Рішення № 73841487, 08.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
815/327/18
Номер документу
73841487
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/327/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року, зобов’язати ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області відкликати податкову вимогу №37663-17 від 12.12.2017 року, визнати відсутність у ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1) податкового боргу у розмірі 46073,92 грн. за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості, за податковою вимогою ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року, скасувати суму податкового боргу у розмірі 46073,92 грн. вказаної в податковій вимозі ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року, зобов’язати ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області відкликати податкову вимогу №37663-17 від 12.12.2017 року, визнати відсутність у ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1) податкового боргу у розмірі 46073,92 грн. за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості, за податковою вимогою ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року, скасувати суму податкового боргу у розмірі 46073,92 грн. вказаної в податковій вимозі ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що на його адресу надійшла податкова вимога ОСОБА_2 Управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12 грудня 2017 року, якою визначено суму грошового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у розмірі 46073,92 грн. Вказане свідчить про неправомірне покладення на ОСОБА_1, відповідачем незаконного податкового зобов’язання, податкового боргу в сумі 46073,92 грн. з направленням податкової вимоги №37663-17 від 12 грудня 2017 року. Отж, позивач вважає, податкова вимога №37663-17 від 12 грудня 2017 року є неправомірною, а рішення відповідача підлягає скасуванню.

Ухвалою суду 30.01.2018 року даний позов було залишено без руху та надано позивачу термін на усунення недоліків позовної заяви 5 днів з моменту отримання копії ухвали суду.

Ухвалою суду 12.02.2018 року було відкрито провадження по справі №815/327/18 за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін).

20.03.2018 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вхід.№7775/18 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки сума грошового зобов’язання, визначена у винесеному податковому повідомлені - рішенні відповідно п.14.1.175 ст.14 Податкового Кодексу України є сумою узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Підпунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно пп. 266.7.2 п. 266.7 статі 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III зі змінами та доповненнями, а справляння плати за землю Податковим Кодексом України. Згідно ст.206 Земельного Кодексу України, використання землі в Україні є платним. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в т.ч. їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/ або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності. Щодо ставки податку, закріпленої п.266.5 ст. 266 ПКУ для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) (а.с.42-44).

29.03.2018 року від позивача на адресу суду за вхід.№8861/18 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що податкову вимогу №37663-17 ОСОБА_2 Управління ДФС в Одеській області від 12 грудня 2017 року, вважає незаконною та такою, що підлягає обов'язковому скасуванню і відкликанню відповідачем, з наступних підстав. Відповідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно п. 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. У податковій вимозі № 37663-17 від 12 грудня 2017 року, відповідач зазначив, що податковий борг у сумі 46 073. 92 грн. виник у гр. ОСОБА_1 зі сплати «податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості». В літку 2017 року на адресу за місцем проживання позивача, відповідачем ОСОБА_2 Управлінням ДФС в Одеській області було направлено податкове повідомлення-рішення № 122022-13 від 26.06.2017 року на суму податкового зобов'язання за платежем «податок на нерухоме майно, відмінне від земельного ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості» у розмірі 47 194, 07 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення №122022-1 3 від 26.06.2017 року, було оскаржено та визнано протиправним, у зв'язку з чим, скасовано Постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/ 4395/17 від 25 вересня 2017 року, що набрало законної сили. Згідно п. 266.7.2 статті 266 Податкового кодексу України, що регламентує порядок обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Відповідно п.п. 266.10.1 п. 266.10 «Строки сплати податку» статті 266 Податкового кодексу України, податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Так, податкове повідомлення-рішення ОСОБА_2 Управлінням ДФС в Одеській області за платежем «податок па нерухоме манно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними осадами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості» в розмірі 46 073, 92 грн. у порядку встановленому Податковим кодексом України позивачу ОСОБА_1 не надходило, не було надіслане рекомендованим листом з повідомленням про вручення, особисто не вручалось. Вказане свідчить про неправомірне покладення на позивача, ОСОБА_1, відповідачем ОСОБА_2 Управлінням ДФС в Одеській області, незаконного податкового зобов'язання, податкового боргу сумі 46 073,92 грн., з направленням податкової вимоги №37663-17 від 12 грудня 2017 року. Таким чином, відповідно до вимог Податкового кодексу України, підставою для формування та надсилання податкової вимоги є наявність узгодженого грошового зобов’язання та несплати його у встановлений законодавством строк. Підставами для скасування податкових вимог, виступають наступні обставини: податкову вимогу було сформовано не на підставі податкового повідомлення-рішення, а тому грошове зобов’язання не є узгодженим; скасовано податкове повідомлення-рішення; встановлення судом відсутності суми податкового боргу, щодо якого було сформовано податкову вимогу. Відповідно пп. 17.1.7. п. 17. 1 статті 17 Податкового кодексу, платник податку має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами податкові консультації. Таким чином, податкова вимога № 37663-17 від 12 грудня 2017 року підлягає скасуванню та відкликанню відповідачем ГУ ДФС в Одеській області, а визначена сума у податковій вимозі № 37663-17 від 12 грудня 2017 року у розмірі 46 073, 92 грн. є неправомірною, у зв'язку з чим, підлягає обов'язковому скасуванню (а.с.56-58).

В судове засідання 03.05.2018 року прибув представник відповідача, представник позивача подав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.76). Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані до суду документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне:

Відповідач – ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області, на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, надання висновків на повернення з бюджету надмірно сплачених податків та зборів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України, підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

На адресу позивача – ОСОБА_1 надійшла податкова вимога ОСОБА_2 Управління ДФС в Одеській області № 37663-17 від 12 грудня 2017 року, якою було повідомлено, що станом на 11 грудня 2017 року сума податкового боргу платника податків гр. ОСОБА_1, становить 46 073, 92 грн. та попередив, що починаючись з 11 грудня 2017 року, на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому, поширюється право податкової застави, а на суму податкового боргу нараховується пеня та застосовуються штрафні (фінансові) санкції (штрафи), визначені Податковим кодексом України. У податковій вимозі № 37663-17 від 12 грудня 2017 року, відповідач зазначив, що податковий борг у сумі 46 073,92 грн. виник у гр. ОСОБА_1 зі сплати «податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості». Не погоджуючись із вказаною податковою вимогою, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про її скасування, як протиправною, з підстав, наведених в адміністративному позові.

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Крім того, позивачем вказано, що в літку 2017 року на його адресу, відповідачем ОСОБА_2 Управлінням ДФС в Одеській області було направлено податкове повідомлення-рішення № 122022-13 від 26.06.2017 року на суму податкового зобов'язання за платежем «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості» у розмірі 47 194,07 грн.

Згідно п. 266.7.2. статті 266 Податкового кодексу України, що регламентує порядок обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Відповідно до п.п.266.10.1 п.266.10 «Строки сплати податку» статті 266 Податкового кодексу України, податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Так, податкове повідомлення-рішення ОСОБА_2 Управлінням ДФС в Одеській області за платежем «податок на нерухоме майно, відмінне від земельного ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості» у розмірі 46 073, 92 грн. у порядку встановленому Податковим кодексом України, ОСОБА_1 не надходило, не було надіслане рекомендованим листом з повідомленням про вручення, особисто не вручалось.

Відповідно до вимог Податкового кодексу України, підставою для формування та надсилання податкової вимоги є наявність узгодженого грошового зобов’язання та несплати його у встановлений законодавством строк. Підставами для скасування податкових вимог, виступають наступні обставини: податкову вимогу було сформовано не на підставі податкового повідомлення-рішення, а тому грошове зобов’язання не є узгодженим; скасовано податкове повідомлення-рішення; встановлення судом відсутності суми податкового боргу, щодо якого було сформовано податкову вимогу.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/4395/17 від 25 вересня 2017 року було скасовано податкове повідомлення-рішення ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області від 26.06.2017 року №122022-13 (а.с.13-18). 15.11.2017 року ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду по цій справі апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області було повернуто апелянту (а.с.65-66). Постанова Одеського окружного адміністративного суду по справі № 815/4395/17 від 25 вересня 2017 року набрала законної сили.

Згідно п.п.60.1.4 п.60.1 статті 60 ПК України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Скасування підстави для виникнення податкового боргу позивача судом є безумовною підставою для визнання протиправною та скасування вимоги про сплату такого податкового боргу згідно положень ч.2 ст.2 КАС України.

Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року, зобов’язати ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області відкликати податкову вимогу №37663-17 від 12.12.2017 року, визнати відсутність у ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1) податкового боргу у розмірі 46073,92 грн. за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості, за податковою вимогою ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року, скасувати суму податкового боргу у розмірі 46073,92 грн. вказаної в податковій вимозі ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року підлягають задоволенню частково, відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України, а саме: лише в частині визнання протиправним та скасування податкової вимоги ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року, оскільки цього згідно із ПК України є достатнім для встановлення відсутності у платника податків та зборів податкового обов’язку щодо сплати конкретного розміру податкового зобов’язання з конкретного податку за відповідний податковий період.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу ОСОБА_2 управління ДФС в Одеській області №37663-17 від 12.12.2017 року.

3. В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Повний текст судового рішення буде виготовлений 08.05.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.