
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 травня 2018 року м. РівнеСправа №817/746/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доЗарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського окружного адміністративного суду з позовом до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі – Зарічненське ОУ ПФУ Рівненської області) про визнання протиправною відмови щодо призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язання вчинення дій щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до вказаної норми з 04.12.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи. 04.12.2017 позивач звернувся до Зарічненського ОУ ПФУ Рівненської області із заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак листом від 12.12.2017 №3000/06 йому відмовлено у призначенні такої пенсії з підстав відсутності у поданих документах довідки за формою №122. Вважає протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки ним було надано всі необхідні документи для здійснення такого перерахунку.
Ухвалою суду від 16.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Разом з тим, відповідачу встановлено строк для подання суду відзиву.
Відповідач, Зарічненське ОУ ПФУ Рівненської області, позов не визнав з підстав, викладених у відзиві, який обґрунтований тим, що відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсія надається із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Вказує, що для визначення права на пенсію із зниженням пенсійного віку позивач надав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, а також інші первинні документи. Проте позивачем не надано довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, що є належним документом, який підтверджує участь особи у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому інші первинні документи не були прийняті відповідачем до уваги.
Повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, судом встановлено, що ОСОБА_1, згідно з посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії А №086717, виданого Рівненською облдержадміністрацією 22.06.1994, є особою, яка брала участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (а.с.9).
04.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського ОУ ПФУ Рівненської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі – Закон №796-ХІІ).
Проте, Зарічненським ОУ ПФУ Рівненської області листом від 12.12.2017 №3000/06 відмовлено у призначені пенсії позивачу з підстав відсутності у поданих документах довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122 (а.с.20).
Не погоджуючись з такою відмовою пенсійного органу, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Соціальна захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій гарантується Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, статтею 15 якого встановлено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Так, статтею 14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Статтею 65 Закону №796-ХІІ визначено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (ч.1). Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (ч.4).
Відповідно до п.3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія ОСОБА_2 цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (ч.3 ст.65 Закону №796-ХІІ).
Таким чином, Законом №796-ХІІ чітко визначено, що саме посвідчення відповідної категорії є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, визначеними Законом для такої категорії.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та має відповідне посвідчення серії А №086717 (категорія 2), виданого 22.06.1994 Рівненською облдержадміністрацією. У посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо проставлено штамп "Перереєстровано" із записом про дату перереєстрації 27.05.1997 (а.с.9).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А №086717 (категорія 2) підтверджує його статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, положеннями статті 55 Закону №796-ХІІ, зокрема, визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Тобто особи, які мають статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 мають право на зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.
Відповідно до абз.7 пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі – Порядок №22-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України, 27.12.2005 за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналіз вищевикладеного свідчить про те, що при поданні заяви про призначення пенсії за віком підтвердженням права особи на зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у певному розрахунку, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС певної категорії, а довідка на підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - підтвердженням права на зменшення віку у визначеній законом кількості років.
При цьому, Порядком №22-1 не обмежено підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС лише довідкою за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, та передбачено таке підтвердження, зокрема, довідкою архівної установи, або іншими первинними документами, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Так, ОСОБА_1 до заяви про призначення пенсії за віком від 04.12.2017 додано:
- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А №086717 (категорія 2), виданого 22.06.1994 Рівненською облдержадміністрацією (а.с.9);
- копію довідки Мобільного спеціалізованого управління «Енерговисотспецстрой” Всесоюзного об’єднання «Гидроспецстрой» (Рівненська дільниця) від 19.02.1990 №01/57, згідно з якою позивача було відряджено в зону Чорнобильської АЕС для ліквідації наслідків аварії з 12.06.1986 по 25.06.1986 водієм 3 класу (а.с.10);
- копію довідки Мобільного спеціалізованого управління «Енерговисотспецстрой” Всесоюзного об’єднання «Гидроспецстрой» (Рівненська дільниця) від 01.04.1992 №01/82 за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, згідно з якою позивач має право на державну пенсію на пільгових умовах, оскільки у період з 12.06.1986 по 25.06.1986 був задіяний у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС (а.с.11);
- копію довідки Кузнецовського орендного спеціалізованого підприємства «Енерговисотспецбуд” від 22.03.1993 №106, згідно з якою позивач працював у період з 12.06.1986 по 25.06.1986 на ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС та одержав заробітну плату за вказаний період в 5-тикратному розмірі (а.с.12);
- копію архівної довідки від 05.02.2016 №12/04-03 (а.с.14);
- копію трудової книжки (а.а.с.15-19).
Відтак, суд критично оцінює доводи відповідача про те, що позивачем не подано довідки за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, а також про те, що вищевикладені документи не передбачені Порядком №22-1 та не можуть бути прийняті до уваги пенсійним органом для підтвердження факту перебування позивача в зоні відчуження, оскільки Порядком №22-1 не обмежено підтвердження періоду роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС лише довідкою за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122. Натомість встановлено, що таке підтвердження може бути здійснено, зокрема, довідкою архівної установи, або іншими первинними документами, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Разом з тим, частина 2 статті 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Так, перевіряючи оспорювану відмову суб'єкта владних повноважень відповідно до закріплених у ч.2 ст.2 КАС України критеріям, суд дійшов висновку, що така відмова прийнята відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства України, оскільки позивачем було надано всі необхідні документи для призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що Зарічненським ОУ ПФУ Рівненської області, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності прийнятого оспорюваного рішення, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Підстави для застосування вимог ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов’язати Зарічненське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Л.Українки, 3, смт.Зарічне, Рівненська область, 34000; ідентифікаційний код 40379045) призначити ОСОБА_1
(вул.Боричевського, 9, с.Серники, Зарічненський район, Рівненська область, 34052; ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 4 грудня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Щербаков В.В.