
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
07 травня 2018 р. № 820/1375/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61171, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до головного спеціаліста Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_2 (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057) про визнання дій незаконними,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до головного спеціаліста Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_2, в якому просить суд, з урахуванням уточнень, визнати дії головного спеціаліста Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_2, а саме, відмову у наданні позивачеві адміністративної послуги – оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон незаконними.
Ухвалою суду від 03.03.2018 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження. Відмовлено позивачу в задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін. Запропоновано відповідачу у разі невизнання адміністративного позову подати до суду відзив на позов разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача (в разі неможливості їх подання - зазначити докази, які не можуть бути подані разом з відзивом із зазначенням причин їх неподання) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу - у п’ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, відповідно до вимог ст. 162 КАС України.
Ухвалою суду від 23.03.2018 розглянуто клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін та відмовлено в його задоволенні. Встановлено позивачу строк подання відповіді на відзив - десять днів з дня отримання відзиву на позов, у разі його подання відповідачем. Встановлено відповідачу строк на подання заперечення на відповідь на відзив з дотриманням вимог ст. 164 КАС України - п’ять днів з дня отримання відповіді на відзив на позов, у разі її подання позивачем.
Ухвалою суду від 06.04.2018 розглянуто клопотання позивача про продовження строку на надання відповіді на відзив та задоволено його. Продовжено позивачу строк на подання відповіді на відзив на 10 днів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06.02.2018 він звернувся з усіма необхідними документами та квитанцією про сплату адміністративного збору у розмірі 253,00 грн до головного спеціаліста Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_2 для отримання адміністративної послуги – оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон. Відповідач відмовив позивачеві в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон та відмовилася надавати таку відмову у письмовій формі. Позивач звернувся до начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з інформаційним запитом щодо підстав відмови позивачеві в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон. Заступником начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області позивачеві була надана відповідь, у якій зазначено, що підставою для відмови позивачеві в оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон слугувало те, що позивач не сплатив в повному обсязі адміністративний збір в частині суми у розмірі 304,32 грн. за бланк паспорту. Позивач вважає таку відмову незаконною, посилаючись на те, що він сплатив адміністративний збір у повному обсязі.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вона діяла в межах повноважень, у спосіб та на підставі чинного законодавства. Відповідач зазначила, що розмір адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації становить 557,32 грн, посилаючись на положення Закону України «Про адміністративні послуги», Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», Постанови Кабінету Міністрів України № 770 від 02.01.2016 «Деякі питання надання адміністративних послуг у сфері міграції», наказу Державної міграційної служби України № 280 від 03.11.2016 «Про затвердження класифікаторів адміністративних послуг, продукції, документів, що використовуються для надання адміністративних послуг, адміністративного збору, що включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізацію».
Станом на 07.05.2018 відповідь на відзив від позивача не надійшла.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч.4 ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 06.02.2018 звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області для подання документів для нетермінового оформлення і отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Для отримання паспорту громадянина України для виїзду за кордон позивачем головному спеціалісту Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_2 була надана, зокрема, квитанція про сплату 253 грн адміністративного збору.
Головним спеціалістом Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_2 позивачу було відмовлено у прийнятті документів, оскільки документ про сплату адміністративного збору не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки сума такого збору має складати 557,32 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області із запитом щодо підстав відмови у прийнятті документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
12.02.2018 Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області позивачу надана відповідь №ЗГП-С/7/6301-2/6315/1/2440-18, в якій зазначено, що розмір адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації становить 557,32 грн, через що здійснена позивачем оплата у розмірі 253,00 грн та наданий позивачем платіжний документ не відповідає вимогам нормативно-правових документів щодо надання платної послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. (а.с.9).
Позивач вважає відмову у прийнятті документів 06.02.2018 та надану Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області 12.02.18 відповідь необґрунтованими та протиправними, у зв’язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Отже, спірні правовідносини виникли з приводу визначення розміру адміністративного збору за отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, предметом оскарження є дії посадової особи Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо відмови у прийнятті документів від позивача для оформлення вказаного документа.
При наданні оцінки обґрунтованості дій відповідача при відмові у прийнятті документів суд виходить з наступних приписів діючого законодавства.
Відповідно до п.п. 1-3 ч. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1) адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи відповідно до закону;
2) суб’єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг;
3) суб’єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб’єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Згідно з ч.ч. 1, 3, 5, 6 ст. 11 Закону України «Про адміністративні послуги» при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Розмір плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) і порядок її справляння визначаються законом з урахуванням її соціального та економічного значення. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб’єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб’єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб’єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо). Стягнення за надання адміністративних послуг будь-яких додаткових не передбачених законом платежів або вимагання сплати будь-яких додаткових коштів забороняється.
Таким чином, поняття «плата за надання адміністративної послуги» та «адміністративний збір» відповідно до конструкції наведених норм є тотожніми поняттями та включають в себе плату за весь комплекс дій та рішень суб’єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги, включаючи, зокрема, вартість бланків.
Відповідно до преамбули Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» цей Закон визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Таким чином, Закон України «Про адміністративні послуги» є загальним нормативно-правовим актом вищої юридичної сили, який визначає правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг, а Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» містить спеціальні приписи щодо видачі документів, які посвідчують особу, підтверджують громадянство України.
Отже, посилання позивача на непоширення дії Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» на спірні правовідносини та невключення до адміністративного збору вартості бланків документів є помилковим та не ґрунтується на приписах діючого законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів справляється адміністративний збір, а за проведення таких дій за кордоном - консульський збір. Адміністративний збір справляється у порядку, визначеному цим Законом. Вартість адміністративної послуги, а також подвійний розмір її збільшення встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах граничної вартості адміністративної послуги, встановленої цим Законом.
Тобто, повноваження щодо встановлення вартості адміністративної послуги (як складової адміністративного збору) за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів, які посвідчують особу, підтверджують громадянство України, наділений Кабінет Міністрів України, з урахуванням обмежень, встановлених ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», що одночасно відповідає приписам ст. 11 Закону України «Про адміністративні послуги».
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» розмір адміністративного збору за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізації. Гранична вартість адміністративної послуги: за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети - 0,2 розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року; не пізніше ніж через сім робочих днів з дня оформлення заяви-анкети - 0,4 розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» гранична вартість адміністративної послуги визначається у відповідному розрахунку від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обміну. Вартість адміністративної послуги є однаковою в усіх уповноважених суб'єктів. Стягнення додаткових платежів за адміністративну послугу забороняється.
Так, абз. 24 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено, що вартість бланків документів та їх персоналізації визначається відповідно до укладених із дотриманням вимог законодавства договорів з державним підприємством, що здійснює виготовлення бланків та їх персоналізацію.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» сплата адміністративного збору (консульського збору) підтверджується відповідними документами, що додаються до заяви про оформлення і видачу документів, передбачених цим Законом.
Частиною 4 ст. 20 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачені випадки, коли адміністративний збір не справляється. Вказані випадки не поширюються на спірні правовідносини сторін.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання адміністративних послуг у сфері міграції» № 770 від 02.01.2016 встановлено вартість адміністративних послуг у сфері міграції за переліком згідно з додатком, зокрема, за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви-анкети у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів – 253 грн.
Наказом Державної міграційної служби України № 280 від 03.11.2016 «Про затвердження класифікаторів адміністративних послуг, продукції, документів, що використовуються для надання адміністративних послуг, адміністративного збору, що включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізацію» затверджені: Класифікатор адміністративних послуг, які надаються територіальними органами та підрозділами ДМС, Класифікатор продукції і документів, що використовуються для оформлення адміністративних послуг та Класифікатор адміністративного збору, що включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізацію.
Так, у Класифікаторі адміністративного збору, що включає вартість адміністративної послуги, вартість бланка документа та його персоналізацію, затвердженому Наказом Державної міграційної служби України № 280 від 03.11.2016, визначено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви-анкети у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів складає 557,32 грн., та включає в себе оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви-анкети у строк: не пізніше ніж через 20 робочих днів – складає 253,00 грн. та вартість бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм складає 304,32 грн.
Отже, розмір адміністративного збору при нетерміновому оформленні паспорту громадянина України для виїзду за кордон становить 557,32 грн., які були сплачені позивачем частково в сумі 253,00 грн. При цьому, порядок визначення відповідно до укладених договорів Державною міграційною службою України в межах її повноважень вартості продукції - документів, які використовуються для надання адміністративної послуги, не входить до предмету доказування у справі.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем ототожнені поняття «вартість адміністративної послуги», яка є складовою адміністративного збору, та «плата за надання адміністративної послуги», яке є синонімом «адміністративного збору», що призвело до помилкового тлумачення приписів діючого законодавства.
Відповідно до п. 24 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб’єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб’єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб’єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв’язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Відповідно до п. 35 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає, зокрема, документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати.
Отже, відмова відповідача у наданні адміністративної послуги - отриманні паспорту громадянина України для виїзду за кордон, є правомірною через ненадання позивачем документа, який підтверджує сплату адміністративного збору у повному обсязі.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 229, 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61171, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до головного спеціаліста Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_2 (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків, 61057) про визнання дій незаконними – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Білова О.В.