
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/519/18
02 травня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Кухар О.Л.
представника позивача: ОСОБА_1;
представника відповідача: ОСОБА_2;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі – позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі - відповідач) про зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 17.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується дублікатом посвідченням серії А №210882с, виданого 23.10.2017 року, зі штампом про перереєстрацію від 22.07.1997 року. Проте, на звернення з письмовою заявою від 24.10.2017 року про призначення пенсії із зменшення пенсійного віку на 8 років, протоколом засідання комісії відповідача відмовлено позивачу у призначенні пенсії на підставі відсутності підтвердження документами факту перебування в зоні відчуження 14 календарних днів.
Вказану відмову позивач вважає незаконною та просить суд зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити пенсію із заниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 17.10.2017 року.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року провадження у справі відкрито та визначено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року розгляд справи відкладено до 02 травня 2018 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених в позовній заяві, просив позов задовольнити. Наголосив, що право ОСОБА_3 на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку підтверджено належними та допустимими доказами, які підтверджують, що останній у період з 01.07.1987 року по 26.09.1987 року приймав участь у ліквідації аварії.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у відзиві (а.с.21-23). Повідомив, що згідно архівної довідки Прикарпатського військового округу (військової частини 73832) зазначено, що ОСОБА_3 в складі військової частини 43187, виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 01.07.1987 р. по 26.09.1987 р. Однак, дні виїзду в зону (на об'єкти, населенні пункти) по ліквідації наслідків аварії не вказано. Інших первинних документів, які б підтверджували участь у роботах в зоні відчуження немає. Згідно запитів в Державний Галузевий архів Міністерства оборони України м. Львова від 30.10.2017 р. № 17635/04 надійшла відповідь від 20.11.2017 року про те, що документи військової частини 43187 передані для подальшого зберігання в Галузевий державний архів Міністерства оборони України м. Києва. Відповідно до запиту за № 17634/04 від 30.10.2017 р. надійшла відповідь з Київського Галузевого архіву Міністерства обороги України від 26.12.2017 року, де зазначено, що дні виїзду в зони відчуження не відображені та згідно ліквідаційного акту в/ч 43187, накази командира в/ч 43187 по стройовій частині і виїздам за період з 01 січня 1987 року по 04 грудня 1987 року були вилучені з частини працівниками Головної воєнної прокуратури м. Москви в жовтні 1989 року.
У зв’язку із не підтвердженням документами факту перебування в зоні відчуження 14 календарних днів, у позивача відсутнє право на пенсію згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку на 8 років.
За даних обставин, вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши обставини справи у сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується дублікатом посвідченням серії А №210882с, виданого 23.10.2017 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 22.07.1997 року (а.с.8).
На адресу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 24.10.2017 року надійшла заява позивача про призначення пенсії за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви було додано копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідок з місця роботи, архівних довідок, тощо.
В ході розгляду звернення позивача, Тернопільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області рішенням від 14.02.2018 №2282/04 відмовлено у задоволенні вказаної заяви (а.с.9-10).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, згідно п.1 вказаної норми учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсійний вік зменшується на 8 років.
Як передбачено пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, серед яких, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно із п.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.
Відповідно до п.3 цього порядку інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія ОСОБА_4 цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, статус якого підтверджується посвідченням серії А №210882с, виданого 23.10.2017 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 22.07.1997 року.
Як слідує із матеріалів справи, комісія вирішила відмовити ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком у зв'язку з не підтвердженням документально, яку саме кількості днів позивач перебував у зоні (на об’єкті, населеному пункті).
Суд відзначає, що визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій передбачено ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до норм якої до категорії 2, зокрема, належать учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Із наведених законодавчих норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відтак, наданням позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесенням саме до категорії 2 відповідно до посвідчення серії А №210882с, виданого 23.10.2017 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 22.07.1997 року, є підтвердженням факту роботи ОСОБА_3 у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
ОСОБА_5 Міністрів СРСР і ВЦРПС N 665-195 від 05.06.86 була встановлена оплата праці працівників, зайнятих на роботах в 3, 2 та 1 зонах небезпеки, відповідно у 4-х, 3-х і 2-кратних розмірах (із врахуванням 100 % тарифної ставки), понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановлену по основному місцю роботи (п. 1).
Суд звертає увагу на те, що відповідно до довідки науково-виробничого об’єднання «Ватра», яку позивач подав в Департамент соціального захисту населення Тернопільської ОДА 28.06.1993 року ОСОБА_3 отримував кошти у чотирикратному розмірі у зв’язку із перебуванням у зоні відчуження протягом 48 днів.
Серед іншого, згідно даних, що містяться у військовому квитку серії НК № 4936096, позивач з 01.07.1987 по 26.09.1987 виконував обов'язки із ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС (а.с.13).
Крім того, в матеріалах справи наявна архівна довідка №24/15857 від 27.05.1993 Прикарпатського військового округу, архівна довідка №51/1/3910 від 09.12.1996 Центрального архіву Міністерства оборони України з яких слідує, що ОСОБА_3 у 1987 році, а саме в період з 01.07.1987 по 26.09.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Фактично рішення комісії Тернопільського об’єднаного УПФУ в Тернопільській області від 14.02.2018 року №2282/04 спростовує факт роботи позивача в зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів та вказує на безпідставність видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А №210882с, виданого 23.10.2017 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, зі штампом про перереєстрацію від 22.07.1997 року 2 категорії. Вказану позицію комісії суд вважає необґрунтованою та безпідставною.
Таким чином, з огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини, що підтверджують факт роботи позивача в зоні відчуження не менше 14 календарних днів, суд вважає, що ОСОБА_3 досяг відповідного віку та має право на призначення пенсії згідно із ст.55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Приписами ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
При цьому, згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
З матеріалів справи вбачається, і не оспорюється сторонами, що ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою за призначенням пенсії 24.10.2017 року.
Відтак, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов’язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 24.10.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій та рішень.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) призначити ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 46024, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 24.10.2017р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07 травня 2018 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.