазначеного розрахунку відповідачем у добровільному порядку не сплачена. У зв'язку із чим заступник прокурора Чернігівської області в інтересах держави звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.
Так, в розумінні підпункту 4 пункту 1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 (далі - Правила №30) визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
В свою чергу, із положень пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, видно, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Із положень пункту 4 Правил №30 слідує, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до п. 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Згідно пункту 26 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Положеннями пункту 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Із наведеного слід зробити висновок, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковим платежем, який дає право на рух великовагового транспортного засобу.
Як встановив суд та підтверджується матеріалами справи, транспортним засобом, який належить відповідачу було здійснено перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень. За таких обставин, контролюючим органом згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.07.2017 №0151351, нараховано відповідачу плату за проїзд в сумі 1142,1 євро, що в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку складає 33917,93 грн.
Зважаючи на те, що визначена контролюючим органом плата за проїзд, відповідачем не оскаржена та в добровільному порядку, у встановлені чинним законодавством строки не сплачена, така набуває статусу заборгованості перед державним бюджетом України. Відтак, вказана заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.
У відповідності до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідачем не спростовані, а відтак, підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи відсутність витрат у суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд доходить висновку, що судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Заступника прокурора Чернігівської області Юшина Ігоря Володимировича (вул. Князя Чорного,9, м. Чернігів, 14000), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Державна служба України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135) до ОСОБА_2 (вул. Миру, 82/1, смт. Варва, Чернігівська область, 17600) про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3) на користь Державного бюджету України (р/р 31211216700111, в ГУ ДКСУ у Одеській області, отримувач УК у Біляївському районі, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 33917 (тридцять три тисячі дев’ятсот сімнадцять) грн. 93 коп., що еквівалентно 1142,1 євро.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 08.05.2018.
Суддя І.І. Соломко